Бандурія

Банду́рія (ісп. bandurria, від грец. πανδοῦρα — триструнна лютня) — традиційний струнний музичний інструмент в Іспанії; різновид мандоліни.

Історична довідка

Бандурія була відома в Іспанії з 16 ст. Також поширена в колишніх іспанських колоніях у Латинській Америці, зокрема на Кубі, у Гватемалі, Перу, Колумбії, Чилі, а також на Філіппінах.

Різновидами бандурії у Латинській Америці є бандола, каплеподібна лютня в Центральній та Південній Америці. На Філіппінах бандурію називають лаудом, на Балеарських островах — мандурією.

1555 музичний теоретик Х. Бермудо (1510 — після 1560; Іспанія) у трактаті «Декларування музичних інструментів» (іспан. «Declaraciуn de instrumentos musicales»; 1555) описав музичні інструменти, зокрема бандурію. Інструмент використовували для виконання мелодій у струнних ансамблях рондала, які виникли у середньовічній Іспанії. Особливого поширення набули в Арагоні. Пізніше цю традицію перенесено в Латинську Америку та на Філіппіни.

Музичний теоретик і композитор Пабло Мінге з Іроля (1733–1778 чи 1801; Іспанія) написав трактат «Метод для бандурії» (іспан. «Method for the bandurria») для навчання гри на інструменті без вчителя. Ф. А. Барб’єрі (1823–1894; Іспанія) у сарсуелі (1864) одним із перших композиторів використав бандурію на сцені.

Серед композиторів, які писали твори для бандурії, були І.-М.-Ф. Альбеніс, А. Барріос, Х. Турина (1882–1949; Іспанія).

У першій половині 19 ст. роль і значення бандурії в Іспанії були подібними до мандоліни в Італії. Бандурію часто поєднували з гітарою.

1878 у м. Мадриді створено гурт «Іспанські студенти» (іспан. «Spanish Students»), учасники якого грали на бандуріях і гітарах. Гастролювали Європою та Північною і Південною Америкою. Їхні виступи викликати значний суспільний інтерес до інструмента, що був відносно невідомим.

Загальна характеристика

Бандурія належить до сімейства лютні. Дизайн походить від цистри та гітари. Сучасна бандурія має невеликий грушоподібний дерев’яний корпус, дві плоскі деки, коротку шию з натягнутими п’ятьма–сімома (зазвичай шістьма) здвоєними струнами, яка закінчується лопаткоподібною головкою. Налаштовують інструмент по квартах або квінтах. Гриф має 12 ладів. Звук видобувають за допомогою короткого твердого плектра. Грають на бандурії характерним для подібних інструментів прийомом звуковидобування, який називають тремоло (див. Мелізми).

Бандурію часто використовують в іспанській народній музиці, в багатьох стилях народної та популярної музики.

Література

  1. Esses M. Dance and Instrumental Diferencias in Spain During the 17th and Early 18th Centuries: History and Background, Music and Dance. Stuyvesant : Pendragon Press, 1992. 881 p.
  2. Sparks P. The Classical Mandolin. New York : Oxford University Press, 2005. 225 p. URL: https://books.google.com.ua/books?id=GFC1swWRWMIC&pg=PA24&dq=bandurria+spain&hl=uk&sa=X&ved=2ahUKEwjttIHezOv3AhUhiv0HHdo_D7QQ6AF6BAgFEAI#v=onepage&q=bandurria%20spain&f=false
  3. Irving D. R. M. Colonial Counterpoint: Music in Early Modern Manila. New York : Oxford University Press, 2010. 394 p.
  4. Gуmez M. H. Instrumentos musicales en San Salvador de Atienza. Madrid : Musivisual, 2014. P. 86–87.
  5. Schechter J. M. Bandurria // The Grove Dictionary of Musical Instruments : in 5 vol. 2nd ed. Vol. 1. New York : Oxford University Press, 2014. 848 p.
  6. Sárraga F. O. M. Apuntes de las giras por la Península Ibérica de la Estudiantina Fígaro (1881–1892) // Tunae Mundi. 2015. URL: https://www.tunaemundi.com/index.php/component/content/article/7-tunaemundi-cat/631-apuntes-de-la-gira-por-la-peninsula-iberica-de-la-estudiantina-figaro-1881-1890&usg=ALkJrhjBi_HtoT2Heby9dgk71XYfEgQOBw

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бандурія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бандурія (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶