Банківське право

Ба́нківське пра́во — сукупність правових норм, що регулюють порядок організації та діяльності банків, їхні взаємовідносини з клієнтами, а також порядок здійснення ними банківських операцій.

Нормативне вираження

Правові норми, що регулюють банківські відносини, містяться у загальних і спеціальних нормативних актах. До них належать Конституція України, закони та постанови Верховної Ради України, укази й розпорядження Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, постанови та інструкції Національного банку України й Міністерства фінансів України, статути банків.

Особливе значення мають норми банківського права, що містяться у Законі України «Про банки і банківську діяльність» (2000). Цей закон визначає

  • загальні принципи банківської системи держави;
  • порядок створення і принципи діяльності комерційних банків різних видів та форм власності;
  • встановлює правову природу взаємовідносин із клієнтами;
  • передбачає порядок захисту їхніх інтересів.

Правовий статус Національного банку України визначає Закони України «Про Національний банк України» (1999).

Характеристика

Предметом банківського права є суспільні відносини, що виникають у процесі банківської діяльності, порядок здійснення банками різних послуг, державний контроль банківської діяльності.

Методи правового регулювання банківської діяльності неоднорідні. З одного боку, використовують владні приписи, властиві адміністративному праву, — у банківських відносинах інтереси держави представляють органи, наділені нею владними повноваженнями (в Україні — Кабінет Міністрів України, Національний банк України), а також владні відносини між Національним банком і комерційними банками. З другого боку, відносини банків із клієнтурою ґрунтуються на юридичній рівності сторін, тобто застосовують цивільно-правовий метод регулювання суспільних відносин.

Банківське право регулює також правові основи розрахунків, виходячи з принципу, що всі підприємства, установи та організації різних форм власності зобов’язані зберігати кошти на рахунках у банках і дотримуватися встановленого порядку здійснення безготівкових розрахунків. У законодавстві чітко визначено порядок відкриття рахунків у кредитних установах, правові форми розрахунків та порядок розрахунків за цими формами. Банківське право встановлює правові основи банківського кредитування, визначає правове становище кредитних установ і принципи їхніх відносин з одержувачами кредитів на умовах поворотності, строковості та платності, а також основи валютних відносин України з іноземними державами та правила валютних операцій на її території.

Банківське право є предметом відповідної навчальної дисципліни в юридичних вузах.

Джерела

  1. Про банки і банківську діяльність. Про Національний банк України: станом на 5 вересня 2019 р. Харків : Право, 2019. 162 с.

Література

  1. Карманов Є. В. Банківське право України. Харків : Консум, 2000. 464 с.
  2. Гетманцев Д. О., Шукліна Н. Г. Банківське право України: підручник. Київ : Центр учбової літератури, 2007. 344 с.
  3. Кадала В. В., Хайлова Т. В., Гузенко О. П. Банківське право. Львів : Магнолія-2006, 2020. 172 с.

Автор ВУЕ

О. А. Костюченко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Костюченко О. А. Банківське право // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Банківське право (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶