Банківська система

Ба́нківська систе́ма — сукупність різних за організаційно-правовою формою та спеціалізацією банків, інститутів, кредитних установ, а також структурних зв’язків і організаційно-правових відносин, що діють у межах єдиної фінансової системи та загальнодержавного грошово-кредитного механізму.

Загальна характеристика

Банківська система є складним, відносно автономним, законодавчо визначеним, структурно організованим, саморегульованим господарським організмом.

Виділяють загальні та специфічні риси банківської системи, які, з одного боку, характеризують її загальносистемні якості, з іншого — віддзеркалюють специфіку банківської діяльності. Так, до загальних рис належать: внутрішня складність і структурованість банківської системи; динамічність (постійний розвиток, адаптація до зміни економічної ситуації в країні, нових вимог ринкової економіки, зміна методів та інструментів банківської діяльності, розширення кола банківських операцій тощо); закритість; саморегуляція.

Серед основних складників банківської системи виділяють:

  • національний банк як конституційний орган;
  • державні банки;
  • акціонерні банки;
  • кооперативні банки;
  • філії та представництва іноземних банків;
  • загальносистемна інфраструктура, що забезпечує функціональну взаємодію окремих банків;
  • небанківські фінансові установи, виключною діяльністю яких є прийняття вкладів, розміщення кредитів або ведення рахунків клієнтів;
  • фонд гарантування вкладів фізичних осіб.

Банківська система забезпечує функціонування грошового ринку та економіки назагал. Впливає на перебіг всіх економічних процесів у суспільстві та життєдіяльність суспільства в цілому. Фінансовий стан банківської системи безпосередньо впливає на економічну безпеку держави і, як наслідок, на її економічний суверенітет.

Види банківських систем

На розвиток банківської системи впливають такі чинники, як-от: національно-історичні особливості її становлення, рівень економічного розвитку країни, ступінь зрілості ринкових відносин, політична і судова системи, внутрішня і зовнішня політика держави. Банківська система тісно взаємодіє з бюджетною (див. Бюджетна система України), податковою системою та валютною системою.

Розрізняють такі моделі банківських систем: централізована, децентралізована та вільна. У межах централізованої банківської системи єдиний банк має повну або часткову монополію на здійснення емісійної діяльності (див. Емісія) та має можливість здійснювати регулювальну функцію центру. Право на монопольну емісійну діяльність є основою для виникнення функції контролю центрального банку над забезпеченням нагромадження та зберігання золотовалютних резервів та запасів у державі, здійснення операцій із ними та банківськими металами, що дає змогу регулювати загальну фінансово-кредитну ситуацію та забезпечувати стабільність національної грошової одиниці. Децентралізована банківська система розподіляє функції центру між кількома банками (характерна, наприклад, для США, де банківську систему очолюють 12 резервних банків). За вільної банківської системи законодавчі умови дозволяють створення емісійних банків на тих же підставах, що й фірм у будь-якій іншій сфері бізнесу; банки здійснюють свою діяльність на комерційних засадах з метою одержання прибутку в умовах вільної конкуренції.

За характером взаємозв’язків банківські системи класифікують на дворівневі (складається з центрального банку і комерційних банків) та однорівневі (такою була, до прикладу, банківська система в СРСР, що складалась з Державного, Будівельного і Зовнішньоторговельного банків та сукупності ощадних кас).

Дворівнева система — найпоширеніший вид банківської системи, який діє у більшості розвинутих країн. На центральний банк покладено відповідальність за вирішення макроекономічних завдань у грошово-кредитній сфері, перш за все, забезпечення сталості національних грошей та забезпечення стійкості функціонування всієї банківської системи. Решта банків (комерційні, кооперативні, приватні тощо; т. з. банки другого рівня) — юридично й економічно відокремлені, здійснюють весь комплекс базових операцій і створені на акціонерній основі. Однорівневий принцип побудови характерний для країн із адміністративно-командною системою управління, переважно для країн із нерозвиненою економікою. Передбачає горизонтальні зв’язки між банками, універсалізацію їхніх операцій та функцій, відсутність ринкової системи функціонування.

Функції банківської системи

Основними функціями банківської системи є:

  • створення грошей і регулювання грошової маси (ключова);
  • посередницько-трансформаційна (банки мають можливість змінювати розмір грошових капіталів та фінансові ризики);
  • стабілізаційна (забезпечення сталості банків та грошового ринку).

Банківська система в Україні

В Україні сформовано дворівневу банківську систему, яка передбачає владно-організаційний статус Національного банку України як емісійного центру і провідника грошово-кредитної політики в державі та діяльність комерційних банків різних видів і форм власності.

Див. Банківська система України.

Література

  1. Савлук М. І. Вступ до банківської справи. Київ : Лiбра, 1998. 342 с.
  2. Савелко Т. В. Банківська система як найважливіший організаційний механізм фінансової системи // Інвестиції: практика та досвід. 2011. № 23. С. 36–38.
  3. Холодна Ю. Є., Рац О. М. Банківська система. Харків : Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця, 2013. 316 с.
  4. Благун І. І. Банківська система України в умовах турбулентності фінансового ринку: теорія, методологія, практика. Івано-Франківськ : Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, 2020. 362 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Банківська система // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Банківська система (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.12.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶