Банківська система України

Національний банк України

Ба́нківська систе́ма Украї́ни — сукупність банківських установ, що функціонують на території України. Банківська система є дворівневою: її основу становлять Національний банк України та комерційні банки.

Історична довідка

Функціонування банківської системи України започатковане з прийняттям Закону Української РСР «Про банки та банківську діяльність» (1991), але фактично діяльність комерційних банківських установ на території України почалась раніше.

Умовно можна виокремити низку етапів створення та розвитку національної банківської системи:

  • 1988–1990 — створення прототипу системи українських комерційних банків у складі банківської системи СРСР;
  • 1991 — 1-ша половина 1992 — перереєстрація українських комерційних банків і початок формування банківської системи України як незалежної держави;
  • 2 півріччя 1992 — 1993 — розвиток банківської системи України на етапі становлення економічного і політичного суверенітету;
  • 1994–1996 — подальший розвиток на першому етапі реалізації курсу економічних реформ монетарними методами;
  • 1997–1998 — період поглиблення економічної та фінансової кризи, поступового переходу до поєднання монетарних методів управління економікою із заходами щодо її структурного реформування;
  • 1999 — жовтень 2008 — реструктуризація економіки, падіння прибутковості банківських операцій, збільшення та консолідація капіталу банків;
  • жовтень 2008 — 2009 — виникнення фінансово-економічної кризи після погіршення низки економічних показників і загострення фінансових проблем у провідних комерційних банків країни;
  • 2010–2013 — розвиток банківської системи в умовах стабілізації економіки, усунення наслідків фінансової та економічної кризи 2008–2009, повернення довіри вкладників, довіри до банківської системи та національної валюти;
  • 2014–2015 — загострення фінансово-економічної кризи в Україні та започаткування реформи банківського сектору Національним банком України (триразова девальвація гривні 2014–2015 стала головним ударом по банківських балансах, який спровокував системну банківську кризу);
  • 2016–2022 — розвиток банківської системи в умовах проведення реформи банківського сектору, розпочатої Національним банком України 2014.

Характеристика

Національний банк України є центральним банком України, банком банків, банком уряду та емісійним центром країни.

Головна функція Національного банку України — стабільність національної грошової одиниці та її емісія, саме тому йому належить монопольне право на випуск в обіг грошей. Національний банк України є представником інтересів України у відносинах з центральними банками інших країн, у міжнародних банках та інших фінансово-кредитних організаціях, де міжнародне співробітництво передбачене на рівні центральних банків. Він виконує функції регулятора банківського сектору, тобто проводить реєстрацію комерційних банків і заносить їх до Державного реєстру банків, надає ліцензії та дозволи на проведення окремих операцій, встановлює ліміти щодо проведення операцій відповідно до розміру регулятивного капіталу банків. Національний банк України веде рахунки Державного казначейства України, виконує операції з обслуговування державного боргу.

Комерційний банк — це автономне, економічно самостійне, незалежне комерційне підприємство, яке функціонує за умов повної економічної самостійності, партнерських взаємовідносин з клієнтами в межах державного контролю за його діяльністю з боку органів банківського нагляду.

Основними функціями банківських установ є кредитування суб’єктів господарської діяльності та громадян через залучення коштів підприємців, установ, організацій, населення та інших кредитних ресурсів, касове й розрахункове обслуговування, валютні, трастові (див. Траст) послуги та інші банківські операції. Останні нові впровадження в банківській справі містять впровадження кредитних карток, бухгалтерські послуги та застосування інтернет-технологій.

Функції банківської системи України:

  • створення грошей та регулювання грошової маси;
  • трансформаційна функція;
  • стабілізаційна функція.

Функція створення грошей та регулювання грошової маси полягає в тому, що банківська система оперативно змінює масу грошей в обігу, збільшуючи або зменшуючи її відповідно до зміни попиту на гроші. У виконанні цієї функції беруть участь усі ланки банківської системи (Національний банк України та комерційні банки), і вона стосується всіх напрямів банківської діяльності.

Для банківської системи характерна трансформаційна функція, яка полягає в тому, що банки, мобілізуючи вільні кошти одних суб’єктів господарювання та передаючи їх іншим, мають можливість змінювати (трансформувати) розміри та строки грошових капіталів і фінансові ризики.

Банківська система також виконує стабілізаційну функцію, тобто функцію забезпечення сталості банківської діяльності та грошового ринку. Для банківської діяльності характерна висока ризикованість, банки працюють в умовах постійної та підвищеної загрози втрати грошей та банкрутства, тому боротьба з ризиками є важливим завданням не лише окремих банків, а й усієї банківської системи.

Законодавче регулювання здійснюється Конституцією України, Законами України «Про Національний банк України», «Про банки і банківську діяльність» та підзаконними актами. Банківське законодавство охоплює не тільки загальні принципи організації та діяльності банків, а й певний перелік норм, які регулюють порядок надання фінансових послуг і пов’язаних з ними операцій.

З 2013 Національним банком України започатковано впровадження нових вимог у банківське законодавство до капіталу та ліквідності банків відповідно до норм Європейського Союзу та Базельських угод.

Джерела

Література

  1. Стельмах В. С., Шаповалов А. В., Кротюк В. Л. та ін. Кредитна система України і банківські технології : у 3 кн. Львів : Львівський інститут банківської справи Національного банку України, 2002.
  2. Гетманцев Д. О., Щукліна Н. Г. Банківське право України. Київ : Центр учбової літератури, 2007. С. 25.
  3. Васюренко О. В. Банківські операції. 6-те вид., перероб. і допов. Київ : Знання, 2008. 318 с.
  4. Благун І. І. Банківська система України в умовах турбулентності фінансового ринку: теорія, методологія, практика. Івано-Франківськ : Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, 2020. 363 с.

Автор ВУЕ

І. В. Кучерук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кучерук І. В. Банківська система України // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Банківська система України (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.04.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶