Банник (міфологія)

Банник. Художник І. Білібін
Банник. Ілюстрація П. Зиха

Ба́нник, банниха (рос. банник, баенник, банный, байник, байнушко, банный бес, банный хозяин, від баня — лазня), лазник (біл. лазнік, лазеннік; пол. łaźnik, łaziebnik, від łaźnią — лазня) — у слов’янській міфології — демонічний персонаж, дух або осібне хатнє божество, що мешкає в лазні.

Характеристика

Дослідники відносять банника до числа нижчих міфологічних істот, хатньої нечистої сили (поряд із домовиком, овинником, хлівником тощо).

За народними повір’ями, оселяється в лазні, живе переважно за піччю-кам’янкою або під полоком. Зазвичай є невидимим, часом набуває вигляду маленького брудного дідуся з довгим волоссям (бородою) і великими руками, з діжкою або лазневим віником. Може обертатися на тварин — кота, собаку, зайця, жабу тощо, прикидатися людиною. Серед обов’язків банника — видаляти з лазні чад. За уявленнями, полюбляє митися після людей ввечері, або після заходу сонця, опівночі (тому в цей час, побоюючись його гніву, остерігалися заходити в лазню). Повір’я про те, що в лазні можна митися тільки в три черги, й небезпечну «четверту чергу» або «четвертий пар», які банник вважає своїми, набули значного поширення в Росії та Білорусі.

Є недобрим до людей — може налякати, обварити паром, плескати окропом, кидати розжарене каміння в печі, стукати в стіну, але значної шкоди (напр., запарити до смерті, приспати і задушити, здерти шкіру) завдає лише тим, хто порушує заборони. З його лиходійництвом пов’язували запаморочення, опіки або інші нещасні випадки в лазні. Банника вважали небезпечним для породіль: якщо пологи відбувалися в лазні, породіль і немовлят старалися не залишати наодинці.

У лазні забороняли гучно розмовляти, лаятися, реготати, вживати міцні напої, аби не розсердити хазяїна. Щоб задобрити Банника, приносили шматок хліба, густо посипаний сіллю, лишали йому в діжках трохи води, свіжий віник і мило. Щоб послабити його злу силу, закопували перед порогом лазні задушеного чорного півня чи курку.

Вірували, що господар лазні може зурочити і наслати хвороби, якщо лазня складена на місці, яке йому не до вподоби. У міфології міг мати й жіночу подобу (банниха, баєнна матінка, обдериха тощо).

З Банником пов’язані й ритуали ворожіння дівчат на майбутнього нареченого.

Вірування у Банника зберігалися і після поширення християнства на теренах Росії й Білорусі, звідси звичаї не заходити в лазню без молитви, знімати перед входом натільні хрестики, не розміщувати всередині лазні ікон; прислів’я «Хрещений на полок — нехрещений з полока» тощо.

Додатково

Негативні конотації образу банника пояснюють суперечливими уявленнями про лазню як місце, що поряд із важливими функціями несе потенційну небезпеку для людини. Лазні споруджували на периферії («на задах») обійстя; у міфологічному мисленні вони поставали осередком сполучення і протиборства могутніх стихій — води і вогню. Лазню вважали не тільки таємничим, а й ритуально нечистим місцем, яке використовували для магії, чаклування, ворожіння, зв’язків з нечистою силою. Поширеними були уявлення про заборону зводити будинок на тому місці, де раніше стояла лазня.

Література

  1. Міфы Бацькаўшчыны: Літаратурна-мастацкае выданьне / Уклад. У. Васілевіч. Менск : Беларуская Энцыклапедыя, 1994. 108 с.
  2. Коваль У. І. Народныя ўяўленні, павер’і і прыкметы: даведнік па ўсходнеславянскай міфалогіі. Гомель : Беларускае Агенцтва навукова- тэхнічнай і дзелавой інфармацыі, 1995. 180 с.
  3. Левкиевская Е.Е. Мифы русского народа. Москва : АСТ; Владимир : Астрель, 2010. 526 с.
  4. Афанасьев А. Н. Поэтические воззрения славян на природу: Опыт сравнительного изучения славянских преданий и верований в связи с мифическими сказаниями других родственных народов : в 3 т. Москва : Академический проект, 2013.
  5. Коваль В. И. Мифологические верования восточных славян. Гомель : Гомельский Государственный Университет имени Ф. Скорины, 2016. 270 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Банник (міфологія) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Банник (міфологія) (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶