Бану Муса

Бану́ Муса́ (араб. بنو موسى — сини Муси) — видатні вчені Арабського халіфату: геометри, астрономи, механіки (9 ст.). Талановиті брати Мухамед, аль-Хасан та Ахмад — сини Муси ібн Шакіра — відомі під одним ім’ям Бану Муса.

Старший брат Мухамед працював переважно в області геометрії та астрономії, Ахмад цікавився механікою, аль-Хасан більше займався геометрією. Халіф Аль-Мамун визнав талант братів і записав їх до Будинку мудрості — першої наукової установи в імперії та цілком подібної до сучасної академії, яку він сам заснував.

Значним є внесок братів у розвиток астрономії. На замовлення халіфа Аль-Мамуна виміряли широту (в пустелі на півночі Месопотамії Давньої). Вели задокументовані систематичні спостереження за Сонцем і Місяцем із м. Багдада. Мухамед і Ахмад виміряли тривалість року, отримавши значення 365 днів і 6 годин.

Братам доручали проектувати нові канали і міста, оцінювати чисельність ворожої армії.

Бану Муса були одними з перших арабських учених, які вивчали грецькі математичні праці та закладали основи арабської математичної школи. Із багатьох робіт, авторство яких належить Бану Муса, найважливішим є геометричний трактат «Книга про вимірювання плоских і сферичних фігур». У ньому застосовано античні прийоми вимірювання на ґрунті алгебри. Методом вичерпування (античний метод для дослідження площі чи об’єму криволінійних фігур) довели низку припущень, що містяться в трактатах Архімеда «Вимірювання круга» та «Про кулю і циліндр». Частина доведень і трактування поняття «число» належать Бану Муса (хоча зміст книги запозичено з грецьких та елліністичних джерел). Рукописи трактату зберігаються у містах Оксфорді, Парижі, Берліні. Був добре відомим у Середні віки в ісламських країнах та Європі. Підтвердженням цього є латинський переклад Герарда Кремонського (12 ст.) під назвою «Liber trium fratrum de geometria».

Література

  1. Античная цивилизация / Отв. ред. В. Д. Блаватский. Москва: Наука, 1973. 267 с.
  2. Матвиевская Г. П., Розенфельд Б. А. Математики и астрономы мусульманского средневековья и их труды (VIII–XVII вв.) : в 3 т. Москва : Наука, 1983.
  3. Rashed R. Founding Figures and Commentators in Arabic Mathematics. London: Routledge, 2019. 832 p.


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Редакція ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶