Архімед

«Замислений Архімед» Доменіко Фетті, 1620. Галерея старих майстрів у м. Дрездені (ФРН)
Скульптура Архімеда в м. Сіракузах (Сицилія). Скульптори: П'єтро Маркезе, Вірджинія Росселло, 2016

Архіме́д (грец. Ἀρχιμήδης; бл. 287, м. Сиракузи, тепер обл. Сицилія, Італія — 212 до н. е., там само) — математик, фізик, астроном, винахідник.

Життєпис

Син астронома й математика Фідія.

Навчався в м. Александрії, був послідовником Евкліда. Підтримував контакти та обмін науковою інформацією з александрійськими математиками, зокрема з Ератосфеном, Кононом Самоським (бл. 280 — бл. 220 до н. е.) та ін.

Пізніше повернувся до м. Сиракуз, де займався математикою і винахідництвом під захистом Гієрона ІІ (308–215 до н. е.), правителя Сиракуз (див. Гієрони). За часи другої Пунічної війни (див. Пунічні війни) очолював оборону рідного міста як військовий інженер. Був убитий під час штурму.

Діяльність

Дослідження Архімеда охоплюють широкі галузі науки, але основні відкриття він здійснив у геометрії та гідростатиці.

Серед його праць, що дійшли в оригінальному грецькому тексті або через латинський та арабський переклади, — трактат «Про баланс площин», від якого залишилося лише 2 книги. В них Архімед визначив центри тяжіння або барицентри багатьох фігур і встановив закон рівноваги важелів. При цьому використав аксіоматичний метод, застосований Евклідом до геометрії. У трактаті «Про плаваючі тіла» заклав основи гідростатики, демонструючи принцип, який дотепер носить його ім’я. Робота містить пропозиції щодо питомої ваги та низку теорем про умови рівноваги тіл, занурених у воду (див. Архімеда закон).

Дослідження з планіметрії викладені у працях «Про міру кола» та «Про спіралі». Перший трактат починається з міркувань щодо регулярних багатокутників, вписаних у коло і описаних по колу. Фігури перетворюються шляхом подвоєння кількості сторін шестикутника до 96-ти для уточнення значення співвідношення між довжиною кола та діаметром. Так Архімед знайшов найближче значення пі числа. Другий трактат описує численні властивості кривої (див. Архімеда спіраль). У відомій праці «Про сферу і циліндр» Архімед, застосувавши метод вичерпування, зміг визначити площу сферичної поверхні, сформулював і довів теорему про співвідношення між об’ємом сфери та вписаного в неї циліндра.

У короткому арифметичному трактаті «Псамміт» окреслено метод вираження великої кількості, наприклад, зерен піску, необхідних для заповнення всієї небесної сфери; Архімеду вдалося уникнути труднощів, пов'язаних з проблемою нумерації, притаманної давньогрецькій системі числення.

Мав відмінні від Аристарха Самоського міркування щодо розміру Всесвіту; обчислив кутовий діаметр/розмір Сонця.

Трактат «Послання до Ератосфена про метод» описує процес відкриття в математиці. Фрагмент твору знайдено 1906 у збереженому константинопольському палімпсесті. Цей текст з розкриває, як Архімед, використовуючи метод вичерпання для забезпечення логічної основи своїх відкриттів, на етапі дослідження вважав за краще вдаватися до інтуїтивних міркувань змішаного математичного та механічного характеру. Ця процедура аналогічна в математичному аспекті тій, яка пізніше була прийнята аналітиками 17 ст.

Механічні винаходи практичного характеру відігравали епізодичну роль у діяльності Архімеда. Серед багатьох приписуваних йому винаходів (для яких важко відокремити реальність від легенди) виділяють такі: шнек для підйому води, призначеної для зрошення; складна система важелів; лебідки для вантажів; лебідки для спуску великих кораблів, а також планетарій, в якому складна гра шестерінчастих передач зображала рух зірок.

Дослідження Архімеда вплинули на розвиток науки як в античності, коли строгість його доведень вважалася взірцем, так і в епоху Відродження, коли його твори, опубліковані у версіях або в оригінальних текстах, вплинули на засновників експериментальної науки. У працях Архімеда закладено основу сучасного числення нескінченно малих величин.

Його іменем названі Архімеда теорема, Архімеда аксіома, Архімедів гвинт, Архімеда кола, Архімеда закон, Архімеда парадокс, Архімеда спіраль, а також астероїд головного поясу «3600 Архімед».

Праці

А н г л. п е р е к л. — The Works of Archimedes. Mineola, 2018.

Література

  1. Лурье С. Я. Архимед. Москва-Ленинград : Изд-во АН СССР, 1945.
  2. Каган В. Архимед. Москва : Гостехиздат, 1969.
  3. Вольчин І.А., Чернявський М.В., Бондаренко В.І. та ін. Енергетика: історія, сучасність і майбутнє. Київ : Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т", 2013.
  4. Schneider I. Archimedes: Ingenieur, Naturwissenschaftler, Mathematiker. 2 aufl. Berlin; Heidelberg, 2016.
  5. Archimedes: Greek (ca. 282 — ca. 212 BCE) // Posamentier A., Spreitzer Ch. Math Makers: the Lives and Works of 50 Famous Mathematicians. Guilford, 2020.

Автор ВУЕ

Д. В. Королюк


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶