Барабулеві (Mullidae)

Барабу́леві, султа́нкові, барбу́ни (Mullidae) — родина риб ряду окунеподібних класу променеперих.

Таксономія і характеристика

У складі родини 6 родів (Mullus, Mulloidichthys, Upeneus, Upeneichthys, Pseudupeneus, Parupeneus) і 100 видів прісноводних і морських риб. На родовому рівні таксони мають значну морфологічну подібність. У фауні України відомо 2 види барабулевих: барабуля звичайна (Mullus barbatus) і барабуля смугаста (Mullus surmuletus). Тіло видовжене, сплюснуте, яскраво забарвлене, забарвлення специфічне, розчленоване (смуги і плями темного кольору на голові й тулубі), здебільшого матове карміново-червоне. Максимальна довжина — до 60 см. Мають 2 спинних плавці віддалені один від одного. Перший спинний плавець має 6–8 колючок, другий спинний, коротший за анальний, має 1 колючку й 8–9 м’яких променів, анальний плавець — 1–2 колючки, 5–8 м’яких променів. Хвостовий плавець роздвоєний. Передня частина голови й горло не вкриті лускою, решта голови й увесь тулуб вкриті великою, дрібно зазубленою лускою. На підборідді є пара довгих вусиків, прикріплених на передньому кінці під’язикової кістки. Вони містять хемосенсорні органи (див. Органи чуття) та використовуються для дослідження піску чи отворів у рифі на наявність бентосних безхребетних або дрібних риб. Рило довгасте, рот, розташований далеко внизу, малий. Зуби дрібні, нечисленні.

Представники

Барабуля звичайна (Mullus barbatus) — типова донна морська риба, поширена у Середземному та Чорному морях, завдовжки до 40 см. Має яскраве забарвлення: тіло червоне, з жовтими й сріблястими смугами. Мешкає в межах зони шельфу континентального на відносно невеликих глибинах 15–30 м (до 100 м). Не піднімається в товщу води, тримається м’яких мулистих, піщаних ґрунтів. Дорослі особини живляться бентосними дрібними тваринами, молодь — планктоном, здебільшого веслоногими раками. Нерест відбувається на глибинах до 50 м. Молодь протягом 1,5–2 місяців на значній віддалі від берега веде пелагічний спосіб життя. Після підростання (досягнення довжини тіла 3,5–6 см) підходить до берега, опускається на дно, переходить на живлення бентосними організмами. Тривалість життя барабулі звичайної становить 10–12 років.

Спосіб життя

Барабулеві збираються великими зграями, які налічують кілька тисяч особин, мало кочують. Нерестяться в середині літа на пологих піщаних прибережних місцях. Живляться дрібними ракоподібними та молюсками, а також гнилими рештками рослин і тварин, риючись у піску. У пошуках їжі часто глибоко зариваються у пісок і на великій площі дна каламутять воду на мілководдях.

Географічне поширення

Поширені в тропічних, субтропічних і, частково, в помірних акваторіях Атлантичного, Тихого та Індійського океанів і сусідніх морях, зрідка в солонуватих водах. Барабулеві — типові донні риби, середовище їхнього існування — мілководдя, нерестяться в пелагіалі, ікра пелагічна.

Значення

Є поживою для інших риб. Мають господарське значення. Промислово найціннішою є зубата барабуля червономорська (Parupeneus forsskali). М’ясо барабулевих має високі смакові якості, виловлюють їх здебільшого за допомогою різних пасток і сітей. Деякі види зубатих барабуль отруйні (наприклад, Pseudupeneus cyclostomus).

Охорона

У складі родини є рідкісні види, зокрема зубата барабуля японська (Parupeneus chrysopleuron) — найбільший вид, що сягає 50 см завдовжки, занесений до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи в категорії «Найменш загрожений» (LC).

Література

  1. Мовчан Ю. Риби України. Київ : Золоті ворота, 2011. 444 с.
  2. Куцоконь Ю. К., Квач Ю. В. Українські назви міног і риб фауни України для наукового вжитку // Біологічні студії. 2012. Т. 6. № 2. С. 199–220.
  3. Nelson J. S., Grande T. C., Wilson M. V. Fishes of the World. 5th ed. Hoboken : John Wiley & Sons, 2016. 752 p.
  4. Echreshavi S., Esmaeili H., Teimori A. et al. Otolith Morphology: A Hidden Tool in the Taxonomic Study of Goatfishes (Teleostei: Perciformes: Mullidae) // Zoological Studies. 2021. Vol. 60. № 36. P. 1–17. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8662316/
  5. Присяжнюк Н. М., Гриневич Н. Є., Хом’як О. А. та ін. Спеціальна іхтіологія. Біла Церква : Білоцерківський національний аграрний університет, 2022. 175 с.
  6. Family Mullidae — Goatfishes // FishBase. URL: https://fishbase.mnhn.fr/summary/FamilySummary.php?ID=332

Автор

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Барабулеві (Mullidae) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Барабулеві (Mullidae) (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶