Барліг

Барлі́г (праслов’ян. bьrlоgъ, від кореня bьrl… — брудний) — лігво, де живе велика тварина (здебільшого ведмідь чи свиня).

Характеристика

В Україні барлогом найчастіше називають місце зимової сплячки ведмедя. Однак барліг — не лише місце сну, але й місце народження й вигодовування приплоду. Ведмідь бурий найчастіше риє нору (яку встеляє сухою рослинністю) на захищеному схилі або під великим каменем чи в корінні великих дерев. У південних частинах його ареалу зимовий період бездіяльності або дуже короткий, або може не настати зовсім — несправжня зимова сплячка (ведмідь легко прокидається). Улітку ведмідь бурий копає неглибокі западини для відпочинку серед дня; у спеку максимум його активності припадає на вранішні й вечірні години. Вагітні самиці ведмедя білого викопують зимове лігво в снігу, досягаючи ґрунту. Як і в бурого ведмедя, матері залишаються в сплячці, вигодовуючи дитинчат. Водночас решта білих ведмедів не впадає у сплячку. Ведмідь барибал на півночі ареалу теж зимує в лігві. На півдні барлоги будують тільки вагітні самиці чи матері з однорічними дітьми. Ведмідь гімалайський, який впадає у сплячку лише в холодних регіонах (однак майже всі вагітні самиці впадають у сплячку), може розташовувати барліг у печері, на крутих схилах, у порожнинах землі чи дерев, у гніздах на поверхні землі. Решта представників родини ведмедевих (губач, малайський ведмідь, очковий ведмідь і бамбуковий ведмідь) не впадають у сплячку, а дитинчат виховують у барлогах або гущавині чагарників.

Будова

Розміри барлогів суттєво відрізняються залежно від розмірів ведмедів. У гризлі максимальний діаметр барлога може сягати 2,25 м; у барибала мінімально може бути 0,6 м. Розмір родового лігва очкового ведмедя теж у цьому діапазоні. Лігво білого ведмедя складається з головної камери, зазвичай розміром 2 × 1,5 м, розташованої вище від вхідного тунелю, щоб тепле повітря залишалося біля ведмедиці з дітьми. Вхідні тунелі довгі й вузькі. Деякі ведмедиці зрідка викопують 2- чи 3-кімнатний «комплекс».

Література

  1. Stirling I., Guravich D. Polar Bears. Ann Arbor : University of Michigan Press, 1990. 220 p.
  2. Nowak R. M. Walker’s Carnivores of the World. Baltimore : Johns Hopkins University Press, 2005. P. 119–121.
  3. Horn R. C. Van, Sheppard J. K., Swaisgood R. R. et al. Site Characteristics Influence Andean Bear Natal-Den Selection in Dry Forest Habitat // Ursus. 2021. № 32. P. 1–14. URL: https://bioone.org/journals/ursus/volume-2021/issue-32e4/URSUS-D-19-00036.2/Site-characteristics-influence-Andean-bear-natal-den-selection-in-dry/10.2192/URSUS-D-19-00036.2.short
  4. Ballenger L., Dewey T. Ursus arctos // Animal Diversity Web. URL: https://animaldiversity.org/accounts/Ursus_arctos/
  5. Gunderson A. Ursus maritimus // Animal Diversity Web. URL: https://animaldiversity.org/accounts/Ursus_maritimus/

Автор ВУЕ

С. В. Харчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харчук С. В. Барліг // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Барліг (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶