Ведмедеві (Ursidae)

Ведмідь бурий (Ursus arctos)
Ведмідь малайський (Helarctos malayanus)
Ведмідь білий (Ursus maritimus)
Ведмідь андський (Tremarctos ornatus)
Ведмідь бамбуковий (Ailuropoda melanoleuca)

Ведмедеві (Ursidae) — родина ссавців ряду хижих.

Таксономія і характеристика

Родина налічує 5 родів і 8 сучасних видів, в Україні — 1 [ведмідь бурий (Ursus arctos)]. Довжина тіла 1–2,8 м, довжина хвоста 6,5–21 см, маса від 30 кг ведмедя малайського (Helarctos malayanus) до 800 — ведмедя білого (Ursus maritimus). Голова й тіло кремезні, хвіст украй малий. Кінцівки кремезні, з довгими кігтями. Вуха малі, округлі й підняті. Очі малі. Зір і слух не надто розвинені, натомість тонкий нюх. Волосяний покрив довгий, коричневого, чорного, білого забарвлення, з мітками на грудях чи писку у деяких видів. Ведмідь бамбуковий (Ailuropoda melanoleuca) — чорно-білий.

Ведмедеві ведуть поодинокий спосіб життя (за винятком самиць з потомством). Активність може бути як денною, так і нічною.

Види північних регіонів впадають у зимову сплячку. Ведмідь білий (Ursus maritimus) — морський ссавець; ведмідь малайський (Helarctos malayanus) і ведмідь андський (Tremarctos ornatus) — проводять багато часу на деревах. Загалом це всеїдні тварини: живляться комахами, хребетними, рослинами, плодами. Однак харчові звички різняться. Раціон бамбукового ведмедя складається на 99 % з бамбука. Найбільш хижим є ведмідь білий, який живиться переважно тюленями й рибою. Ведмедеві народжують від 1 до 4 дитинчат (зазвичай 2) з інтервалом від 1 до 4 років. Тривалість життя у природі 15–30 років.

Поширення та екологія

Один вид поширений в Андах Південної Америки, решта — в Євразії та Північній Америці. У великій частині Північної Америки, Європи та в Атлаських горах Північної Африки ведмідь бурий був знищений. Ведмедеві живуть у різних екологічних умовах (від арктичної тундри та полярних льодовиків до помірних і тропічних лісів, гір, степів і пустель) однак важливою є близькість до води.

Значення

Популяції білих і бурих ведмедів регулюють чисельність популяцій здобичі, включно з тюленями й лососями. Плодоїдні види поширюють насіння. Історично ведмеді — об’єкт полювання заради м’яса, сала, хутра. Шість видів родини перебувають під загрозою зникнення і занесені до Червоного списку Міжнородного союзу охорони природи.

Додатково

27 лютого щорічно відзначається Міжнародний день полярного ведмедя (англ. International Polar Bear Day) країнами (Росія, Норвегія, Канада, Данія, США), на території яких є популяції цих тварин. Знаменна дата призначена з просвітницькою та природоохоронною метою: поширення інформації про проблеми скорочення чисельності популяцій ведмедя білого та необхідність їхньої охорони.

Література

  1. Nowak R. M. Walker's Carnivores of the World. Baltimore : Johns Hopkins University Press, 2005. 313 p.
  2. Species of the World: a Taxonomic and Geographic Reference : in 2 vol. / Ed. by D. E. Wilson, D. M. Reeder. Baltimore : Johns Hopkins University Press, 2005.
  3. Vaughan T., Ryan J., Czaplewski N. Mammalogy. 6th ed. Burlington : Jones & Bartlett Learning, 2013. 756 p.
  4. Dewey T., Myers P. Ursidae Bears // Animal Diversity Web. URL: https://animaldiversity.org/accounts/Ursidae/
  5. The IUCN Red List of Threatened Species. URL: http://www.iucnredlist.org.

Автор ВУЕ

С. В. Харчук


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶