Барселонський університет

Барсело́нський університе́т (кат. Universitat de Barcelona, ісп. Universidad de Barcelona) — багатогалузевий заклад вищої освіти у м. Барселоні (регіон Каталонія, Іспанія). Заснований у 1450. Другий за величиною університет в Іспанії.

Статус

Громадський університет із повним самоврядуванням.

Входить до 200 найкращих закладів вищої освіти світу — у 2022 посів 168 місце у щорічному Світовому рейтингу університетів КС (QS World University Rankings); 193 — у Світовому рейтингу університетів (Times Higher Education's World University Rankings).

Є учасником Ліги європейських дослідницьких університетів (League of European Research Universities) та координатором Альянсу «Орієнтований на виклики, доступний, заснований на дослідженнях, мобільний європейський університет» (англ. CHARM — «Challenge-driven, accessible, research-based, mobile european university»).

1993 приєднався до «Угоди про бібліотечну міжуніверситетську співпрацю».

Площа — 677 787 м2, бюджет — понад 400 млн євро на рік.

Офіційний сайт — https://www.ub.edu/web/portal/en/

Історична довідка

Барселонський університет є одним із найстаріших закладів Каталонії.

03.11.1450 на прохання міської громади Барселони король Арагону Альфонсо V (1396–1458) видав хартію про визнання Загальної школи «Estudi General de Barcelona» (заснована 1401 як школа медицини і мистецтв) та надання їй особливих привілеїв. Згідно з документом центр вищої освіти мав фінансуватися містом. Передбачалось навчання з теології, канонічного та цивільного права, натуральної та моральної філософії, вільних мистецтв, медицини та інших наук. Проте через відсутність постійного фінансування та громадянську війну в Каталонії (1462–1472) університет так і не почав функціонувати.

1488 за хартією короля Фернанда II (1452–1516) всі навчальні заклади м. Барселони об’єднано в межах Школи медицини «Estudi de Medicina». 09.10.1508 ухвалено перші документи, що регулювали діяльність нової установи.

1536–1539 збудовано приміщення для всіх факультетів: двоповерхову споруду, каплицю та монастир (будівлю знесли 1843).

Після війни за іспанську спадщину навчальний заклад 1715 було перенесено до м. Сервера-де-Пісуерга (тепер автономна спільнота Кастилія-і-Леон, Іспанія).

1837 університетську освіту в м. Барселоні було відновлено. Навчання проводилося у приміщенні колишнього монастиря Карме, проте будівля була не пристосованою до навчального процесу. Завдяки зусиллям тогочасного ректора університету В. Арнау (1817–1902) з жовтня 1863 розпочато спорудження нової будівлі за проектом архітектора Е. Роже (1821–1897).

1893 у новій будівлі було розміщено чотири факультети: природничий, філософський і мистецтвознавчий, фармацевтичний та юридичний. Медичний факультет отримав своє приміщення 1906.

Уряд Другої Іспанської Республіки надав університету автономію.

07.09.1933 заклад було перейменовано на Автономний університет Берселони (кат. Universitat Autònoma de Barcelona).

Із початком диктатури Ф. Франко автономію було скасовано (1939). У ході репресій звільнено понад 70 % професорсько-викладацького складу. Вивчення каталонської мови та культури було заборонено.

Упродовж 1950-х — 1960-х спалахували студентські антиурядові протести.

09–11.03.1966 відбулися установчі збори Демократичного союзу студентів університету. Проте лише зі зміною влади у 1970-х — 1980-х почалася демократизація та модернізація освітнього процесу. Вивчення каталонської мови та культури було відновлено.

Женералітат Каталонії 01.07.1985 погодив Статут автономії Барселонського університету (оновлювався 1993 та 2003). Одночасно відбулося розширення закладу: засновано геологічний факультет (1985–1986), розбудовано новий кампус медичного факультету (1982).

Станом на 2022 університет є провідним освітнім закладом Іспанії.

Підготовка фахівців

Університет пропонує 73 бакалаврські, понад 400 магістерських та 46 докторських програм, 231 спеціалізовану програму, 85 університетських курсів підвищення кваліфікації.

Тривалість бакалаврських програм — від 3 до 6 років, магістратури — зазвичай 1 рік, докторату — від 3 років.

В університеті навчається понад 70 тис. студентів, з них понад 11 тис. —іноземці зі 130 країн світу; науково-педагогічну діяльність провадять бл. 5,5 тис. викладачів і дослідників.

Навчання здійснюється каталонською (офіційна) та іспанською мовами.

Структурні підрозділи

Університет Барселони має 16 факультетів:

  • образотворчого мистецтва;
  • біологічний;
  • наук про Землю;
  • юридичний;
  • економіки та бізнесу;
  • педагогічний;
  • фармацевтики та харчових наук;
  • філології та комунікації;
  • філософський;
  • фізичний;
  • географічно-історичний;
  • інформації та аудіовізуальних медіа;
  • математики та інформатики;
  • медичний;
  • психологічний;
  • хімічний.

Також до складу входять 10 афілійованих центрів:

  • Каталонський центр передових досліджень у сфері кіно та аудіовізуальних медіа;
  • Центр передових досліджень у сфері зв’язків з громадськістю;
  • Центр міжнародних досліджень;
  • Університетська школа готельного бізнесу та туризму;
  • Інститут громадської безпеки Каталонії;
  • Національний інститут фізичного виховання Каталонії;
  • Викладацький кампус Сант Жоан де Деу;
  • Школа нових інтерактивних технологій;
  • Міжнародний університетський центр Барселони;
  • Університетська школа комерції та дистрибуції.

Окрім цього, до складу університету входять 16 бібліотек, видавництво, 4 університетські лікарні та докторська школа.

Відомі випускники, викладачі

Серед відомих випускників: Г. Х. Гойтісоло, Л. Доменек-і-Монтанер, С. Еспріу, М. Менендес-і-Пелайо, Ф. Гінер де лос Ріос та інші.

Зв’язок з Україною

Від 23.09.2015 є університетом-партнером Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

У квітні 2022 Барселонський університет оголосив про започаткування програми підтримки викладачів і студентів, які постраждали від російсько-української війни. За нею студенти та викладачі можуть продовжити навчання чи викладацьку діяльність в університеті та отримати гранти.

З квітня по липень 2022 у кампусі університету діятиме фотовиставка Р. Моліни (Raül Clemente Molina), присвячена подіям в Україні.

Додатково

  • З 2018 університет використовує енергію лише з відновлюваних джерел.
  • На відміну від закладів вищої освіти багатьох інших країн, університети Іспанії зберігають традицію вступного відбірного іспиту. Він складається з обов’язкового випробування з іспанської мови та гуманітарної або технічної частини (предмети можуть обирати вступники).

Література

  1. The University of Barcelona in Figures. Barcelona : Universitat de Barcelona, 2021. 8 p. URL: http://www.ub.edu/gtr/documents/xifres/UBenXifres_ANG.pdf
  2. The UB Launches a Program to Support the Ukrainian University Community // Fundació Solidaritat Universitat de Barcelona. 2022. URL: https://www.solidaritat.ub.edu/ub-suport-ucraina/?lang=en
  3. The University // Universitat de Barcelona. URL: https://www.ub.edu/web/portal/en/the-ub/the-university/about-the-ub/

Автор ВУЕ

Д. М. Панчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Панчук Д. М. Барселонський університет // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Барселонський університет (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶