Баріонна асиметрія Всесвіту

Баріо́нна асиме́трія Все́світу — істотне переважання у спостережуваному Всесвіті (Метагалактиці) речовини над антиречовиною.

Спостережні аспекти баріонної асиметрії

  • Процеси, які спостерігаються на Землі, в Сонячній системі, нашій Галактиці, галактиках, що взаємодіють, тобто у спостережуваній частині Всесвіту (Метагалактиці), свідчать про те, що антиречовина практично відсутня (відношення її кількості до кількості речовини не перевищує 0,0001). Поодинокі антипротони реєструють у космічних променях.
  • Спостережувана речовина (та, що випромінює й поглинає) практично цілком складається з баріонів (які об’єднують дві групи частинок: нуклони і гіперони); їхня енергетична частка становить ≈ 5 %.
  • Баріонна матерія за масою (з відносною точністю до 0,001) у спостережуваній частини Всесвіту складається з найлегших баріонів — нуклонів, при цьому відношення кількості (концентрації) нуклонів [math] n_{ N }[/math] до кількості (концентрації) реліктових фотонів [math] n_{ \gamma }[/math] становить:


[math] \frac { n_{ N } }{ n_{ \gamma } } ≈ 10^{ -9 }[/math]


Ця баріонна (нуклонна) частина на 85 % складається з протонів і на 15 % із нейтронів, які перебувають у зв’язаному стані в атомних ядрах (переважно в Гелії).

  • З електричної нейтральності спостережуваної частини Всесвіту випливає, що відношення концентрації електронів [math] n_{ e }[/math] до концентрації фотонів [math] n_{ \gamma }[/math] те саме, що й для нуклонів:


[math] \frac { n_{ e } }{ n_{ \gamma } } ≈ 10^{ -9 }[/math]


Ці відношення не мають залежати від часу в Метагалактиці, що адіабатично й ізотропно розширюється.

Сучасна концепція баріонної асиметрії

За сучасними уявленнями, Всесвіт народився електрично нейтральним із сумарним баріонним зарядом (+1 для баріонів, -1 для антибаріонів і 0 — для небаріонів), що дорівнював нулю. Нульовий баріонний заряд у цьому випадку означає, що кількість баріонів дорівнювала кількості антибаріонів. Баріонна ж асиметрія виникла, як вважають, пізніше, але на ранніх етапах розвитку Всесвіту в умовах високих енергій (температур). Наприкінці так званої адронної ери (10-4 с після Великого вибуху) інтенсивно народжувалися й анігілювали найлегші баріон-антибаріонні пари. Їхня концентрація була порівняною з концентрацією фотонів. Під час стрімкого розширення й охолодження Всесвіту народження нуклон-антинуклонних пар уже не компенсувало їхню анігіляцію, кількість баріонів (антибаріонів) швидко зменшувалася. Це тривало доти, доки не стабілізувалося на деякому значенні, коли темп анігіляції різко впав унаслідок сильного розрідження і перестав впливати на відношення концентрацій баріонів [math] n_{ N }[/math] , антибаріонів [math] n_{ \tilde{N} }[/math] і фотонів [math] n_{ \gamma }[/math]. За умови повної симетрії між частинками й античастинками ці відношення мали б стабілізуватися на рівні:


[math] \frac { n_{ N } }{ n_{ \gamma } } ≈ \frac { n_{ \tilde{N} } }{ n_{ \gamma } } ≈ 10^{ -18 }[/math]


Те, що спостережуване значення [math]≈ 10^{ -9 }[/math] для баріонів набагато вище цього рівня, свідчить про порушення симетрії.

Гіпотеза А. Сахарова

1967 А. Сахаров висунув гіпотезу про те, що спостережуване значення відношення для баріонів є наслідком незначного перевищення кількості нуклонів над антинуклонами:


[math] ≈ \frac {10^{ 9 } + 1 }{ 10^{ 9 } } [/math]


що виникло в результаті незберігання баріонного заряду та порушення CP-інваріантності. Умовою появи цього баріонного надлишку, як вважають, має бути тимчасовий вихід Всесвіту з рівноважного стану в процесі його розширення. Із наступним охолодженням Всесвіту речовина анігілювала з антиречовиною за виключенням незначного залишку [math]≈ 10^{ -9 }[/math] , який і став матеріалом для подальшої еволюції: народження зір, зоряних скупчень, галактик тощо.

Конкретизація процесів, які призводять до баріонної асиметрії

Цей незначний дисбаланс [math]≈ 10^{ -9 }[/math] між баріонами й антибаріонами (взагалі між ферміонами й антиферміонами) розраховують у межах сучасних теорій Великого об’єднання, доповнених моделлю Великого вибуху. Згідно з таким підходом, цей дисбаланс виник у досить короткий проміжок часу після Великого вибуху, коли типові енергії частинок (~1015 ГеВ) і температура (T > 1028 K) були ще достатні для народження переносників сил Великого об’єднання — Х-, Y-бозонів та (у такій самій кількості) їхніх античастинок [math] \tilde{X}, \tilde{Y}[/math] . Ці частинки беруть участь у кварк-лептонних переходах, у яких не зберігається ні баріонний заряд, ні лептонний заряд. Кожен із Х- і Y-бозонів може двома різними каналами і (що надзвичайно важливо) з дещо неоднаковою ймовірністю розпадатися на кварки й антикварки (з яких складаються баріони й антибаріони). У результаті утворюється певний надлишок кварків над антикварками; після їхнього об’єднання в протони й антипротони з’являється невеликий надлишок частинок над античастинками; після їхньої анігіляції — «залишок», що й спостерігається сьогодні як «звична» речовина. Унаслідок процесів анігіляції утворюється той самий надлишок фотонів відносно баріонів — 109. Ці фотони становлять переважну частину спостережуваного нині реліктового радіовипромінювання (мікрохвильове фонове випромінювання). Розсіяння енергії в процесі утворення з тих баріонів, що залишилися, нашої Метагалактики з точки зору термодинаміки є процесом «дисипації», тому величину


[math]S = \frac {n_{ \gamma } }{ n_{ N } } ≈ 10^{ 9 } [/math]


називають ентропією випромінювання, що припадає на один баріон (питома ентропія випромінювання), або навіть ентропією утворення Всесвіту. Порушення симетрії відбувається самовільно (спонтанно), тому його називають спонтанним порушенням симетрії.

Література

  1. Рау В. Г. Основы теоретической физики. Физика атомного ядра и элементарных частиц. Москва : Наука, 2005. 144 с.
  2. Ишханов Б. С., Капитонов И. М., Юдин Н. П. Частицы и атомные ядра. 3-е изд., испр. и доп. Москва : Либроком, 2013. 582 с.
  3. Засов А. В., Постнов К. А. Общая астрофизика. 3-е изд. Фрязино : Век 2, 2015. 573 с.
  4. Андрієвський С. М., Кузьменков С. Г., Захожай В. А. та ін. Загальна астрономія. Харків : ПромАрт, 2019. 524 с.

Автор ВУЕ

С. Г. Кузьменков


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кузьменков С. Г. Баріонна асиметрія Всесвіту // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баріонна асиметрія Всесвіту (дата звернення: 12.05.2024).

Оприлюднено

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶