Бар-міцва

Бар-Міцва в Хануку.jpg

Бар-міцва́ (івр. בַּר מִצְוָה‎, букв. — син заповіді) — в юдаїзмі та єврейській традиції — досягнення підлітками релігійного і правового повноліття, що настає у 13 років. Після досягнення цього віку хлопець вважається фізично дорослим, а відтак зобов’язаним виконувати всі релігійні заповіді, Закон, та несе особисту відповідальність за свої вчинки перед Богом.

Історична довідка

У Торі термін «іш» (муж, чоловік) вжито щодо синів Якова, молодшому з яких було 13 років. За Мішною, той, хто досяг віку 13-ти років і 1-го дня мусить дотримувати всі релігійні заповіді (трактат «Піркей Авот» встановлює: з 5 років вивчають Письмову Тору, з 10 — Мішну, з 13 — виконують всі заповіді). У Талмуді термін «бар-міцва» вжитий для позначення особи, на яку поширюється дія Закону.

Вважали, що до зазначеного віку — межі між дитинством і дорослістю — відповідальність за вчинки (зокрема, гріхи) дитини несуть батьки, після її перетину — новий дорослий член громади сам відповідає за скоєне перед Всевишнім. З 13 років підліток здатен зрозуміти й усвідомити цінність і сенс заповідей.

У 15 ст. термін стали використовувати і на позначення особливої події, церемонії вступу хлопчика у повноліття.

З моменту досягнення віку бар-міцва повнолітні набували обов’язки і права дорослих членів єврейської громади: додержання всіх 613 приписів Тори; самостійну моральну відповідальність за свої дії; право бути закликаним до читання Тори та увійти до міньяну; право володіти власністю, укладати угоди, відповідати в суді, одружуватися тощо.

Пізніше введено й поняття бат-міцва (івр. בת מצוה‎, букв. — дочка заповіді), яким означують релігійне повноліття дівчат по досягненні 12-ти років.

Відзначення бар-міцви та бат-міцви має свої особливості в громадах прогресивного, реформістського, консервативного, ортодоксального юдаїзму.

Відзначення бар-міцви

Життєвий рубіж повноліття тепер відзначають не тільки як сімейне, а як загальне свято єврейської громади, з урочистою церемонію в синагозі.

У ході підготовки до бар-міцви (може тривати близько року або більше, під керівництвом рабина або спеціального вчителя) підліток навчається прийомам правильного читання Тори, значенню і сенсу заповідей і приписів, правилам ритуального використання тфілін, знанням єврейського календаря тощо, укладає текст урочистої промови. У деяких юдейських течіях підлітка допускають до бар-міцви тільки після складання спеціальних іспитів з івриту та основ релігії.

Актом, що символізує прийняття хлопчиком прав і обов’язків члена громади, є запрошення його до читання Тори в синагозі (найчастіше — в суботу, що слідує за його днем народження). Батько хлопчика, за традицією, вимовляє ритуальну формулу: «Благословен Той, хто звільнив мене від відповідальності за цього [сина])».

Серед складників сучасної церемонії бар-міцви — урочисте накладання тфілін, запрошення членів сім’ї до читання Тори, проповідь рабина, присвячена моральним і релігійним обов’язкам, подання першої благодійної пожертви, святкова трапеза або бенкет, вручення подарунків. Часто повнолітній виголошує спеціально підготовлену промову (розмірковування на одну з тем Тори, національної історії, культури), демонструючи свою освіченість громаді. У деяких конфесіях — молитву перед відкритим ковчегом.

Від дня бар-міцви повнолітній мусить виконувати щоденний ритуал накладання тфілін під час ранкової молитви.

З 1967 в Ізраїлі поширилася практика проводити ритуальну частину бар-міцви біля Західної стіни (Стіни Плачу), що тепер є метою спеціального паломництва з усієї діаспори.

Література

  1. Oppenheimer M. Thirteen and a Day: The Bar and Bat Mitzvah across America. New York : Farrar, Straus, and Giroux, 2005. 272 p.
  2. Joseph N. B. Bar Mitzvah, Bat Mitzvah // Jewish Virtual Library. Jewish Practices & Rituals. URL: https://www.jewishvirtuallibrary.org/bar-bat-mitzvah
  3. Єврейська цивілізація. Оксфордський підручник з юдаїки / Пер. з англ.; за ред. М. Ґудмена : у 2 т. Київ : Дух і літера; Дніпропетровськ : Центр «Ткума», 2012.
  4. Vinick B., Reinharz Sh. Today I Am a Woman: Stories of Bat Mitzvah around the World. Bloomington, Indiana : Indiana University Press, 2011. 280 p.
  5. Hilton M. Bar Mitzvah: A History. Lincoln; London : University of Nebraska Press, 2014. 318 р.
  6. Joseph N. B. Bar Mitzvah, Bat Mitzvah // Jewish Virtual Library. URL: https://www.jewishvirtuallibrary.org/bar-bat-mitzvah

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бар-міцва // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бар-міцва (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶