Басетгорн

Басетгорн.jpg

Басетго́рн (нім. Bassethorn, від давньофранц. basset, італ. bassetto — дуже низький та нім. horn — ріг, горн) — дерев’яний духовий музичний інструмент з родини кларнетів; альтовий різновид кларнета, з довгим корпусом, більш низьким, м’яким і теплим тембром звучання.

Басетгорн ВУЕ.jpg

Історична довідка

Сучасний басетгорн, німецька та французька система

Найдавніший басетгорн (зі збережених зразків) виготовлений приблизно в 1760-х майстрами А. Майргофером (1706–1774) і М. Майргофером (1707–1778) з м. Пассау (тепер Німеччина).

Басетгорн часто використовували музиканти, які організовували невеликі ансамблі та виконували популярні в той час оперні арії, перекладені спеціально для нового інструмента. Низьким глибоким тембром басетгорн нагадував орган, але був набагато простішим і зручнішим. Завдяки цьому інструмент використовували масони під час своїх мес.

Басетгорн набув поширення наприкінці 18 ст. Віртуозним виконавцем музики на цьому інструменті був А. П. Штадлер (1753–1812; Австрія). Для цього музиканта В. А. Моцарт написав «Концерт для кларнета з оркестром ля мажор» (1791), який спочатку призначався саме для басетгорна. В. А. Моцарт використовував басетгорн у кількох творах — «Серенаді сі бемоль мажор» (бл. 1781), операх «Викрадення із сералю» (1782), «Тітове милосердя», «Чарівна флейта» (обидві — 1791), а також «Реквіємі» (1791) тощо.

За часів романтизму першої третини 19 ст. басетгорн втратив популярність і майже зник (до 1850). Л. ван Бетховен використав цей інструмент лише один раз — у героїко-алегоричному балеті «Творіння Прометея» (1801). Ф. Мендельсон Бартольді написав дві п’єси для басетгорна, кларнета і фортепіано (опус 113 і 114). А. Дворжак використав інструмент у «Чеській сюїті» (1879), зазначивши, що його можна замінити на англійський ріжок.

У 20 ст. популярність басетгорна стала потроху повертатися. Р. Штраус написав партії для нього в операх «Електра» (1909), «Кавалер троянди» (1911), «Жінка без тіні» (1919), «Дафна» (1938), «Кохання Данаї» (1940), «Капричіо» (1942). Інструмент включають до складу кларнетних ансамблів та оркестрів, а також для «автентичного» виконання оркестрових партій. У практиці деяких сучасних виконавців трапляється також сольне виконання на басетгорні.

Характеристика

Будова басетгорна схожа на будову кларнета. Він більшого розміру і вигнутий. Спосіб вдування повітря такий самий, як у кларнета. Мундштук через трубку зігнутої форми переходить у корпус, який закінчується викривленим розтрубом. Інструмент має 15 отворів і додаткові клапани, що розширює його діапазон. Керування здійснюється мізинцями або великими пальцями правої руки, залежно від країни виготовлення.

Басетгорн — транспонуючий інструмент, як правило, в строї фа(звучить на квінту нижче написаних нот, рідко — в інших строях). Загальний діапазон басетгорна за звучанням — від фа великої октави до сі бемоль другої октави та вище, залежно від майстерності виконавця (можна видобути звуки до фа третьої октави, але вони будуть нестійкими).

Література

  1. Юцевич Ю. Є. Музика. Словник-довідник. Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2003. С. 24.
  2. Hoeprich E. The Clarinet. New Haven : Yale University Press, 2008. 395 p.

Автор ВУЕ

М. О. Мороз


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мороз М. О. Басетгорн // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Басетгорн (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶