Батьківщина

Селянська родина. Художник Тарас Шевченко, 1843
Стіна пам’яті згероїв, полеглих за Україну. Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир в Києві

Ба́тьківщи́на — багатозначний термін.

Зміст терміна

1) Історично усталена сфера буття тієї спільноти, до якої людина належить або з якою себе ідентифікує. Значимим є місце народження людини, її батьків і пращурів як носіїв культуротворчих, духовно-моральних потенцій.

Дотепер переважає тлумачення цього поняття як певної етнічної території, історичного місця виникнення етносу (спільноти), природного й соціального середовища його проживання. Проте цей концепт відображає глибинний зв’язок суб’єктивних інтенцій, свідомості й духовності людини з відповідним природним і соціокультурним середовищем. Такий зв’язок стосується не кровної спорідненості, що символізують біологічну спільність походження, а внутрішніх суб’єктивних актів визнання й любові як втілення людської потреби в онтологічному оперті власного існування.

Вживають поняття «велика» й «мала» Батьківщина. Перше виражає онтологічну вкоріненість людини в контексті уявлень про державну або національну ідентичність. Поняття «Батьківщина» апелює переважно до загального ідеологічного осмислення, зокрема в річищі національної державної ідеології. Натомість поняття «мала ба́тьківщина» фіксує досвід сприйняття безпосередньо тієї локальної цілості, з якою пов’язаний життєвий шлях особистості. На відміну від першого відтворює конкретний «буттєвий ландшафт» людського становлення.

Здатність особистості до визначення місця і траєкторії свого суб’єктивного входження у світ виявлена в поняттях «друга батьківщина» чи «духовна батьківщина». Якщо ідея національної причетності пов’язує долю людини з певною осібною самодостатньою спільнотою, відмінною від інших, з її специфічними вдачами й ідеалами, то любов до Батьківщини не має такого розмежувального характеру: її ціннісний контекст заздалегідь зорієнтований на вихід у світ. Феномен Батьківщини постає своєрідним «просторовим тілом національного духу» і водночас окреслює життєво конкретний простір міжнаціонального спілкування й відкритості.

2) Рідна земля, рідні терени, оселя батьків.

3) Вжите як загальна назва із наголосом на перший склад (ба́тьківщина) — батьківський спадок, майно.

Цитата

«Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину»

 Симоненко В. Лебеді материнства // У твоєму імені живу. 2-ге вид., допов. й перероб. Київ : Веселка, 2003. 382 с.


Література

  1. Малахов В. Батьківщина // Філософський енциклопедичний словник / Гол. редкол. В. І. Шинкарук. Київ : Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України ; Абрис, 2002. С. 47–48.
  2. Колодний А. Батьківщина // Українська релігієзнавча енциклопедія : у 3 т. / За ред. А. Колодного. Київ : Інтерсервіс, 2022. Т. 1. С. 162.

Автор ВУЕ

А. М. Колодний


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Колодний А. М. Батьківщина // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Батьківщина (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.31.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶