Бегонієцвіті (Begoniales)

Бегонієцві́ті (Begoniales, Datiscales) — за класичною систематикою порядок квіткових рослин класу дводольних.

Таксономія і характеристика

Згідно з молекулярно-філогенетичною класифікаційною системою Групи з філогенії покритонасінних рослин всі таксони бегонієцвітих 2016 увійшли до складу порядку гарбузоцвітих. Порядок бегонієцвіті об’єднує 2 родини (Datiscaceae, Begoniaceae), 8 родів і понад 1700 видів. Трав’яні рослини, рідше дерева або чагарники. Листки чергові прості, іноді складні, з прилистками (наприклад, у бегонієвих) або без них. Квітки в пазушних або рідше термінальних суцвіттях, одностатеві (маточкові і тичинкові), одно- або дводомні, актино- або зигоморфні, з подвійною оцвітиною чи безпелюсткові. Тичинки численні, вільні, іноді частково зрослі; пиляки розкриваються вздовж, зрідка — за допомогою пор. Гінецей з 3–8 карпел, паракарпний, з вільними, або зрідка зрослими біля основи стилодіями; зав’язь нижня, рідше — панівнижня, одно- або багатогнізда (більшість бегонієвих) з численними насінними зачатками. Плід — коробочка, рідше — ягода. Насіння зазвичай без або іноді з дуже дрібним ендоспермом.

Географічне поширення та екологія

Датиска коноплева (Datisca cannabina) поширена від західної частини Малої Азії, Криту, Кіпру й Лівану до південного Таджикистану і Непалу. Датиска клубочкова (Datisca glomerata) зустрічається у тихоокеанській частині Північної Америки (півострів Каліфорнія). Обидва види ростуть по берегах річок і струмків, у вологих лісах, місцях близького залягання ґрунтових вод. Два інших види датискових з двох монотипних індо-малазійських родів октомелес (Octomeles) і тетрамелес (Tetrameles), ростуть в тропічних лісах. Октомелес поширений від Суматри, більшої частини Малайського архіпелагу (за винятком Яви і Малих Зондських островів), Нової Гвінеї до острова Нова Британія й Соломонових островів. Октомелес росте в дощових лісах, уздовж річок, піднімається до висоти 800 м над р. м.; особливо характерний для вторинних і прирічкових лісів, на алювіальних ґрунтах, де часто утворює чисті насадження одного віку. Тетрамелес зустрічається на острові Шрі-Ланка, на західному узбережжі Індії (включно із Західними Гатами), у тропічних мусонних лісах Сіккіма й Ассама, в південно-східній прибережній частині Бангладешу, на Андаманських островах, півострові Малакка, Малайському архіпелазі, Калімантані, Філіппінах і Молуккських островах, Новій Гвінеї та півострові Кейп-Йорк у північно-східній Австралії. Тетрамелес віддає перевагу мусонним, особливо вологим листопадним лісам, зокрема тикковим; піднімається в гори не вище 500 м над р. м., але іноді — до 1000 м над р. м. Поширені в тропічних країнах бегонієві ростуть на вапнякових схилах дуже близько до моря, в ущелинах скель, піднімаються до 4 000 над р. м. У посушливих місцезростаннях, наприклад, на кам’янистих гірських схилах, зростають сукулентні форми, що запасають воду в бульбах і потовщеному листі.

Використання

Деякі види бегонієцвітих є лікарськими рослинами. Молоді пагони датиски коноплевої вживають в їжу, рослину також культивують для одержання яскраво-жовтої фарби й фарбування шовку. Мешканці тропіків вживають кислувате листя бегоній для приготування салатів. З м’якої, легкої, не дуже якісної деревини октомелеса й тетрамелеса виготовляють каное і ящики, будують тимчасові помешкання. Дерева тетрамелеса голоквіткового (Tetrameles nudiflora) є важливим джерелом якісної деревини в південно-східній Азії. Багато видів і гібридів бегонії використовують як декоративні рослини, зокрема кімнатні, поширені в усьому світі. З 18 ст. бегонії стали одними з найулюбленіших кімнатних декоративних рослин. Відомо не менше 130 зареєстрованих сортів бегонії.

Охорона

Деякі види бегонієцвітих є рідкісними і перебувають під охороною, зокрема до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи занесені такі види: Begonia seychellensis, B. oxyanthera, B. bataiensis, B. heterochroma — у статусі «Вразливий» (VU); Begonia sambiranensis — у статусі «Даних недостатньо» (DD) B. quadrialata, Octomeles sumatrana, Tetrameles nudiflora — у статусі «Найменш загрожений» (LC).

Література

  1. Жизнь растений : в 6 т. Москва : Просвещение, 1981. Т. 5. Ч. 2. 511 с.
  2. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV // Botanical Journal of the Linnean Society. 2016. № 181 (1). P. 1–20. URL: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/boj.12385
  3. Begoniaceae // The IUCN Red List of Threatened Species. URL: https://www.iucnredlist.org/es/search?taxonomies=101845&searchType=species
  4. Octomeles // The IUCN Red List of Threatened Species. URL: https://www.iucnredlist.org/es/search?taxonomies=105434&searchType=species
  5. Tetrameles // The IUCN Red List of Threatened Species. URL: https://www.iucnredlist.org/es/search?taxonomies=132105&searchType=species

Автор

Т. С. Двірна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Двірна Т. С. Бегонієцвіті (Begoniales) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бегонієцвіті (Begoniales) (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶