Безбар'єрне середовище

Безбар’є́рне середо́вище — сукупність природних і/або соціальних умов діяльності, пристосованих для вільного пересування людей з функціональними обмеженнями через медичні, вікові та інші причини.

Характеристика

Соціальна підтримка осіб з інвалідністю та осіб з обмеженою мобільністю потребує фінансових ресурсів для створення відповідних умов їх проживання, навчання, праці. Система захисту осіб з обмеженою мобільністю передбачає не тільки соціальну допомогу держави (виплата пенсій, компенсацій, соціальні послуги), але й сфери охорони здоров’я, освіти, працевлаштування осіб з інвалідністю та осіб з обмеженою мобільністю, їх повноцінну інтеграцію в соціум.

Створення безбар’єрного середовища через розвиток інфраструктури, освіти, цифрових послуг забезпечує рівні можливості для осіб з обмеженою мобільністю. З цією метою Кабінет Міністрів України 14.04.2021 схвалив «Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року». Затверджено також низку актів законодавства, спрямованих на створення й розвиток безбар’єрного середовища, підтримку осіб з інвалідністю та осіб з обмеженою мобільністю. Серед них: Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про освіту щодо організації інклюзивного навчання» (2014); Указ Президента України «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні» (2020); Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів на 2023–2024 роки з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року» (2023); Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження критеріїв доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення приміщень, що надаються дільничним виборчим комісіям звичайних виборчих дільниць для організації їх роботи та проведення голосування» (2020).

Національне законодавство ґрунтується на міжнародних документах, серед яких:

  • Конвенція про права людей з інвалідністю (2006), яку Україна ратифікувала в грудні 2009 (Закон України «Про ратифікацію Конвенції про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї»). Стаття 9 Конвенції закликає держави та уряди «забезпечувати людям з обмеженими можливостями доступ, нарівні з іншими, до фізичного середовища, транспорту, інформації та комунікацій, включаючи інформаційно-комунікаційні технології та системи, а також до інших об’єктів і послуг, відкритих або наданих для громадськості, як у міських, так і в сільських районах». Відмова в доступі до послуг та інформації особам з інвалідністю є порушенням прав людини;
  • Європейська соціальна хартія (переглянута) 1996, яку ратифіковано Законом України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)» (2006);
  • Конвенція Організації Об’єднаних Націй про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (1979);
  • Декларація про «Партнерство Біарріц», складником якої є документ із планом дій «Заклик до дії Консультативної ради з гендерної рівності» (англ. «Gender equality advisory council’s call to action»). У травні 2020 Кабінет Міністрів України проголосував за приєднання до декларації зі встановлення рівних прав чоловіків і жінок.

Безбар’єрне середовище дає змогу людям з обмеженими можливостями повноцінно користуватися інфраструктурою в межах забудованого простору. Головною метою створення такого середовища є забезпечення незалежного функціонування людей з обмеженими можливостями без сторонньої допомоги.

Особливості функціонування в Україні

Орієнтири забезпечення життєдіяльності людей з інвалідністю та осіб з обмеженою мобільністю в Україні окреслено в «Національній стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року». Серед головних завдань: створення безбар’єрного середовища для всіх груп населення, гарантування рівних можливостей кожному члену суспільства реалізувати свої права, отримувати різноманітні послуги внаслідок інтеграції соціальної, фізичної, інформаційно-цифрової, громадянської, освітньої та економічної безбар’єрності до всіх сфер державної політики.

Напрями безбар’єрності:

  1. Фізична безбар’єрність має на меті забезпечити доступність об’єктів фізичного середовища, транспорту, вдосконалення будівельних стандартів і норм, подолання проблем у сфері архітектури і транспорту, встановлення технічних вимог до обладнання громадського транспорту, запровадження стандартів інклюзивності (див. Інклюзія) для установ та організацій. У фізичному плані гарантування безбар’єрного середовища відбувається всередині споруд; у безпосередній близькості від споруд; на дорогах та шляхах; на відкритих просторах та в зонах відпочинку.
  2. Інформаційна безбар’єрність полягає в наданні особам із сенсорними або психічними вадами інформації в доступних форматах, удосконаленні різноманітних способів надання інформації (шрифтом Брайля, аудіо-, відеоповідомленнями з перекладом на мову жестів) і таким чином забезпеченні реалізації права на інформацію.
  3. Цифрова безбар’єрність спрямована на під’єднання соціальних установ до мережі «Інтернет», комп’ютеризацію закладів охорони здоров’я, освітніх закладів, державних і комунальних установ, запровадження програм пільгового кредитування осіб з інвалідністю, обмеженою мобільністю на придбання засобів доступу до мережі «Інтернет» та програмного забезпечення, розвиток програм та інфраструктури цифрової освіти.
  4. Суспільна та громадянська безбар’єрність повинна сприяти участі громадян у культурному житті, покращувати доступ до культурних послуг, просувати в суспільстві культуру безбар’єрності, забезпечувати рівні права та можливості всіх груп населення щодо соціальної та громадянської участі в культурному житті, сприянню самореалізації, активній громадянській позиції.
  5. Освітня безбар’єрність передбачає створення можливостей для вільного доступу до якісної освіти протягом життя, здобуття іншої професії, професійного розвитку, розвитку додаткових компетентностей. Потребує вирішення проблема підготовки фахівців, які забезпечуватимуть освітній процес для осіб з інвалідністю.
  6. Економічна безбар’єрність спрямована на розвиток інвестиційної підтримки та менторства для компаній, що належать до цільових груп Національної стратегії, розвиток програм фінансової грамотності та ділової культури для осіб із сенсорними та розумовими вадами, підтримка ветеранського бізнесу тощо.

За умов упровадження послідовної державної політики можна розраховувати на позитивні результати у створенні безбар’єрного суспільства та досягненні рівності. Проблеми доступності неможливо вирішити частково. Вони вимагають цілісного підходу, за якого створюється середовище без бар’єрів у суспільстві в цілому, як у фізичних аспектах, так і в аспектах ставлення.

Джерело

  1. Про схвалення Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року: Розпорядження Кабінету Міністрів України № 366-р від 14 квітня 2021 р. // Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/366-2021-%D1%80/conv#Text

Література

  1. Кочубей Т. Загальні засади створення безбар’єрного середовища для людей з інвалідністю // Social Work and Education. 2021. Vol. 8. № 2. P. 204–214. URL: http://dspace.tnpu.edu.ua/handle/123456789/24473
  2. Yaroshenko O. M., Anisimova H. V., Koliesnik T. V. et al. National Strategy for a Barrier-Free Environment: Problems, tolerance and implementation // International Social Work. 2022. URL: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/00208728221126002
  3. Accessibility for the Disabled. A Design Manual for a Barrier Free Environment // United Nations. Enable. URL: https://www.un.org/esa/socdev/enable/designm/index.html
  4. Convention On The Rights Of Persons With Disabilities (CRPD) // United Nations. Department of Economic and Social Affairs. Social Inclusion. URL: https://social.desa.un.org/issues/disability/crpd/convention-on-the-rights-of-persons-with-disabilities-crpd

Автор ВУЕ

І. П. Радомський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Радомський І. П. Безбар'єрне середовище // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Безбар'єрне середовище (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶