(Перенаправлено з Бейт-дін)

Бет-дін

Розлучення. Художник Мойше Ринецький, 1930

Бет-дін (Бейт-дін, рабинський суд; івр. בֵּית-דִּין‏‎‎ — Будинок мудрості, Будинок судових рішень) — рабинський (див. Рабин) духовний суд, що розглядає справи стосовно особистого статусу громадян та адміністративні справи релігійного характеру. При розгляді справ керується юдейським релігійним законодавством — Галахою.

Загальна характеристика

Бет-дін розглядає такі категорії справ:

  • ті, що стосуються особистого статусу громадян (одруження, розлучення, підтвердження єврейського походження, поховання та ін.);
  • ті, що відносяться до адміністративних справ релігійного характеру (напр., контроль за додержанням кашрута, суботи, питання функціонування синагог, призначення рабинів та ін.);
  • навернення в юдаїзм;
  • цивільні справи за згодою сторін (діє як третейський суд, арбітраж).

У Державі Ізраїль, окрім звичайних релігійних функцій, має виняткові повноваження з питань особистого статусу євреїв-громадян Ізраїлю. Є спеціальною судовою інстанцією поряд зі світським судом (бет-мішпат) у структурі судової системи Ізраїлю. Кваліфікація суддів визначається головними рабинами на підставі іспитів.

Історична довідка

Виник у Давньому Ізраїлі. Перші вірогідні свідчення про бет-дін відносять до періоду Другого Храму. Мінімальне число суддів — 3; за правилом, загальна кількість суддів завжди непарна. Діяли також судові органи у складі 23 осіб (Малий Синедріон, що розглядав кримінальні справи, важкі злочини) та вищий судовий орган у складі 71 особи (Великий Синедріон). Великий Синедріон мав практично необмежені законодавчі, судові й адміністративні права (зокрема, обрання царів і первосвящеників, розширення територію Ізраїлю, оголошення війни, принесення жертви за гріх всього народу тощо), засідав у спеціальному приміщенні Єрусалимського храму. Влада рабинських судів була обмежена у часи завоювання ізраїльтян Римською імперією, до 3 ст. бет-дін практично втратив своє значення.

Рабинські суди існували в єврейській діаспорі в країнах середньовічної Європи, Північної Африки, Середньої Азії, були важливим інститутом збереження єврейської автономії. Суд складався з кількох суддів (обиралися), яких очолював рабин. У великих єврейських громадах було три судових інстанції, у кожній не менше 3 суддів. Бет-дін розглядав переважно сімейні та цивільні спори, кримінальні злочини; діяв згідно з вимогами Талмуду. Найбільшої влади і впливу бет-дін набув серед єврейських громад Іспанії; тут його юрисдикція поширювалася на всі сфери життя євреїв. У 18–19 ст. система рабинських судів у Європі занепала. Євреї змушені були звертатися за вирішенням відповідних спорів до державних судів тих країн, на території яких вони мешкали.

У Російській імперії після поділу Польщі й набуття польськими євреями російського підданства рабинат було позбавлено судових функцій. Частково функції суду з питань віри, обряду, розірвання шлюбу, скарг на помилкові рішення місцевих рабинів було передано до компетенції утвореної 1848 рабинської комісії при Міністерстві внутрішніх справ (з 1852 по 1910 провела лише 6 засідань). Бет-діни виконували роль суто третейських судів, затверджуючи мирові угоди.

Після утворення Держави Ізраїль (1948) рабинський суд став складником загальнодержавної судової системи. Було ухвалено закон про юрисдикцію бет-діну (1953), до компетенції віднесено цивільні справи з питань шлюбу, розлучень, заповітів. Частину спорів — до спільної компетенції загальних і рабинських судів (аліменти, спадкування та ін.). Сучасні ізраїльські освітні заклади дають кваліфікацію духовного судді — даяна.

Натепер у країнах діаспори система бет-дінів очолюється головними рабинами. Рабинський суд є впливовим судовим інститутом єврейської спільноти у Великій Британії, Франції, Італії тощо.

Додатково

На думку Маймоніда, суддя мусить володіти сімома основними якостями: мудрістю, скромністю, благоговінням перед Богом, презирством до грошей, любов’ю до правди, любов’ю до людей, поважною репутацією.

Література

  1. Quint Е. В. A Restatement оf Rabbinic Civil Law : in 10 vols. Northvale : Aronson, 1990. Vol. 1. 318 p.
  2. Элон М. Еврейское право / Пер. с ивр. Санкт-Петербург : Юридический центр Пресс, 2002. 611 с.
  3. Клейменов А. Я. Религиозный суд (арбитраж) в системе альтернативного урегулирования споров // Закон. 2013. № 2. С. 58–66.
  4. Самигуллин В. К. Восток: мозаика правовых традиций. Москва : Юрлитинформ, 2021. 204 с.
  5. Бет-дин // Электронная еврейская энциклопедия. URL: https://eleven.co.il/judaism/religious-law/10600/
  6. Jastrow М., Ginzberg L. Bet Din // Jewish Encyclopedia. URL: https://www.jewishencyclopedia.com/articles/3189-bet-din

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бет-дін // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бет-дін (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶