Бела I

Бела I.jpg

Бе́ла I (угор. I. Béla; між 1015 і 1020, поселення Девін, тепер у межах м. Братислави, Словаччина — 11.09.1063, с. Демеш, тепер медьє Комаром-Естергом, Угорщина, або околиці поселення Девін, Словаччина) — державний діяч, король Угорщини (1060–1063) з династії Арпадів. Позашлюбний син князя Вазула (бл. 976 — бл. 1037; тепер Угорщина) чи його брата Ласло Лисого (?–1029; тепер Угорщина).

Бела I

(I. Béla)

Народження 1015
Місце народження Словаччина
Смерть 11.09.1063
Місце діяльності Угорщина
Напрями діяльності Король

Життєпис і діяльність

Бела І є першим відомим носієм імені «Бела». Імовірні версії походження імені — запозичення зі слов’янських мов (від «білий») або з давньотюркського «bujla» — «благородний».

Після осліплення 1031 князя Вазула (був претендентом на угорський престол), малолітній Бела з братами втік із країни.

Перебуваючи у вигнанні, Бела І вступив на службу до польського князя Мешка ІІ (990–1034; тепер Польща). Відзначившись у боях, він одружився на одній із дочок князя Мешка — Ріксою або Аделаїдою (повідомлення джерел варіативні).

Щодо місця перебування в період 1034–1038 джерела подають суперечливі свідчення.

1038–1048 мешкав у м. Києві при дворі Ярослава Мудрого. Повернувся до Угорщини на запрошення свого брата Андраша I, який на той час не мав спадкоємців. Отримав від нього в уділ третину угорського королівства на правах окремого герцогства. Кінець 1040-х — перша половина 1050-х став періодом фактичного співправління короля Андраша І з Белою І.

Стосунки між ними погіршились після народження сина Андраша І Шоломона (1053) та оголошення його спадкоємцем престолу (1057–1058).

Формально відмовившись від претензій на престол, Бела І 1060 виїхав у Польщу до короля Болеслава ІІ Сміливого (брата дружини Бели І). Того ж року повернувся до Угорщини з отриманим від Болеслава ІІ військом. Після короткого протистояння розгромив війська Андраша І, який невдовзі помер від поранень. Бела І коронований 06.12.1060 у королівській резиденції в м. Секешфехерварі. Племінника Бели І Шоломона його прихильники вивезли до Німеччини. Він отримав притулок при дворі малолітнього імператора Генриха IV (1055–1061 регенткою була його мати Агнесса де Пуатьє; бл. 1025–1077).

Здобувши владу, Бела І уник поглиблення протистояння між різними групами угорської аристократії, забезпечив недоторканість майна й родичів прихильників Шоломона. Бела І провів успішну фінансову реформу і сформував консультативний орган із представників усіх вільних станів Угорщини.

1063 монархи німецьких держав, які входили до Священної Римської імперії, запланували вторгнення до Угорщини (з метою передачі престолу принцу Шоломону).

Бела І скликав представників вільних станів до резиденції в с. Демеші для обговорення подальших дій. Згідно з повідомлення пізнішого хроніста («Ілюстрована хроніка, або Хроніка актів угорців Марка де Кальта» — лат. «Chronicon Pictum, or Marci de Kalt Chronica de Gestis Hungarorum»; 1358), Бела І зазнав смертельних поранень унаслідок нещасного випадку.

Похований у монастирі Сексард (м. Сексард, тепер медьє Тольна, Угорщина).

Визнання

Белі І встановлено пам’ятники в м. Сексарді (неподалік від місця його поховання) і в Національному історичному парку в с. Опустасері (медьє Чонград, Угорщина).

Додатково

Існують різні версії щодо смерті Бели І. За однією версією, він зазнав смертельних поранень: під ним розколовся трон, і король Бела І впав на підлогу (це повідомлення відсутнє в інших джерелах). Після отримання смертельних поранень був вивезений із резиденції і помер поблизу поселення Девін. За іншою версією, помер у тій самій резиденції, де став жертвою нещасного випадку.

Джерела

  1. The Hungarian illuminated chronicle: Chronica de gestis Hungarorum / Ed. by D. Dercsenyi. New York : Taplinger Publishing Company, 1970. 350 p.
  2. Gesta Hungarorum. Літопис Анонімуса про діяння угорців під час пошуків і віднайдення Батькіщини / Пер. з лат. і угор. К. Найпавер. Ужгород : Карпати, 2005. 124 с.

Література

  1. Kristó G. Die Arpaden-Dynastie: die Geschichte Ungarns von 895 bis 1301. Budapest : Corvina, 1993. 310 p.
  2. Engel P. Realm of St. Stephen: A History of Medieval Hungary. London : Tauris, 2001. 472 p.
  3. Волощук М. «Русь» в Угорському королівстві (ХІ — друга половина XIV ст.): суспільно-політична роль, майнові стосунки, міграції. Івано-Франківськ : Лілея НВ, 2014. 496 c.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Бела I // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бела I (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶