Бенгальський нафтогазоносний басейн

міні|праворуч|320пкс| Бенга́льський нафтогазоно́сний басе́йн — область концентрації нафти і природного газу, розташована на півдні Азії.

Розташування. Площа. Запаси

Охоплює частину території Бангладеш, Індії, захід М’янми та пониззя річкових долин Ганга і Брахмапутри. На південь простягається до прибережного району Бенгальської затоки. Пов’язаний із Західно-Бенгальським схилом докембрійської Індостанської платформи і Бенгальським крайовим прогином.

Площа 400 тисяч км2, із них 150 тисяч км2шельф Бенгальської затоки. За іншими даними, загальна площа 89 тисяч км2, з яких 57 тисяч км2 — на суші і 32 тисячі км2 на морі, до глибини 200 м. Загальна площа, охоплена геологічним картуванням, становить близько 8 800 км2.

Виявлено 15 газових і 5 нафтових родовищ із початковими промисловими запасами природного газу 235 млрд м3, нафти — 0,6 млн т. Найбільші: Тітас, Хабігандж, Бахрабад.

Історична довідка

Формування Бенгальського басейну почалося протягом середньо-верхнього крейдового періоду з диференційним опусканням. Басейн має 2 чіткі фази розвитку: фаза Гондвани, фаза після Гондвани. Під час фази Гондвани континентальні осади відкладалися в межах грабена, орієнтованого з півночі на південь. За початковою фазою седиментації слідував період пенепланації (див. Пенеплен) та ініціювання загального нахилу шельфу на схід. У пізньому крейдовому періоді почалася безперервна фаза морського осадження в басейні. Морське затоплення охопило практично весь басейн до його західного краю. Товста осадова призма відкладалася впродовж третинного періоду.

Перше родовище відкрито 1955, розробляють від 1958.

Характеристика

Прогнозовані ресурси вуглеводнів у Бенгальському басейні оцінюють на рівні 190 млн т нафти і газового еквіваленту. Продуктивні нижньоміоценові пісковики (потужність пластів на глибинах 500–3 400 м — до 60 м). Природний газ містить 95–99 % метану.

Література

  1. Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2001. Т. 1. 512 с.
  2. Roy A., Chatterjee A. Tectonic Framework and Evolutionary History of the Bengal Basin in the Indian Subcontinent // Current Science. 2015. Vol. 109. № 2. P. 271–279. URL: https://www.jstor.org/stable/24905853

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Бенгальський нафтогазоносний басейн // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бенгальський нафтогазоносний басейн (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶