Бенедикт Нурсійський

Св. Бенедикт передає Статут монахам, 12 ст. Абатство Сен-Жиль, м. Нім, Франція

Бенеди́кт Нурсі́йський (Бенедикт з Нурсії, Венедикт; лат. Benedictus Nursiensis; італ. Benedetto da Norcia; бл. 480, поблизу м. Нурсія, тепер Норчія, регіон Умбрія, Італія — 21.03.547, монастир Монте-Кассіно, тепер пров. Фрозіноне у регіоні Лаціо, Італія) — релігійний діяч, законодавець і реформатор західнохристиянського чернецтва, засновник ордену бенедиктинців, канонізований Католицькою церквою. Вважається святим покровителем Європи.

Бенедикт Нурсійський

(Benedictus Nursiensis)

Народження бл. 480«бл» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 0.48.
Місце народження Норчія
Смерть 21.03.547
Місце смерті Монте-Кассіно
Місце діяльності Італія
Напрями діяльності релігія, церква, організація чернецтва

Життєпис

Походив з родини патриціїв, мав сестру Схоластику. Підлітком був направлений для отримання освіти (навчання вільних мистецтв) до м. Рима. Залишив навчання, обрав побожне і подвижницьке життя. Місцями його подвигу були печери й гроти поблизу міст Енфіде (тепер м. Аффіле), Сублак (тепер м. Суб’яко), Вікус Варроніс (тепер м. Віковаро, усі — регіон Лаціо). За переказом, створив у ці роки 12 малих монастирів.

Близько 529 разом з учнями заснував у місцевості Кассіно (на місці колишніх римських укріплень) чернечий монастир (кіновію) і став його настоятелем. Монастир став головним осідком бенедиктинців.

Устрій чернечого життя в Монте-Кассіно відображено у монастирському Статуті Бенедикта («Regula Benedicti», відомий також як «Regula Sancti Benedicti»). Це єдиний твір подвижника, який дійшов до нашого часу; розкриває його морально-аскетичне вчення.

Благочестя Бенедикта Нурсійського й чудеса, які пов’язували з його даром молитви, уславили подвижника у всій центральній Італії та далеко поза її межами.

Залишався у монастирі до кінця життя. Похований у побудованому ним монастирському храмі на честь Івана Хрестителя разом із сестрою.

Статут Бенедикта

Найстаріша з відомих копій «Статуту св. Бенедикта», 8 ст.

Засади організації чернечого життя Бенедикт Нурсійський убачав у Святому Письмі й Священному Переданні, земному житті Спасителя. У Статуті зустрічаються цитати майже з усіх книг Біблії. Те, як Бенедикт цитує біблійні тексти, вільно вплітаючи їх у текст свого твору, свідчить про глибоке знання Біблії.

Статут розглядають як переробку попереднього аскетичного досвіду західного і східного чернецтва: він зазнав упливу морально-аскетичних творів Пахомія Великого, Василія Великого, Іоанна Кассіана Римлянина, Аврелія Августина, а також анонімного чернечого статуту «Regula magistri» («Правила вчителя»). Найбільший вплив здійснив, вірогідно, Іоанн Кассіан — у Статуті налічується бл. 112 алюзій на твори преподобного.

Статут складається зі вступу і 73 глав, остання з яких являє собою своєрідний епілог. Частина твору (пролог, глави 1, 4–7) присвячена духовним міркуванням, розкриває аскетичне богослов’я Бенедикта Нурсійського. Решта — містить практичні приписи улаштування внутрішнього життя монастиря. Прикметна риса Статуту — стислість і методичність зібраних правил.

Серед основних принципів чернецтва — настанова ченцям присвячувати час трьом основним заняттям: молитві, фізичній праці та читанню духовної літератури. Вислів «Молись і працюй» (лат. «Ora et labora») став девізом ордену бенедиктинців. Статут містив вимоги про річний випробувальний термін для ченців (новіціат), обітниці цноти, бідності й послуху, чернечу дисципліну, життя власною працею тощо.

Бенедикт підкреслював, що його Статут написаний для початківців, бажаючих здобути «чистоту моралі або показати хист до християнського благочестя», проте не є абсолютним взірцем, що охоплює всі аспекти чернечого життя. Тих, хто прагне досягти висот духовної досконалості, подвижник відсилав до повчань Святих отців.

Визнання

Зростання числа монастирів, подібних до Монте-Кассіно, сприяло поширенню статуту Бенедикта Нурсійського по всій Західній Європі та виникненню особливої чернечої спільності — ордену бенедиктинців (вважається найдавнішим в історії Західної церкви).

Канонізований у 1220, Католицька церква вшановує пам’ять св. Бенедикта Нурсійського 11 липня.

Додатково

  • Рідна сестра Бенедикта — Схоластика Нурсійська (св. Схоластика), можливо близнючка, вшанована як християнська подвижниця, засновниця першого жіночого монастиря в Західній Європі.
  • За словами Григорія Великого, «всі способи учительства» можна знайти «в цьому зображенні правил [Статуті], тому що святий чоловік не міг навчати інакше, ніж як сам жив».

Праці

  • S. Benedicti Regula. Firenze : La nuova Italia, 1970. 281 p.
  • Рос. переклад — Устав преподобного Венедикта // Древние иноческие уставы / Сост. еп. Феофан Затворник. Рига : Паломник ; Благовест, 1995. С. 591–653.

Література

  1. Вогюе А. де. Святой Бенедикт. Человек Божий / Пер. с фр. В. Бетаки, А. Стерпен. Париж : Фирма «Алеся», 1995. 152 с.
  2. Stagi Р. Benedetto da Norcia. L'esperienza di Dio. Roma : Borla, 2014. 207 p.
  3. Galdi А. Benedetto. Bologna : il Mulino, 2016. 167 р.
  4. Голосова О. Преподобный Венедикт Нурсийский: Свет Темных веков. Москва : Лепта Книга, 2018. 392 с.
  5. Carletti G. Life of St. Benedict. Sydney : Wentworth Press, 2019. 214 р.

Автор ВУЕ

В. Е. Туренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Туренко В. Е. Бенедикт Нурсійський // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бенедикт Нурсійський (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶