Бенедикт XI

Бенедикт ХІ. Худ. Томмазо да Модена, фреска, 1352

Бенеди́кт ХІ [Венедикт ХІ; лат. Benedictus ХІ; світське ім’я — Нікколо ді Боккасіо (італ. Niccolò di Boccassio); 1240, м. Тревізо, тепер Італія — 07.07.1304, м. Перуджа, тепер Італія] — церковний діяч, Папа Римський у 22.10.1303 — 07.07.1304, беатифікований Католицькою церквою.

Бенедикт XI

(Benedictus ХІ)

Справжнє ім’я Нікколо ді Боккасіо
Народження 1240
Місце народження Тревізо
Смерть 07.07.1304
Місце смерті Перуджа
Напрями діяльності церковне управління
Традиція/школа католицизм

Життєпис

Походив з незаможної родини нотаріуса. Здобув освіту завдяки матеріальній підтримці дядька — священника в м. Тревізо. У віці 14 р. вступив до ордену домініканців. Вивчав богослов’я та філософію у Венеції й Мілані.

З 1268 викладав у домініканських школах міст Тревізо, Венеції, Генуї. Дійшли його твори, написані під час викладацької діяльності (зокрема, коментарі до Євангелія від Матвія, Псалмів, Книги Йова тощо), а також збірник проповідей.

1286 призначений провінціалом Ломбардії, 1296 став генеральним магістром ордена домініканців. Того ж року видав укази, що забороняли домініканцям публічні обговорення законності обрання папи Боніфація VIII.

1298 висвячений на кардинала-пресвітера, 1300 — на кардинала-єпископа Остії. Як папський легат, виконував місії у Фландрії, Польщі, Угорщині, Хорватії, Сербії тощо.

Виявив мужність і відданість папі Боніфацію VIII під час нападу французького загону на чолі з Гійомом Ногаре та італійського війська під проводом Ск’ярро Колонни на резиденцію в м. Ананьї.

Понтифікат

Надгробок Бенедикта ХІ, собор Сан-Доменіко, м. Перуджа, Італія

Понтифікат почався у складних політичних обставинах через запеклий конфлікт попередника і короля Філіппа IV Вродливого. Після обрання папою Бенедикт XI скасував анафему Філіппу IV і визначився з профранцузькою орієнтацією зовнішньої політики. Разом з тим не пробачив учасникам трагічних для Боніфація VIII подій в м. Ананьї, 07.06.1304 відлучив від церкви Гійома Ногаре та Ск’ярро Колонну.

Невдоволення римлян проти Бенедикта ХІ, підбурюване римськими кланами, змусило папу перенести резиденцію до м. Перуджі. Намагався примирити ворогуючі партії гвельфів і гібелінів; підтримував чернечі ордени, особливо орден домініканців. За його наказом розпочато будівництво грандіозної церкви Сан-Ніколо у м. Тревізо.

Помер після 8 місяців понтифікату. Попри відсутність прямих доказів, стійкою є версія про отруєння папи агентами Гійома Ногаре. Похований у соборі Сан-Доменіко в м. Перуджі.

Наступник (папа Климент V) переніс папську резиденцію до м. Авіньйона, чим започаткував період т. з. авіньйонського полонення пап.

Бенедикт ХІ був зарахований до чину блаженних папою Климентом ХІІ у 1736. Пам’ять вшановують 7 липня.

Література

  1. Rendina С. I Papi. Storia e segreti. Roma : Newton & Compton, 1983. 863 р.
  2. Enciclopedia dei Papi : in 3 vol. Roma : Istituto dell'Enciclopedia Italiana, 2000.
  3. Mann H. K. The Lives of the Рopes in the Early Middle Ages : in 18 vol. London : Forgotten Books, 2018.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бенедикт XI // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бенедикт XI (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶