Блаженний

Блаже́нний (від давньорус. благо; грец. μακάριος, лат. beatus — букв. щасливий) — багатозначний термін у християнстві:

1) У широкому розумінні — щасливий, благословенний, той, хто перебуває у духовній радості спілкування з Богом (напр., Як. 1:12), у Царстві Небесному.

2) Найменування особливої категорії подвижників і подвижниць, які обрали аскетичний, принизливий і жебрацький спосіб життя, схильних до божевілля або його симуляції — Христа ради юродивих (відомі, напр., блаженний Василь, Феофіл Китаївський, Ксенія Петербурзька та інші).

3) У католицизмі — праведники, щодо яких здійснена процедура беатифікації (перший етап канонізації). Вважаються такими, що перебувають на небесах; вшановані у культі місцевого (а не загальноцерковного) значення, у локальній церковній спільноті, ордені (напр., блаж. Миколай Чарнецький, беатифікований папою Іваном Павлом ІІ 21.06.2001).

4) У православ’ї може вживатися перед іменем святого, коли йдеться про період його життя, передуючий висвяченню в єпископський сан, або подвигу служіння, або мучеництву (напр., блаженна княгиня Ольга). Іменування може вживатися як щодо святого, так і щодо неканонізованого подвижника, вірянина на позначення його особливого благочестя, прагнення жити за євангельськими заповідями блаженства.

5) Усталене титулування деяких християнських святих, Отців церкви, церковних письменників — напр., блаженний Августин (див. Аврелій Августин), блаженний Єронім (див. Єронім Стридонський), блаженний Феодорит (Феодорит Кирський). Причини, за якими історично закріпилося саме це титулування, достеменно невідомі.

Література

Романенко Є., Мартишин Д., Богданенко А. Словник церковних термінів. Київ : Ліра-К, 2021. 532 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Блаженний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Блаженний (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
27.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶