Бенілюкс

Бенілю́кс, Союз Бенілюкс (нід. Benelux Unie; франц. Union Benelux) — субрегіональний міжурядовий економіко-політичний союз Бельгії, Нідерландів і Люксембургу. Названий за початковими складами об’єднаних у ньому держав. Назву «Бенілюкс» також використовують для позначення культурно-географічного регіону трьох країн. Штаб-квартира організації розташована в м. Брюсселі.

Історична довідка

Заснування

Передумовою тристоронньої організації був економічний союз (1921) Бельгії та Люксембургу.

Формування Бенілюксу розпочалося з укладення тристоронньої валютної угоди 1943, митної конвенції 1944 (ратифікованої 1947) і було завершене Гаазьким договором від 03.02.1958 (укладений на 50 років із можливістю продовження на 10 років).

Етапи розвитку

Від 01.01.1948 Бенілюкс функціонував як Митний союз. Серія угод, підписаних між трьома країнами впродовж 1953–1956, встановлювала спільне регулювання заробітної плати, лібералізацію товарообігу та робочої сили, уніфікацію торговельних угод із третіми країнами та розпрацювання єдиної сільськогосподарської політики. Після підписання Гаазького договору, з 01.11.1960 Бенілюкс почав діяти як Економічний союз (нід. Benelux Economische Unie, франц. Union Économique Benelux) на основі попереднього Митного союзу.

Бенілюкс передбачає формування єдиного ринку, вільне переміщення громадян, товарів, послуг і капіталу між країнами-учасницями, координацію їхньої економічної, фінансової та соціальної політики тощо. Він відповідав планам заснування Європейського економічного співтовариства і став практичною моделлю для реалізації ідеї Європейського Союзу. На основі Маастрихтського договору 1992 (ратифікований 01.11.1993) Бельгія, Нідерланди та Люксембург стали членами ЄС. Від 01.01.1999 вони разом ще з 8 країнами ЄС ухвалили й розпочали реалізацію рішення про введення спільної валюти євро. У низці торговельно-економічних і митних аспектів співробітництва Бенілюкс продовжує діяти як менше економічне угрупування в межах більшого.

17.06.2008 (через 50 років після попередньої угоди) між трьома країнами було ухвалено нову угоду про перегляд Договору про заснування Економічного союзу Бенілюкс. Нова угода не має встановленого терміну дії. Назву Економічний союз Бенілюкс змінено на Союз Бенілюкс, щоб відобразити широку сферу діяльності організації.

Характеристика

Населення об’єднання Бенілюксу налічує понад 29,9 млн осіб (2021; оцінка), які проживають на території площею приблизно 75 тис. км². Густота населення ― майже 400 осіб/км² при середній густоті населення Європейського Союзу ― 110 осіб/км².

Структура

Адміністративну владу в об’єднанні здійснює Генеральний секретаріат, виконавчу — Комітет міністрів, роботою галузевих спеціальних комісій керує Рада економічного союзу, а суперечливі питання вирішує Арбітражна комісія.

Бенілюкс об’єднує групу передових в економічному плані постіндустріальних країн Європи, у ВВП яких припадає приблизно 30 % на промисловість, 67 % на сферу послуг і 3 % на сільське господарство. Об’єднання забезпечує понад 3 % світового експорту товарів і послуг. У всіх трьох державах добре розвинена сфера фінансових операцій, страхування, торгівля нерухомістю, туризм. З-поміж країн Бенілюксу панівне положення займають Нідерланди, частка яких у світовій економіці становить близько 7 %. інтеграції. Відповідно до рейтингу Глобальної конкурентоспроможності Нідерланди посідають 2-ге місце в ЄС, Люксембург і Бельгія — 9-е та 10-е місця відповідно. Країни-учасниці Бенілюксу є одними з найуспішніших держав сучасності за всіма основними показниками в Індексі людського розвитку ООН (доповідь 2020): Нідерланди — 8-е місце, Бельгія — 14-е, Люксембург — 23-є.

Напрями діяльності

Сучасна співпраця країн Бенілюксу зосереджена на трьох сферах: економічне партнерство, стабільність правосуддя та поліцейська безпека. 2018 до 60-ліття об’єднання було створено Молодіжний парламент Бенілюксу.

Об’єднання співпрацює з європейськими регіонами та регіональними об’єднаннями (Північна Рада, Балтійська асамблея, Вишеградська група). З 2008 Бенілюкс співпрацює з німецькою землею Північний Рейн – Вестфалія, від 2018 провадить транскордонну співпрацю з Францією.

Бенілюкс особливо активний у сфері інтелектуальної власності. 2005 три країни уклали угоду про заснування Офісу інтелектуальної власності Бенілюксу, що є офіційним органом для реєстрації торгових марок і зразків у Бенілюксі. Спільна політична декларація в липні 2020 закликала Європейську комісію зробити велосипед пріоритетним у європейській кліматичній політиці, співфінансувати будівництво велосипедної інфраструктури та стимулювання велосипедної політики.

На територіях країн Бенілюксу розташовані головні організації ЄС та інші міжнародні установи. У м. Брюсселі розміщені Європейський парламент, Рада Європи, будівлі Європейської комісії, офіс Організації Північноатлантичного договору (НАТО), секретаріат країн Бенілюксу. У м. ГаазіМіжнародний суд ООН, Міжнародний кримінальний суд, Міжнародний арбітражний суд. У м. Люксембурзі — Генеральний секретаріат Європарламенту, Суд Європейського Союзу, Рада ЄС, Європейський інвестиційний банк.

Джерело

Benelux (офіційний сайт). URL:  https://www.benelux.int/nl/

Література

  1. Миронова М. Л. Бенілюкс // Українська дипломатична енциклопедія : в 2 т. / Редкол.: Л. В. Губерський, В. А. Вергун, В. І. Головченко та ін. Київ : Знання України, 2004. Т. 1. 760 с.
  2. Бенілюкс // Митна енциклопедія : у 2 т. / Відп. ред. І. Г. Бережнюк. Хмельницький : ПП Мельник А. А., 2013. Т. 1. 472 с.
  3. Манаєнко І. М. Динамізм розвитку країн Бенілюксу в умовах європейських трансформацій // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Міжнародні економічні відносини та світове господарство. 2016. Вип. 8. Ч. 2. С. 9–12.
  4. Манаєнко І. М., Гук О. В. Країни Бенілюкс: єдність економічного розвитку та місце у європейській спільноті // Економічний вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». 2019. № 16. С. 132–139.

Автор ВУЕ

С. С. Троян


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Троян С. С. Бенілюкс // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бенілюкс (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
26.12.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶