Березанський лиман

Береза́нський лима́н — мілководна затока у північно-західній частині Чорного моря.

Березанський лиман на карті
(зі сходу розташований Дніпровсько-Бузький лиман)
Березанський лиман: на передньому плані Сасицька затока, на задньому - Березанська затока
Березанський лиман. Супутниковий знімок
Березанський лиман у гирлі

Характеристика

Географічне положення

Розташований у Миколаївському районі Миколаївської області в 46 км на захід від м. Очакова, на схід від Одеської затоки.

Довжина — 20–26 км, середня ширина — 2–3 км, середня глибина — 3,3 м, максимальна глибина бл. 15 м. Площа водного дзеркала — 60 км², об'єм води — 0,2 км3. Близько половини площі припадає на мілководдя.

Вхід у лиман завширшки 400 м, розташований на відстані 2,4 км від о-ва Березань біля краю низької Чорноморської (Табірної) коси, яка відходить від східного берега лиману. Від моря відокремлений баром. Ширина на півдні 4 км, гирло звужується до 640 м.

Берегова лінія

Долина асиметрична. Західні береги круті, стрімчасті, наявні зсуви. Складаються головним чином із вапнякових, глинистих та глинисто-піщаних відкладів, є коси. В інших частинах береги переважно пологі, розчленовані ярами.

Водний режим

У лиману є дві затоки — Березанська та Сасицька, в які відповідно впадають річки Березань і Сасик. Близько біля входу в східний берег врізається невеликий мілководний Бейкуський лиман, в який впадає р. Ковакин.

На водний баланс значний вплив має водообмін з Чорним морем. За добу у водообміні може брати участь бл. 4 % загального об’єму води лиману. У разі нагінних явищ з моря в лиман надходять лише поверхневі водні маси, оскільки наявність бару обмежує проникнення глибинних морських вод.

Взимку замерзає. Влітку через високе випаровування рівень води знижується. Солоність води: у північній частині вода прісна (0,3 ‰); у південній — солона (15 ‰); середня солоність — 10 ‰.

Тваринний світ

Тваринний світ: до 30 видів риб, 5 — земноводних, 7 — плазунів та ін. Орнітофауна лиману налічує близько 200 видів. Популярною рибою є бичкові, представлені кількома видами. У південній частині із солонішою водою трапляються судак, щука, кефаль та камбала (див. Камбалові); у північній — короп, карась, окунь. Промислова рибопродуктивність загалом невисока.

Значення

Через Березанський лиман здійснюється обмін прісних вод суходолу з солоними водними масами Чорного моря, а також фітопланктону та фауни. Це покращує господарські й рекреаційні властивості лиману, робить його привабливим місцем відпочинку.

Додатково

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України 2023 підтримало клопотання Української природоохоронної групи щодо створення у Миколаївській області національного природного парку (НПП) «Березанський». Створення нового об’єкта природно-заповідного фонду дозволить зберегти екосистеми Березанського лиману та долин річок Березань, Сасик і пониззя Бейкульського лиману, що також важливо й для розвитку контрольованого внутрішнього туризму та рекреації на Миколаївщині.

Література

  1. Ткаченко Ф. П. Макрофіти Березанського лиману Чорного моря // Вісник Одеського національного університету. Серія: Біологія. 2001. Т. 6. Вип. 1. С. 102–108.
  2. Наконечна Ю. О. Сучасні морфологічні та гідроекологічні характеристики р. Березань // Агроекологічний журнал. 2022. № 4. С. 16–26.
  3. Тучковенко Ю. С., Хохлов В. М., Лобода Н. С. Вплив змін клімату на водний баланс квазізакритих лиманів північно-західного Причорномор’я // Український гідрометеорологічний журнал. 2022. № 29. С. 32–47.
  4. Хільчевський В. К., Гребінь В. В. Водні об’єкти України та рекреаційне оцінювання якості води. Київ : ДІА, 2022. 240 с.
  5. Свистуха Д. Міндовкілля погодило створення двох нацпарків на Миколаївщині // Суспільне. Новини. 2023. URL: https://suspilne.media/601927-mindovkilla-pogodilo-stvorenna-dvoh-nacparkiv-na-mikolaivsini/
  6. Скоробогатов В. М., Сплодитель А. О., Мойсієнко І. І. та ін. Поствоєнний розвиток природно-заповідного фонду Миколаївщини. Миколаїв; Київ; Чернівці : Друк Арт, 2023. 224 с.

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Березанський лиман // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Березанський лиман (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.03.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶