Бернар Шартрський

Берна́р Ша́ртрський (Бернард із Шартра; лат. Bernardus Carnotensis; фр. Bernard de Chartres; точні дати й місця народження і смерті невідомі, бл. 1070 — бл. 1130, ймовірно м. Париж, Франція) — філософ-неоплатонік, вчений, провідний представник Шартрської школи.

Бернар Шартрський

(Bernardus Carnotensis)

Народження бл. 1070«бл» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 0.107.
Місце народження
Смерть бл. 1130
Місце діяльності Франція
Напрями діяльності філософія, богослов'я
Традиція/школа Шартрська школа

Життєпис

Про життя Бернара Шартрського відомостей бракує. Поширеною є думка про його бретонське походження та родинні зв’язки (старший брат) з богословом і філософом Тьєррі Шартрським (пом. після 1150), проте дослідження свідчать про малоймовірність такої гіпотези.

Магістр у соборній школі Шартра з 1114 або 1115, канцлер школи прибл. у 1119–1124. З постаттю Бернара пов’язують розквіт Шартрської школи.

Погляди

Приділяв значну увагу вивченню діалогу «Тімей» Платона, праць неоплатоників; заклав традицію їх вивчення у Шартрській школі. Міркував над проблемою універсалій, займався питаннями метафізики та космології.

За Бернаром, існують три категорії реальності: Бог, матерія, ідея. Бог — вища реальність. Матерія була «витягнута з небуття» творчим актом Бога і є елементом, який у сполученні з ідеями становить світ чуттєвих речей. Ідеї — прототипи, за допомогою яких світ споконвіку був представлений Божественному Розуму; вони складають світ Провидіння («in qua omnia semel et simul fecit Deus») й вічні, але не совічні Богові. За словами Іоанна Солсберійского, Бернар також вчив, що існують природні форми — копії ідей, створені за допомогою матерії, й тільки з’єднані з нею. Однак сутність доктрини Бернара з цього питання визначити важко.

Відтворив у своїх метафізичних поглядах чимало характерних рис платонізму та неоплатонізму: вчення про ідеї, Світову душу, матерію як джерело недосконалості тощо.

Бернар стверджував, що цей світ, хоч і оприявлений Богом, існує від вічності. Спочатку, до з’єднання з ідеями, він перебував у стані хаосу. Саме завдяки природним формам, що пронизують матерію, у всесвіт були введені відмінність, порядок, регулярність і число.

«Ми стоїмо на плечах гігантів»

Найдавніша атрибуція Бернару відомого афоризму «стояти на плечах гігантів» належить Іоанну Солсберійському. За його свідченням, Бернар Шартрський казав, «що ми [сучасні люди] подібні до карликів, які сидять на плечах [стародавніх] велетнів, а тому ми можемо бачити більше і далі, ніж останні». Вислів зазвичай тлумачать як шлях спадкоємності в науці або мистецтві, де нові досягнення спираються на досвід і відкриття видатних попередників.

Спадщина

Праці Бернара Шартрського не збереглися. Деякі відомості про його спадщину містяться у творах його учнів — Гільберта Поретанського (очолив школу після смерті учителя) та Гільома Коншського (бл. 1080/1090 — після 1154), найбільше — в Іоанна Солсберійського. За свідченнями останнього, Бернар написав прозовий трактат «De expositione Porphyrii» («Про витлумачення Порфирія»), «Glossae super Platonem» («Коментарі до Платона»), моральний вірш про освіту і, ймовірно, працю, в якій прагнув примирити Платона з Аристотелем. «Коментарі» набули відомості у французьких інтелектуальних, богословських колах, за ними вчилися кілька поколінь схоластів. Фрагменти трактатів наведені в «Металогіконі» («Metalogicon», IV, 35) і «Полікратіку» («Policraticus sive de nugis curialium», VII, 3) Іоанна Солсберійського.

Праці

The Glosae Super Platonem / Еd. by P. E. Dutton. Toronto : Pontifical Institute of Mediaeval Studies, 1991. 334 р.

Література

  1. Gilson E. Le platonisme de Bernard de Chartres // Revue néoscolastique de philosophie. 1923. № 97. Р. 5–19.
  2. Parent J. М. La doctrine de la création dans l'école de Chartres: études et textes. Paris : Librairie philosophique J. Vrin, 1938. 221 р.
  3. Annala P. The Function of the Formae Nativae in the Refinement Process of Matter: A Study of Bernard of Chartres’s Concept of Matter // Vivarium. 1997. Vol. 35. № 1. P. 1–20.
  4. Jeauneau É. Rethinking the School of Chartres / Trans. from fr. by C. P. Desmarais. Toronto : University of Toronto Press, 2009. 135 р.
  5. Шартрская школа / Пер. с фр. О. С. Воскобойников, Р. Л. Шмараков, П. В. Соколов. Москва : Наука, 2018. 457 с.

Автор ВУЕ

В. Е. Туренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Туренко В. Е. Бернар Шартрський // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бернар Шартрський (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶