Благочиння

Благочи́ння, благочи́нний о́круг — церковно-адміністративна одиниця у Православній церкві України (ПЦУ), Російській православній церкві (РПЦ) та її екзархатах; частина території єпархії, що об’єднує низку суміжно розташованих парафій.

Загальна характеристика

З метою ефективності церковного управління кожна єпархія поділяється на благочиння (охоплюють зазвичай бл. 10–15, рідше — кілька десятків парафій) на чолі з благочинними. Кандидатуру благочинного обирають з-поміж єпархіального духовенства, призначає указом єпархіальний архієрей. Межі благочинь та їхні назви визначають єпархіальний архієрей спільно з єпархіальною радою. Зазвичай межі обумовлені адміністративно-територіальним поділом регіону, але часом враховують особливості служіння (наприклад, благочиння або деканати кафедрального собору, капеланської служби, монастирів).

Постійні колегіальні органи управління благочиннями (рада, збори) не встановлені, але можуть діяти з дозволу (благословіння) правлячого архієрея. Щорічно благочинний подає єпархіальному архієрею звіт про стан благочиння та свою діяльність.

Благочиння не мають статусу юридичної особи.

Можуть діяти і поза складом єпархій, наприклад, благочиння патріарших парафій закордоном.

У Католицькій церкві аналогом благочиння є деканат. Назва «деканат» використовується і в ПЦУ, зокрема у західноукраїнських єпархіях, а також переважає у найменуванні православних благочинь закордоном.

Джерела

Література

  1. Цыпин В., прот. Курс церковного права. Клин : Христианская жизнь, 2004. 700 с.
  2. Совенко Б. Православне канонічне право в України: Зародження, розвиток та перспективи. Київ : Дух і літера, 2012. 248 с.
  3. Лубський В. І., Харьковщенко Є. А., Лубська М. В. та ін. Церковне (канонічне) право. Київ : Центр учбової літератури, 2014. 640 с.
  4. Сливка С. С. Канонічне право. 3-тє вид., перероб. і допов. Харків : Право, 2016. 276 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Благочиння // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Благочиння (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶