Бодіарт (мистецтво)

Боді-арт з оптичними ілюзіями Наталі Флетчер.

Бодіа́рт [ англ. body art, букв. — мистецтво тіла, від body — тіло і art, з лат. ars (artis) — мистецтво] — багатозначний термін.

У широкому розумінні — комплекс художніх практик, об’єктом творчості яких є людське тіло, метою — його прикрашання чи оздоблення (перукарське мистецтво, візаж, татуювання, пірсинг, шрамування, клеймування тощо); у вузькому розумінні — бодіпейнтинг (англ. body painting, букв. — малювання на тілі) — художній розпис обличчя та тіла.

Менді.

Історична довідка

Бодіарт бере свій початок з розфарбовування тіл, татуювання та пірсингу, які практикувалися у стародавніх племенах Африки, Азії, Америки, Австралії та Океанії. Це було ритуальне дійство (див. Ритуал релігійний) з магічними, комунікаційними, охоронними функціями.

У Стародавньому Єгипті, Індії та ін. країнах поширився розпис тіла за допомогою хни (фарба з висушеного листя лавсонії) — менді (мехенді). Він популярний і тепер.

Жива скульптура.

Перші прояви бодіарту у 20 ст. відносять до російського футуризму. 1913 художник М. Ларіонов із однодумцями влаштував «футуристичну прогулянку» м. Москвою (тепер Російська Федерація), розмалювавши обличчя та перетворивши себе на художній об’єкт.

Новий етап бодіарту розпочався в 1960-х з розвитком авангардизму, акціонізму. Тіло стало об’єктом жорстких і небезпечних акцій, що передбачали порізи, укуси, удари, падіння, кульові та вогняні ушкодження тощо. «Больовий» бодіарт розвинувся в Європі як протиставлення духовній зашкарублості та соціальним стереотипам. Тіло тут постало як особливий культ: з одного боку, воно ніби знецінюється, з іншого — стає єдиним значущим об’єктом. Представники: Д. Оппенгейм (1938–2011; США), Дж. Пане (1939–1990; Франція), В. Аккончі (1940–2017; США), Р. Шварцкоглер (1940–1969; Австрія), Б. Науман (нар. 1941; США), М. Абрамович (нар. 1946; тепер Сербія), К. Берден (1946–2015; США) та ін.

Водночас із «больовим» бодіартом розвинувся «гримувальний», в якому тіло ставало об’єктом рисованого та костюмованого рядження. Представники: Гілберт і Джордж (Г. Прош, нар. 1943, Італія; Дж. Пассмор, нар. 1942, Велика Британія), Ю. Клауке (нар. 1943; Німеччина), Л. Онтані (нар. 1943; Італія), В. Герловін (нар. 1945; тепер РФ) і Р. Герловіна (нар. 1951; тепер РФ), обидва живуть у США та ін.

Від 1998 щорічно проводиться Міжнародний фестиваль бодіпейнтингу (Австрія, м. Клагенфурт), українська команда бере участь з 2018.

Характеристика

Композиції бодіарту створюють за принципом «живих» картин або скульптур. Окрім тіл моделей, об’єктом можуть бути тілесні муляжі або фотографії. Бодіарт використовують в інсталяціях та перформансах, рекламі, показах мод, друкованій продукції, відеокліпах, шоу-програмах, застосовують як засіб арттерапії.

Одна з ідей бодіарту — зробити тіло моделі невід’ємною частиною загальної концепції дизайну або певного середовища, акцентуючи увагу на «мові» тіла, поєднанні кольорових плям та ліній. Розписом може вкриватись все тіло або якась його частина. Малювання на обличчі виділяють в окремий вид — фейсарт (англ. face art, букв. — мистецтво обличчя); окремою галуззю розвивається нейларт (англ. nail art, букв. — мистецтво нігтів) — декоративний манікюр та розпис нігтів.

Малюнок на оголеному тілі показує протиріччя «тілесного низу» та «естетичного верху», балансує між природним та культурним. Естетичний ефект бодіарту полягає в актуалізації обох полюсів.

Бодіарт в Україні

В Україні є громадська організація, яка об’єднує перукарів, візажистів та інших фахівців індустрії краси, — Спілка професіоналів України в індустрії краси (утворена 2018). Спілка ініціює регулярне проведення чемпіонатів у різних містах України, де в категорії «візаж» є номінація «бодіарт». Спілка формує Національну збірну команду України для участі в міжнародних чемпіонатах.

В українських державних і приватних закладах освіти (Київський національний університет культури і мистецтв, Міжнародний інститут моди і дизайну, АРТ академія сучасного мистецтва імені Сальвадора Далі та ін.) здійснюється підготовка фахівців за спеціальністю «дизайн», зокрема за спеціалізаціями «дизайн стилю» та «дизайн стилю і візажу», де за навчальними планами передбачена дисципліна «бодіарт».

Додатково

Концептуальний аспект «больового» бодіарту — тіло як первинний об’єкт власності, що дає право розпоряджатись своїм життям та смертю. Таке ставлення до тіла спостерігаємо в оповіданні Ф. Кафки «У виправній колонії»: суддя-кат, який опікується механічним апаратом для страти і в захваті розповідає відвідувачу про дванадцятигодинні тортури, що спричиняє машина, врешті сам себе прирікає на страту, але не з почуття провини, а радше йдучи за бажанням тілесних переживань, що призведуть до смерті.

Література

  1. Турчин В. С. По лабиринтам авангарда. Москва : Московский государственный университет, 1993. 248 с.
  2. Вербицька О. Тіло як текст: семіотика постмодерністичного розуміння // Вісник Львівського університету. Серія: Філософські науки. 2009. Вип. 12. C. 85–91.
  3. Станіславська К. І. Мистецько-видовищні форми сучасної культури. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв, 2016. 352 с.
  4. Станіславська К. І. Мистецькі форми сучасної видовищної культури. Київ : Видавничий дім «Стилос», 2020. 208 с.
  5. Спілка професіоналів України в індустрії краси (офіційний сайт). URL: https://spu-ua.com
  6. World Bodypainting Festival (офіційний сайт). URL: https://bodypainting-festival.com

К. І. Станіславська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бодіарт (мистецтво) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бодіарт (мистецтво) (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶