Босс, Медард

Босс, Медард.jpg

Босс, Ме́дард (нім. Boss, Medard; 04.10.1903, м. Санкт-Галлен, кантон Санкт-Галлен, Швейцарія — 21.12.1990, м. Цоллікон, кантон Цюрих, Швейцарія) — психіатр, психолог, філософ, представник екзистенціальної психології.


Босс, Медард

(Boss, Medard)

Народження 1903
Місце народження Санкт-Галлен
Смерть 1990
Місце смерті Цоллікон
Напрями діяльності психіатрія, психологія, філософія
Традиція/школа екзистенціальна психологія


Життєпис

Виріс у м. Цюриху. 1925 прослухав курс психоаналізу З. Фрейда у м. Відні. 1928 отримав ступінь доктора медицини в Цюрихському університеті. 1928–1932 стажувався як психіатр у клініці Бургхольці в м. Цюриху під супервізією О. Блойлера. Продовжив формальну психоаналітичну підготовку в Берлінському психоаналітичному інституті, де його супервізором була К. Горні. Там навчався також у О. Феніхеля (1897, Німеччина — 1946, США), В. Райха та К. Гольдштейна (1878, Польща — 1965, США). Переїхав до м. Лондона, пів року працював у Національному шпиталі неврології та нейрохірургії.

Після повернення до м. Цюриха (1938) був запрошений К. Юнгом на семінар для вивчення аналітичної психології. 1939–1949 працював у його робочій групі.

Співпраця з К. Юнгом допомогла Боссу зрозуміти обмеженість класичного психоаналізу З. Фрейда. Водночас заперечував некритичне сприйняття архетипів колективного несвідомого.

Наприкінці 1930-х познайомився з Л. Бінсвангером, який привернув його увагу до досліджень екзистенціального філософа М. Гайдеггера. Заснував перший системний підхід до екзистенціальної психотерапії. У співавторстві із Л. Бінсвангером розробив метод дазайн-аналізу.

1946 познайомився з М. Гайдеггером (у будинку Босса він проводив семінари для лікарів). Творчість Босса стала вираженням гайдеггерівських ідей у психології. У працях Босс відкинув ортодоксальний психоаналіз. На його думку, філософія М. Гайдеггера є кращою основою психоаналітичної практики, ніж фрейдівська «метапсихологія».

З 1954 — професор медичного факультету Цюрихського університету. Заснував Міжнародну федерацію медичної психотерапії, яку очолював багато років. Співзасновник Інституту медичної психотерапії у м. Цюриху, який 1971 реорганізовано у Дазайн-аналітичний інститут психотерапії та психосоматики.

1971 заснував і був президентом Міжнародної асоціації дазайн-аналізу. Голова Швейцарського товариства дазайн-аналізу. Був запрошеним професором в університетах світу — Індії (1956, 1958), Індонезії, США (1963, 1965, 1967), Бразилії (1973), Аргентини.

Наукова діяльність

Творчість Босса вплинула на розвиток сучасної психології та психотерапії. Основою концепції Босса є категорія дизайну (нім. Dasein — буття, існування, існувати). Фундаментальним принципом, що лежить в основі психотерапії, має бути відкритість людини. Він пропонував не інтерпретувати значення сновидінь, а розглядати їхнє безпосереднє власне значення. Сон, на його думку, показує себе таким, яким він є.

Головне завдання екзистенціального аналізу Босс вбачав у лікуванні від неврозів і психозів за допомогою подолання упереджених понять та суб’єктивістських інтерпретацій, суб’єктивістських інтерпретацій, які перешкоджають розкриттю істинного буття людини.

Босс розглядав хворобу як вияв сутнісної обмеженості людського існування. У його підході процес зцілення сприймається як зустріч з іншими в контексті буття. Лікар був партнером у підтримці пацієнта, допомагаючи йому вийти з вузькості обмежень існування.

Визнання

Премія Американської психологічної асоціації (1971).

Праці

  • Daseinsanalyse und Psychoanalyse. Bern; Stuttgart : Huber, 1957. 155 p.
  • The Analysis of Dreams. New York : Philosophical Library, 1958. 223 p.
  • Lebensangst, Schuldgefьhle und psychotherapeutische Befreiung. Bern; Stuttgart : Huber, 1962. 63 p.
  • Praxis der Psychosomatik: Krankheit und Lebensschicksal. Bern : Benteli, 1978. 243 p.
  • Von der Psychoanalyse zur Daseinsanalyse: Wege zu einem neuen Selbstverstдndnis. Wien : Europaverlag, 1979. 491 p.
  • Von der Spannweite der Seele. Bern : Benteli, 1982. 227 p.
  • Es trдumte mir vergangene Nacht. 2 aufl. Bern; Stuttgart : Huber, 1991. 254 p.

Література

  1. Porsche-Ludwig M. Boss, Medard // Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon : in 44 bd. Nordhausen : Traugott Bautz, 2014. Bd. 35. P. 122–139.
  2. Medard Boss — Archiv. URL: http://www.medardboss.ch/article1-22.htm

Автор ВУЕ

П. П. Горностай


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Горностай П. П. Босс, Медард // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Босс, Медард (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶