Бостонська публічна бібліотека

Бостонська публічна бібліотека, Бейтс Голл – головна читальна зала.

Бо́стонська публі́чна бібліоте́ка (англ. Boston Public Library) — муніципальна книгозбірня м. Бостона в США, заснована 1848. Третя за величиною бібліотека в країні.

Історична довідка

1848 дозволено створити першу велику безкоштовну муніципальну бібліотеку в США (відповідно до Акта Великого та Генерального суду Массачусетсу). Згідно з міською постановою 1852 заклад було офіційно засновано. На момент відкриття 20.03.1854 фонд бібліотеки налічував 16 тис. томів. Його розмістили в колишній шкільній будівлі на Мейсон-стріт.

1858 через нестачу приміщень для книг і прийняття відвідувачів бібліотеку перемістили в нову будівлю на Бойлстон-стріт, 55. Її фонд збільшився до 70 тис. томів. Нове приміщення було розраховане на 240 тис. примірників, проте з 1878 стало також замалим для книгозбірні.

1880 законодавчий орган Массачусетсу дозволив будівництво нової споруди для бібліотеки на розі вулиць Дартмут і Бойлстон. 1887 головним архітектором призначили Ч. Маккіма (1847–1909; США), який запропонував дизайн у неоренесансному стилі. 1986 Служба національних парків визнала будівлю національною історичною пам’яткою, «першим видатним зразком класицизму в стилі ренесансного витонченого мистецтва в Америці». Нове приміщення бібліотеки, яке назвали «палацом для людей», відкрили для відвідування 1895. Воно мало перший у США окремий читальний зал для дітей та сад скульптур у центральному дворику. Над центральним входом бібліотеки було викарбувано: «Безкоштовно всім» (англ. «Free to all»).

1967–1971 до будівлі Ч. Маккіма добудували нову споруду за проєктом архітектора Ф. Джонсона (1906–2005; США). Її відкрили 1972. Вона займала десять рівнів, містила 450 тис. книг на відкритих полицях та мала розширений читальний зал для дітей і окремий зал для підлітків. Станом на 2022 Центральна бібліотека розміщена у двох будівлях загальною площею майже 93 тис. м2.

У липні 2016 було завершено ремонт Центральної бібліотеки, який отримав нагороди Американського інституту архітекторів, Американської бібліотечної асоціації та інших інституцій.

Структура

Станом на 2022 бібліотека має 26 філій.

Бібліотечний фонд

Книгозбірня нараховує понад 23 млн експонатів: книги, карти, рукописи, листи, малюнки та інші оригінальні твори.

Фонд бібліотеки містить понад 1 млн рідкісних видань. Зокрема, повне зібрання номерів щотижневої аболіціоністської газети «Зе лібератор» (англ. «The Liberator», 1831–1865), а також одного з перших національних журналів, який писали і редагували чорношкірі жінки, ― «Зе вуманс ера» (англ. «The Woman's Era», 1894–1897). Матеріали оцифровано та викладено у вільний доступ.

1894 книгозбірні передали на зберігання понад 3 тис. томів, які зібрав другий президент США Дж. Адамс.

У бібліотеці є видання В. Шекспіра, фоліо Б. Джонсона (1616), твори «Помста Антоніо», «Антоніо і Мелліда» Дж. Марстона (1602) та ін.

До колекції книгозбірні входять п’ять рідкісних видань Декларації незалежності, 597 інкунабул, понад 200 рукописів періоду Середньовіччя та раннього Відродження, оригінальні партитури В. А. Моцарта та інших композиторів.

Послуги

На базі наявного бібліотечного фонду бібліотека надає такі послуги:

  • видає книги, документи, інші носіїв інформації з власного фонду;
  • каталогізує наявні публікації, оцифровує їх, формує електронний каталог із можливістю завантаження;
  • надає довідки і відповіді на питання користувачів, проводить персональні зустрічі з відвідувачами бібліотеки, укладає рекомендаційні, тематичні, популярні та інші списки видань;
  • організовує та проводить освітні заходи онлайн, онлайн-школи «Excel Adult High School» для дорослих;
  • допомагає дослідникам;
  • планує, організовує та проводить виставки, екскурсії, лекції, конкурси, покази фільмів тощо.

Додатково

Щомісяця бібліотеку відвідує понад 200 тис. осіб, яким видають більше ніж 400 тис. книжок.

Література

  1. Ідак Ю. В., Ракочий Я. В., Борис А. М. Особливості архітектурно-образної організації сучасних публічних бібліотек // Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Архітектура. 2013. № 757. С. 80–88.
  2. About the BPL // Boston Public Library. URL: https://www.bpl.org/about-the-bpl/
  3. Boston Public Library // Boston Discovery Guide. URL: https://www.boston-discovery-guide.com/boston-public-library.html

Автор ВУЕ

Д. М. Панчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Панчук Д. М. Бостонська публічна бібліотека // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бостонська публічна бібліотека (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶