Бош, Роберт Август

Бош Роберт.jpg

Бош, Роберт Август

(Bosch, Robert August)

Народження 23.09.1861
Місце народження Лангенау
Смерть 12.03.1942
Місце смерті Штутгарт
Місце діяльності Німеччина
Напрями діяльності підприємицтво

Бош, Ро́берт А́вгуст (нім. Bosch, Robert August; 23.09.1861, м. Альбек, тепер у складі м. Лангенау, земля Баден-Вюртемберг, Німеччина — 12.03.1942, м. Штутгарт, там само) — винахідник, інженер, промисловець.

Життєпис

Народився в заможній селянській багатодітній сім’ї (був одинадцятою дитиною). 1869 родина переїхала до м. Ульма. З дитинства мав потяг до техніки. Після закінчення 1876 реальної школи в м. Ульмі працював підмайстром у різних майстернях, що дало можливість накопичити практичний досвід.

1881–1882 служив у війську в м. Ульмі, отримав чин унтерофіцера. Як вільний студент слухав лекції у Вищій технічній школі м. Штутгарта (1883–1884). Працював у різних компаніях Німеччини (зокрема навчався бухгалтерії в старшого брата Карла на підприємстві, що займалося проведенням газо- та водопостачання); США ― у компанії Едісон Дженерал Електрик (англ. Edison General Electric) Т. Едісона; Великої Британії ― Сіменс Бразерс (англ. Siemens Brothers & Co).

1886 відкрив у м. Штутгарті фірму — «Майстерню точного машинобудування та електротехніки» (нім. «Werkstätte für Feinmechanik und Elektrotechnik»).

Підприємницька діяльність

Перший комерційний успіх фірми Боша (1887) пов’язаний з удосконаленням магнето, яке запатентував електрик і механік З. Маркус (1931–1898; Німеччина). Пристрій був призначений для генерації електричної іскри запалювання газової суміші в стаціонарному двигуні внутрішнього згоряння. Продовжував працювати над автомобільними фарами, сигнальними пристроями та пристроями для масляних насосів.

1897 на фірмі Боша адаптували магнето до двигуна високошвидкісного автомобіля. У такий спосіб було вирішено важливу технічну проблему в автомобільній промисловості. 1901–1902 провідний інженер фірми Г. Гонольд (1876–1923; Німеччина) розробив систему запалювання від магнето високої напруги. Нова система дала змогу зменшити габарити двигуна без погіршення його технічних характеристик. Винахід сприяв стрімкому зростанню прибутків і розширенню фірми. 1911 в передмісті м. Штутгарта збудовано завод (площею понад 37 тис. кв. м). У США 1910 в м. Спрингфілді (штат Массачусетс) зведено фабрику, 1914 — завод у м. Плейнфілді (штат Нью-Йорк). Перший закордонний офіс компанії було відкрито у Великій Британії 1898. Окремі представництва з’явилися в Австро-Угорщині та Франції (1905), США (1906), Південній Америці, Азії, Африці, Австралії. До 1910 фірма стала першою компанією, яка забезпечувала повне оснащення автомобілів електрообладнанням — магнето, генераторами, свічками запалювання, фарами тощо. Бош став одним із найуспішніших у Німеччині підприємців, його річний дохід оцінювали в 4 млн німецьких марок, майже 90 % його продукції йшло на експорт. 1914 в компанії винайшли й випустили перший електричний стартер.

Під час Першої світової війни Бош утратив свої офіси та фабрики у Великій Британії, Франції, США та інших країнах, що воювали проти Німеччини. Пізніше частину зарубіжних підприємств було повернуто (внаслідок відсудження й угод). До середини 1920-х міжнародна мережа компанії налічувала більше філіалів, ніж до війни.

Автомобільний асортимент компанії доповнили клаксон (1921), склоочисники (1926), система впорскування дизельного палива (1927), показники повороту (1928).

1929 Бош провів реструктуризацію компанії з переорієнтацією на вироби побутової техніки та електроприлади загального призначення. Зростання споживчого ринку побутової техніки забезпечило збільшення прибутків підприємства, її виробництво стало пріоритетом корпорації. Компанія Боша сприяла популяризації телебачення в Німеччині: 1929 стала співзасновником акціонерного товариства Fernseh AG, чиї передові розробки незабаром здобули загальне визнання.

Суспільна діяльність

Значну частину коштів, отриманих від військових контрактів часів Першої світової війни, Бош передав у різні благодійні фонди. 1916–1917 виділив 13 млн марок на будівництво каналу на р. Неккарі в м. Роттенбурзі. У 1920-х–1930-х був членом низки економічних комітетів і працював над налагодженням відносин між Німеччиною та Францією. Вважав, що співпраця двох країн стане запорукою миру в Європі (встановлення нацистського режиму не дало планам підприємця втілитися в життя). Був противником гітлерівського режиму, допомагав євреям, рятуючи їх від переслідування і забезпечуючи роботою.

1937 написав заповіт, одним із пунктів якого стало створення благодійного фонду. Фонд імені Роберта Боша (Robert Bosch Stiftung) засновано 1964; дотепер він є одним із найбільших у Німеччині. Фонд фінансує освітні, культурні, наукові проєкти; опікується проблемами, пов’язаними з охороною здоров’я, міжнародними відносинами тощо. Згідно із заповітом, «Майстерня точної механіки та електрики» була реорганізована в закрите акціонерне товариство і названа імʼям засновника — Robert Bosch GMbH. Компанія — визнаний лідер у багатьох сферах.

Був почесним громадянином м. Штутгарта (з 1917).

Бош та Україна

В Україні група компаній з брендом Bosch працює з 1993. Є найбільшим постачальником пристроїв для автомобільної промисловості та вторинного ринку запчастин, а також промислової й побутової техніки. 2021 продажі в Україні досягли 170 млн євро. У смт Краковець Львівської області діє «Дочірнє підприємство Роберт Бош Продакшн Україна» з відновлення автомобільних стартерів і генераторів.

Додатково

На 2023 концерн Robert Bosch GMbH спрямовує свою діяльність у напрямах: автомобільні, будівельні та промислові технології, споживчі товари, енергетика. До концерну входить 360 дочірніх компаній, представництва є в 50 країнах світу. Чисельність співробітників становить 375 тис. осіб. 2021 обсяг продажів склав 78,8 млрд євро.

Література

  1. Heuss T. Robert Bosch: Leben und Leistung. 12 aufl. Stuttgart; Leipzig : Hohenheim Verlag, 2008. 709 p.
  2. Lessing H.-E. Robert Bosch. 2 aufl. Reinbek bei Hamburg : Rowohlt Taschenbuch Verlag, 2010. 158 p.
  3. Theiner P., Sutcliffe P., Dill S. Robert Bosch: An Entrepreneur in an Age of Extremes. München : C. H. Beck, 2019. 506 p.
  4. Результати 2021 фінансового року: Bosch збільшує продажі та покращує результати — компанія перевершує очікування // Bosch в Україні. 2022. URL: https://www.bosch.ua/news-and-stories/jag-2022/

Автор ВУЕ

К. Л. Торопчинова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Торопчинова К. Л. Бош, Роберт Август // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бош, Роберт Август (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶