Броманс

Б. Піт із Л. Ді Капріо. Фото з інстаграму.

Бро́манс [англ. bromance, від bro(ther) — брат і (ro)mance — романтика, з лат. Romus — римський] — несексуальні стосунки, що виникають між двома або кількома чоловіками та вирізняються високим рівнем емоційної близькості, ніжності, взаємної турботи. Інколи броманс інтерпретують як дещо середнє між звичайною дружбою та коханням. Подекуди на означення таких взаємин використовують поняття «платонічна закоханість».

Історична довідка

Опис подібного роду близьких стосунків можна знайти вже в трактаті Арістотеля «Нікомахова етика» (грец. «Ἠϑιϰὰ Νιϰομάχεια»; 349 до н. е.). Практика побратимства була особливо поширена у слов’ян. Приблизно з кінця 18 ст. схожі взаємини практикували романтики (див. Романтизм), їх визначають також як романтична чоловіча дружба.

У жіночій версії такі стосунки наприкінці 19 ст. отримали назву «бостонський шлюб». Вона походить від роману «Бостонці» («The Bostonians»; 1886) письменника Г. Джеймса (1843, Велика Британія — 1916, США), в якому описані взаємини двох незаміжніх жінок.

Від 1980-х письменник Д. Мінібах (нар. 1968, тепер РФ) у своїх оповіданнях почав уживати на означення особливо дружніх стосунків термін «панібратство» (від польськ. panie bracie — приятель), тобто друзі стають як брати один одному. Цей термін особливо прижився у молодіжній субкультурі беггерів.

Слово «броманс» уперше вжив 1999 письменник Д. Р. Карні (нар. 1969; США), який був головним редактором спортивного журналу «Великий брат» (англ. «Big Brother»). Цим неологізмом Д. Р. Карні позначив теплі та близькі дружні взаємини між спортсменами-скейтбордистами, які проводили разом дуже багато часу. Термін «броманс» був помічений, підхоплений, його почали використовувати все ширше.

З кінця 19 ст. у зв’язку з поширенням фрейдизму та критично налаштованої значної соціальної уваги до девіантних (див. Девіація) форм сексуальної поведінки, чоловіки через побоювання бути запідозреними у гомосексуальності здебільше уникали демонстрації особливо прихильних, теплих, дружніх почуттів до представників своєї статі. Зовнішні демонстративні прояви чоловічої дружби набули стриманішого, маскулінного характеру у порівнянні з романтичною дружбою.

Характеристика

Броманс у стосунках між людьми

Броманс, романтична дружба, платонічне кохання, панібратство, побратимство та інші подібні несексуальні стосунки розрізняються у певних деталях. Втім, між ними багато й спільного. Близькі дружні стосунки подібного роду майже завжди допускають тактильні контакти у вигляді обіймів, дружніх поцілунків, а також, у разі потреби або зручності, й проживання друзів під спільним дахом та ведення спільного побуту. Подібні максимально близькі дружні взаємини між людьми однієї статі інколи можуть компенсувати відсутність (іноді тимчасову) кохання, сімейних стосунків. Як правило, наявність близького друга дозволяє мати комфортніше загальне емоційне тло, відчуття більшої захищеності (адже можна розраховувати на підтримку) та відсутності поширеної в сучасному соціумі самотності.

Броманс у кіномистецтві

Від 2005 термін «броманс» активно поширився в кіноіндустрії. Його використовують як для характеристики особливо близьких дружніх взаємин між кіномитцями, так і на означення винятково тісної дружби між кіногероями. Подекуди термін «броманс» заміняє жанрове означення бадді-муві.

Прикладами бромансу між кіногероями часто називають взаємини Шерлока Холмса і доктора Ватсона в екранізаціях творів А. К. Дойла; персонажів американського телесеріалу «Друзі» (1994–2004); Фродо Беггінса і Сема Гемджі, та Перегріна Тука і Меріадока Брендібака у серії фільмів «Володар перснів» (2001–2003, режисер П. Джексон); героїв індійського фільму «Три ідіоти» (2009, режисер Р. Хірані); французької кінокомедії «Мій найкращий друг» (2006, режисер П. Леконт). Мотиви бромансу між героями є також у комедійних фільмах «Зразковий самець» (2001, режисер Б. Стіллер), «Непрохані гості» (2005, режисер Д. Добкін), «Сорокалітній незайманий» (2005), «Трошки вагітна» (2007), «Приколісти» (2009), усі — режисер Дж. Апатоу, «Суперперці» (2007, режисер Г. Моттола), «Нестерпні боси» (2011, режисер С. Гордон).

Прикладами бромансу в реальному житті кінозірок можна вважати дружбу М. Деймона і Б. Аффлека; Дж. Клуні та Б. Пітта.

За аналогією з «броманс» використовують і термін «вуманс», яким позначають несексуальні, але близькі, підвищено дружні та емоційно зумовлені стосунки між жінками.

Додатково

Збільшення рівня загальної толерантності в сучасному суспільстві, а також уведення в соціальний обіг терміна «броманс» і його поширення дозволили чоловікам-друзям менше переживати за те, чи не будуть їх суто дружні броманс-стосунки інтерпретовані помилково.

Література

  1. Reading the Bromance: Homosocial Relationships in Film and Television / Ed. by M. DeAngelis. Detroit: Wayne State University Press, 2014. 328 p.
  2. Lam C., Raphael J. Celebrity Bromances: Constructing, Interpreting and Utilising Personas. Abingdon; New York : Routledge ; Taylor & Francis Group, 2022. 158 p.

Автор ВУЕ

Л. Л. Корнєєва


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Корнєєва Л. Л. Броманс // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Броманс (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶