Бронетранспортер

Бронетрактор «Кіллен-Стрейт» — один із перших гусеничних бронетранспортерів у світовій військовій історії невдовзі після полігонних випробувань (1915).
Бронетранспортер.png

Бронетранспорте́р (БТР) — бойова броньована колісна, гусенична або напівгусенична машина підвищеної прохідності, призначена для транспортування піхоти на полі бою, ведення нею бою з машини та вогневої підтримки під час та після спішування. Відповідно до Договору про звичайні збройні сили у Європі (1990), «бойова броньована машина, сконструйована і обладнана для транспортування бойового піхотного відділення, яка, як правило, озброєна вбудованим або таким, що штатно встановлюється, озброєнням калібру менше 20 міліметрів».

Історична довідка

Транспортний танк (бронетранспортер) Mark IX на базі танка Mk I

Перші БТР у сучасному розумінні з’явилися у Великій Британії в роки Першої світової війни (танк-транспортер Mark IX, призначений для перевезення до 50 піхотниців). У міжвоєнний період (1918–1939) у різних країнах створювали дослідні зразки БТР, однак значного поширення вони не набули.

У роки Другої світової війни БТР набули поширення як засіб забезпечення піхоті мобільності (порівняно з танками). У Німеччині масово випускали напівгусеничні БТР Sd.Kfz. 250 (легкий) та Sd.Kfz. 251 (середній). У США налагодили виробництво легких колісних БТР М3А1 та середніх напівгусеничних М2, М3, М5 і М9. У Великій Британії випускали легкий гусеничний БТР Universal — наймасовіша броньована машина часів Другої світової війни.

У повоєнний період конструкція і тактика застосування БТР кардинально змінилися. БТР набули нових якостей, зокрема захищати екіпаж і десант від уражаючих чинників зброї масового ураження та долати водні перешкоди вплав. Напівгусеничні БТР виходять з ужитку, натомість продовжується розвиток гусеничних (М113, США; БТР-50, СРСР) і колісних — дво-, три- і чотиривісних (БТР-60/70/80, СРСР; VAB, Франція; Piranha, Швейцарія).

Специфічні умови локальних конфліктів із широким використанням мін та імпровізованих вибухових зарядів призвели до появи в 1970-х особливого різновиду БТР — MRAP (Mine Resistance Ambush Protection). Іншим специфічним різновидом БТР є важкі машини, переобладнані з танків. У роки Другої світової війни такі БТР експлуатували армії Великої Британії та Канади («Cangoroo»), зараз вони найпоширеніші в Ізраїлі («Ахзарит»).

Характеристика

Сучасний БТР призначений для транспортування відділення піхотинців. Для взводу потрібно 3–4 БТР, для роти — 10–13 (з урахуванням машини командира роти).

Озброєння БТР у класичному варіанті складається з 1–2 кулеметів калібру 7,62–14,5 мм, встановлених на відкритій турелі або в башті (М113 — 1 12,7-мм кулемет на турелі; БТР-80 — 1 7,62-мм і 1 14,5-мм кулемети в башті). Простежується тенденція до посилення озброєння БТР шляхом встановлення малокаліберної автоматичної гармати, іноді додатково — протитанкового ракетного комплексу (ПТРК). Це призводить до розмивання межі між БТР і бойовими машинами піхоти (БМП).

Амфібійні якості, які в роки Другої світової війни були притаманні лише спеціалізованим БТР, призначеним для морських десантних операцій (серія LVT, США), в 1960–1980-ті стали невід’ємним атрибутом звичайних БТР. Однак пізніше вимоги до підвищення рівня захищеності часто призводили до необхідності відмовитися від амфібійності БТР (через зростання його маси).

Класичною силовою установкою сучасних БТР є дизельний двигун рідинного або повітряного охолодження. Бензинові двигуни через їхню неекономічність і пожежну небезпеку вийшли з ужитку на БТР у 1960-х.

Корпуси сучасних БТР виготовляють переважно зі сталевої броні методом зварювання. Трапляються і випадки застосування алюмінієвої броні (М113).

Типове компонування сучасного БТР передбачає переднє розташування силової установки (іноді зі зміщенням убік від поздовжньої осі машини — тоді поряд із двигуном розташовують робоче місце водія). Середню і кормову частини машин займає десантне відділення. Спішування піхотинців відбувається через двері або рампу в кормовій стінці корпусу. Виняток становлять БТР-60/70/80 з кормовим розташуванням установки (спішування відбувається через бічні двері).

Здебільшого БТР є базою для родини машин спеціального призначення: *командно-штабних (КШМ);

  • броньованих ремонто-евакуаційних (БРЕМ);
  • броньованих медичних (БММ);
  • самохідних мінометів, самохідних ПТРК тощо.

Це дозволяє комплектувати механізовані (мотопіхотні, мотострілецькі) частини машинами на єдиній базі, що спрощує і здешевлює їхню експлуатацію.

Бронетранспортери в Україні

Збройні сили України та інші компоненти Сил оборони України використовують, здебільшого, колісні БТР: БТР-80 (радянського виробництва) та БТР-3, БТР-4 (українського виробництва). Трапляються застарілі БТР-60ПБ, БТР-70 (зокрема модернізовані БТР-70Ді).

Десантно-штурмові війська використовують невелику кількість гусеничних БТР БТР-Д.

Від 2022 номенклатура БТР розширюється за рахунок трофейних (БТР-82А, БТР-МДМ) та переданих як військова допомога (М113).

Джерела

  1. Договір про звичайні збройні сили в Європі // Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_314#Text

Література

  1. Hunnicutt R. P. Half-Track: A History of American Semi-Tracked Vehicles. Novato : Presidio Press, 2001. 240 p.
  2. Gander T., Chamberlain Р. Enzyklopädie deutscher Waffen 1939–1945. Stuttgart : Motorbuch Verlag, 2008. 372 p.
  3. Ткачук П., Попко С., Харук А. Нарис історії Сухопутних військ Збройних Сил України (1991–2021). Львів : Національна академія сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного, 2022. 269 с.
  4. Treaty on Conventional Armed Forces in Europe // OSCE. URL: https://www.osce.org/library/14087

Автор ВУЕ

А. І. Харук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харук А. І. Бронетранспортер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бронетранспортер (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶