Брошура

Брошу́ра (фр. brochure — зшивання книги, тонка друкована книга, від фр. brocher ― зшивати, з фр. broche — стрижень, об’єкт або інструмент зі стрижнем) — книжкове видання обсягом понад 4, але не більше 48 сторінок, з’єднаних між собою за допомогою шиття скріпкою або ниткою.

Історична довідка

В історії книговидання брошура була попередницею журналів і газет. Перші брошури з’явилися в добу Реформації. Їх використовували здебільшого для розповсюдження релігійних учень. Значного поширення набули в часи Англійської революції та Французької революції 1789–1799. Тематика брошури найчастіше відображала актуальні політичні питання суспільного життя. Брошури були засобом пропаганди та агітації. Наприкінці 19 — на початку 20 ст. у формі брошури видавали «народну книжку» (збірки народних пісень, казок, легенд тощо). В Україні до її випуску докладали значних зусиль І. Франко, М. Драгоманов, М. Старицький, Олена Пчілка, М. Павлик, Б. Грінченко, видавці Києва, Одеси, Херсона, Катеринослава (тепер Дніпро), Львова, Коломиї та інших міст.

Характеристика

Брошура ― блок з’єднаних скріпкою або клейованих з безшовним скріпленням у корінці аркушів друкованого матеріалу встановленого формату в обкладинці. Найпоширеніші формати брошур ― 60×84/16, 60×90/16.

Основні брошурувальні процеси: фальцювання аркушів, тобто згинання роздрукованих аркушів у декілька разів у такій послідовності, щоб сторінки були розміщені відповідно до нумерації; пресування — ущільнення готової продукції для вирівнювання товщини, фіксації фальців і релаксації, покриття обкладинкою, обрізування.

Брошура виходить друком в обкладинці, яка слугує покриттям книжкового блока, де розміщено основну частину з текстом і картинками або без них. Обкладинку виготовляють з паперу, відмінного від того, на якому друкують сторінки книги, накладають на корінець і прошивають або приклеюють разом із брошурним блоком. Деякі поліграфічні верстати оснащують спеціальним сучасним пристроєм для установки скріпок (за формою нагадують «вушка»), за допомогою яких можна підшити будь-яку брошуру в зручну папку швидкозшивачем.

Обкладинка є одним з елементів завершення формування брошури. Її виготовляють із паперу, що має більшу щільність, ― що цупкіший матеріал, то зручніше користуватися брошурою. Чимало брошур випускають у звичайній паперовій обкладинці, часом такого самого ґатунку, як і брошурний блок, лише іншого кольору. Обкладинка ― привабливий елемент оформлення брошури, особливо в недорогих, зі значним накладом виданнях, на які є стабільний попит. Часто видавці прагнуть робити обкладинки яскравими та різноколірними. Для продовження терміну використання брошур широко застосовують відносно недорогі методи лакування або пресування матеріалу, з якого виготовляють обкладинку. На обкладинці міститься первинна інформація про зміст видання (автор, назва).

Використання

Брошури використовують у різних сферах життя: бізнесі, маркетингу, освіті, охороні здоров’я, культурі, спорті, туризмі тощо.

Особливо популярними є рекламні брошури, призначені для просування товарів і послуг, а також навчальні брошури як додатковий матеріал для засвоєння знань та навичок.

З появою цифрових технологій та інтернету брошури почали створювати та розповсюджувати в електронному форматі. Їх публікують на сайтах установ, надсилають електронною поштою або поширюють через соціальні мережі.

Джерела

  • ДСТУ 3017:2015. Видання. Основні види. Терміни та визначення. Київ : Держспоживстандарт України, 2016. 42 с.
  • Про прийняття нормативних документів України. Гармонізованих з міжнародними та європейськими нормативними документами національних стандартів України, скасування нормативних документів України та міждержавних стандартів в Україні: Наказ Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» № 101 від 21 серпня 2015 р. // Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0101774-15#Text

Література

  1. Словник книгознавчих термінів / Уклад.: В. Я. Буран, В. М. Медведєва, Г. І. Ковальчук та ін. Київ : ТОВ «Видавництво Арата», 2003. 160 с.
  2. Тимошик М. Книга для автора, редактора, видавця. 2-е вид, стер. Київ : Наша культура і наука, 2006. 560 с.
  3. Літературознавчий словник-довідник. 2-ге вид., випр., допов. Київ : Видавничий центр «Академія», 2007. С. 91–92.

Автор ВУЕ

О. Г. Яковенко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Яковенко О. Г. Брошура // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Брошура (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶