Брюнгільд

Брюнгільд. Художник Арпад Баш, 1900
Валькірія Сіґрдріва дає герою Сіґурду питовний ріг. Фрагмент з композиції рунічного каменю, 11 ст.

Брю́нгільд (Брингільд, Брунхільда, Брунгільда; від давньоісл. Brynhildr — броня, лати і битва; верхньонім. Brünhilt) — персонаж давньоскандинавської («еддичної») міфології, а також німецької куртуазної поезії. Багатирка (ісл. skjaldmær, букв. Діва щита) та валькірія.

Джерела

Основні тексти, де загадано Брюнгільд: героїчні пісні «Старшої Едди», «Пісня про Нібелунгів», «Молодша Едда», а також «Сага про Тідрека», «Сага про Вельсунґів» (обидві — 13 ст.) та ін.

У міфології

Найчастіше постає як донька володаря гунів Будлі, сестра суворого Атлі (котрого асоціюють з Аттілою).

Стала валькірією (під іменем Сіґрдріва), але порушила наказ володаря Вальгалли Одіна, й була покарана ним за непослух. Одін позбавив її надприродності та занурив у магічний сон у зачарованій кольчузі. Від цього сну валькірію пробудив Сіґурд Фафніровбивця — найвідоміший герой з роду Вельсунґів, що став її обранцем. Та через наслані приворотні чари Сіґурд узяв за дружину іншу — княжну Ґудрун з бургундського роду Ґ’юкунгів (чи-то Ніфлунгів або Нібелунгів), сестру князів Ґуннара та Геґні (побратимів Сіґурда).

Натомість Ґуннар посватався до Брюнгільд. За переказом, наречений мусив пройти випробування на звитягу, з якими не впорався, але заради побратима їх здолав Сіґурд (тимчасово набрав зовнішність Ґуннара чарами). З часом оману викрили, й розлючена багатирка підмовила чоловіка та його брата вбити Сіґурда.

Брюнгільд, урозумівши, що втратила свого справжнього коханого, зійшла до нього на поховальне вогнище. У потойбіччі кохання поєднало їх разом навіки.

Полемічні аспекти

Образ Брюнгільд спричинив активну полеміку від появи перших наукових праць з германської міфології. Так, обговорювалися різні аспекти міфологем «суворої багатирки», «випробування наречених», «приспаної красуні» тощо, точилися дискусії навколо того, що з них первинне в епосі про Нібелунгів, а що стало пізнішим нововведенням. Єдиного погляду серед фахівців немає дотепер.

Неоднозначним є кохання героїні до Сіґурда: за однією легендою, між ними не було близькості (у ніч випробування в ліжку їх розділяв оголений меч); за іншою — вони мали ніч кохання, плодом якої стала царівна Аслауґ (Aslaug / Aslög) — одна з дружин легендарного Раґнара Лодброка (проте її зачаття пов’язують ще з першою зустріччю, коли Сіґурд пробудив валькірію від сну).

Окремий аспект становить «валькіричність», яка нібито несе неминучу згубу чоловікові-обранцю. В епосі цими рисами володіють дві героїні: Брюнгільд та Ґудрун (формально відношення до Вальгалли не мала й не була Дівою щита, але обидві — доньки конунгів, і за логікою нордичного епосу, це робило їх потенційними валькіріями). Епічна версія пробудження «сплячої красуні» (де лицар розрубав одягнуту на ній зачаровану кольчугу) певно є архаїчнішою за традиційний поцілунок з класичних європейських казок.

Несамовитий войовничий образ Брюнгільд у німецькій середньовічній куртуазній пісні дещо викривлено. Власне, як і постаті головних героїв — Зігфріда-Сіґурда, Гюнтера-Гуннара, Етцеля-Атлі тощо. Припускають, що німецька версія легенди про Брюнгільд є вторинною щодо скандинавської, а в найповнішій «Сазі про Вельсунґів» є чимало пізніх інтерполяцій та казково-пригодницьких включень.

Додатково

  • Брюнгільд є однією з центральних героїнь (нім. Brünnhilde) тетралогії Р. Вагнера «Перстень Нібелунга» (нім. «Der Ring des Nibelungen»).
  • На честь валькірії названо астероїд 123 Брунгільда, відкритий 1872.
  • Оперну співачку Соломію Крушельницьку, що зажила слави однієї з найкращих виконавиць творів Р. Вагнера, називали «українською Брунгільдою».

Література

  1. Gildersleeve V. C. Brynhild in Legend and Literature // Modern Philology. 1909. Vol. 6. № 3. Р. 343–374.
  2. Larsen H. Sigrdrífa-Brynhild // Scandinavian Studies and Notes. 1917. Vol. 4. № 1. Р. 65–73.
  3. Король Д. О. Фатальні жіночі персонажі в еддичній міфології // Наукові записки Національного університету «Києво-Могилянська академія». Спецвипуск. 2003. Т. 22. Ч. 1: Гуманітарні науки. C. 104–109.
  4. Tolkien J. R. R. The Legend of Sigurd and Gudrún. London : Harper Collins Publishers, 2010. 377 р.
  5. McKinnell J. Female Reactions to the Death of Sigurðr // Essays on Eddic Poetry. Toronto : University of Toronto Press, 2014. Р. 249–267.
  6. Crossley R. Alone in the Center: Brynhild and Brünnhilde // The Massachusetts Review. 2018. Vol. 59. № 3. Р. 490–504.
  7. Kanerva K. Female Suicide in Thirteenth-Century Iceland: The Case of Brynhildr in Völsunga Saga // Viator. 2018. Vol. 49. № 3. Р. 129–154.
  8. Batten C. R. Strengði hon elfi: Female Reactions to Male Violence in Eddic Heroic Poetry // Scandinavian Studies. 2019. Vol. 91. № 3. Р. 289–321.

Автор ВУЕ

Д. О. Король


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Король Д. О. Брюнгільд // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Брюнгільд (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶