(Перенаправлено з Буддгагхоша)

Буддгаґгоша

Буддгаґгоша з трьома копіями «Вісуддгімаґги»

Бу́ддгаґго́ша (Буддгаґгоса; санскр. Buddhaghoṣa, палі Buddhaghosa — букв. голос Будди; достеменні відомості про дати і місця народження і смерті відсутні, бл. 370, Індія — бл. 450, ймовірно Шрі-Ланка) — буддійський вчений-чернець, авторитетний коментатор палійського канону, систематизатор вчення школи тхеравада.

Буддгаґгоша

(Buddhaghoṣa)

Народження бл. 370«бл» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 0.37.
Місце народження Індія
Смерть бл. 450
Місце смерті Шрі-Ланка
Напрями діяльності переклад, коментар, філософія
Традиція/школа тхеравада

Життєпис і діяльність

У першоджерелах зафіксовано лише палійський варіант імені (Буддгаґгоса); це буддійське ім’я він отримав завдяки дзвінкому голосу та дару красномовства.

Існує кілька версій щодо місця народження Буддгаґгоші. Сучасні дослідники схиляються до думки, що він є уродженцем Південної Індії. Натомість, за традиційною версією, він народився неподалік Бодг-Ґаї (місця, де Будда Шак’ямуні досяг просвітлення), поблизу давньої столиці царства Маґадгі — Раджаґріги. Походив з брагманської родини (див. Брагман, брамін).

Присвятив себе вивченню Вед, але після поразки у диспуті з буддистом на ім’я Ревата (Revata), вирішив піти до нього в учні, аби дізнатись більше про це вчення. Став буддійським ченцем. У пошуках втраченої частини коментарів до буддійського канону переселився на о. Шрі-Ланку, де жив у місті-столиці Анурадгапурі, в монастирі Магавігара (Mahāvihāra). Вивчав там корпус давніх сингальських коментарів (перекладів втрачених палійських оригіналів), які він згодом знов переклав мовою палі.

Праці

Традиційно Буддгаґгоші приписують понад десяток коментарів на тексти усіх трьох «кошиків» палійського канону (див. Типітака), однак дослідники піддають сумніву його авторство стосовно більшості з них.

Головним трактатом Буддгаґгоші, авторство якого є незаперечним, є «Вісуддгімаґґа» («Visuddhimagga», або «Шлях очищення», 5 ст.). Праця є всеохопним компендіумом вчення тхеравади, містить докладний виклад тхеравадинської абгідгамми, а також є важливим джерелом роз’яснень щодо практики медитації. Разом з тим містить певні відмінності від канону, зокрема зміщує акцент з джгани (jhāna) на віпассану (vipassanā). Структуру «Вісуддгімаґґи» утворюють 23 розділи, об’єднані у три тематичні частини, відповідно до трьох складників шляху «очищення» (visuddhi) розуму: моральна дисципліна-шіла (санскр. śīla, палі sīla), медитація-самадгі (samādhi), мудрість-праджня (санскр. prajñā, палі paññā). У трактаті відзначають присутність впливів магаяни (зокрема, йоґачари), а також власних інтерпретаторських новацій Буддгаґгоші, відсутніх у палійському каноні.

У 1956 прев. Ньянамолі здійснив повний переклад «Вісуддгімаґґи» англійською, останнє станом на 2021 перевидання здійснено 2010.

В Україні переклад і дослідження текстів палійського канону, зокрема проблематики «Вімуттімаґґи» (трактат буддійського мислителя Упатісси, 1 ст. н. е., за взірцем якого Буддгаґгоша створював «Вісуддгімаґґу») та «Вісуддгімаґґи», здійснює Дмитро Івахненко.

Визнання

Завдяки історичним обставинам, які призвели до зміцнення політичної ролі Шрі-Ланки і позицій школи магавігара у 12 ст., її традиція стала домінуючою, набула авторитету ортодоксального вчення. Разом із її популярністю серед ченців зростав і вплив «Вісуддгімаґґи», у якій було систематизовано викладено засади школи. Відтак «Вісуддгімаґґу» почали вважати остаточним варіантом тлумачення канону тхеравади.

Праці Буддгаґгоші відіграли значущу роль в оживленні мови палі як загальнозрозумілої всім буддистам тхеравади мови канону. Виклад ним у концентрованому вигляді змісту усього палійського канону зміцнив тхеравадинський буддизм в Індії та на Шрі-Ланці. Натепер він має великий вплив на Шрі-Ланці, у М’янмі, Камбоджі, Таїланді, де поширений буддизм школи тхеравада. Авторитет і вплив Буддгаґгоші був таким значним, що поміж буддійських вчених його тексти буквально сприймали як «голос» Будди. Поряд з тим деякі сучасні вчені-буддисти піддають критиці ортодоксальність окремих його ідей.

Праці

The Path of Purification (Visuddhimagga) / Trans. from pali by B. Ñāṇamoli. 5th ed. Kandy : Buddhist Publication Society, 1991. 907 p.

Література

  1. Law B. C. The Life and Work of Buddhaghosa. Calcutta : Thacker, Spink and Co., 1923. 183 p.
  2. Bapat P. V. Vimuttimagga and Visuddhimagga : Comparative Study. Poona : P. V. Bapat, 1937. 171 р.
  3. Kalupahana D. J. A History of Buddhist Philosophy: Continuities and Discontinuities. Delhi : Motilal Banarsidass Publishers, 2006. 304 p.
  4. Шохин В. К. Буддагхоша // Философия буддизма: энциклопедия / Отв. ред. М. Т. Степанянц. Москва : Восточная литература, 2011. С. 176–178.
  5. Heim M. Voice of the Buddha: Buddhaghosa on the Immeasurable Words. Oxford; New York : Oxford University Press, 2018. 274 p.

Автор ВУЕ

А. Ю. Стрелкова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Стрелкова А. Ю. Буддгаґгоша // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Буддгаґгоша (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶