Бодх-Гая

Храм Махабодгі
Священне для буддистів дерево бодгі

Бодх-Га́я (Бодхгая, Бодгі-Гая; гінді बोधगया, Bodhgayā, від бодгі — пробудження, букв. місце пробудження біля Гаї) — місцевість у Північно-Східній Індії, де, за вченням буддизму, Будда Шак’ямуні досяг просвітлення під деревом бодгі. Культурна пам’ятка та місце паломництва буддистів.

Історична довідка

Місто Бодх-Гая розташоване на березі р. Фалгу, в районі Садар округу Гая в штаті Біхар, за 96 км від столиці штату — м. Патни.

Початково відоме під назвою Гая. З цим місцем пов’язують знаменну для буддизму подію, коли Сіддгартха Гаутама, медитуючи під деревом бодгі, став Буддою — Вчителем, що вказав людству шлях до спасіння. Подвиг просвітлення Будди поширився і на саму місцевість, що змінила свою назву на Бодх-Гая.

Бодх-Гая стало священним і ритуально вшанованим місцем для буддистів щонайменше з 3 ст. до н. е. Засновником першого храмового комплексу вважають імператора Ашоку.

Зберігало значення одного з основних центрів буддизму до кінця 4 ст., відтоді буддизм в Індії поступово втрачає вплив, поступаючись індуїзму. Пізніше Бодх-Гая увійшло до паломницьких маршрутів церемоній шраддги (вшанування померлих батьків, предків). За часів панування династії Сена (11–12 ст.) та з утвердженням імперії Великих Моголів буддійський храм у Бодх-Гаї остаточно закинуто. Від кінця 16 ст. тут засновано шіваїтський монастир.

1891 до Бодх-Гаї прибув Анагаріка Дгармапала, шо прагнув знову повернути місцевості значення міжнародного буддійського центру та забезпечити безперешкодне паломництво до святині. Наслідком став майже 60-річний конфлікт з тамтешніми монахами-індуїстами. Зрештою, 1949 підписано Храмовий акт, за яким запроваджено спільне індуїстсько-буддійське управління комплексом. До 1998 на території Бодх-Гаї діяло вже 27 буддійських храмів, станом на 2021 — бл. 45. Тут знаходяться храмові споруди, монастирі, ступи і духовні місії всіх національних форм буддизму та окремих шкіл. Дотепер деякі буддійські угрупування часом висувають радикальні ідеї повністю перебрати контроль над священним комплексом.

Храмовий комплекс

Статуя Будди. Бодх-Гая.jpg

Бодх-Гая має значення одного з чотирьох найважливіших місць паломництва буддистів. Ще три — пов’язані з іншими подіями життя Будди: місцем народження (поселення Лумбіні, Непал), місцем першої проповіді (Сарнатх, передмістя Варанасі) та місцем переходу Будди в парінірвану (м. Кушинагар, обидва — Індія).

Головним центром паломництва є храмовий комплекс Махабодгі, завершений у середині 20 ст., яким опікується міжнародне Товариство Великого Просвітлення (Товариство Махабодгі). Перлиною комплексу є храм Махабодгі у вигляді 50-метрової піраміди, зведений на фундаменті давньої культової споруди. Тут з 1811 до 1884 здійснювалися археологічні розкопки. Віднайдені реліквії зберігаються в археологічному музеї міста. Реконструкція храму була здійснена у 19 ст. Британським археологічним товариством.

До храмового комплексу також входить головна святиня буддистів — дерево бодгі (дерево Бо; різновид баньяна), під яким Будда, як вважають, отримав просвітлення. Рослина не є автентичною (її вік понад 120 р.), але вирощена з насіння шрі-ланкійського дерева, яке, своєю чергою, розрослося з пагону від історичного дерева Махабодгі.

Складниками комплексу є гігантська статуя Будди, що сидить у медитативній позі, та статуї його учнів, священне озеро та інші об’єкти.

2002 храм Махабодгі увійшов до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (див. Махабодхі Бодх Гая).

Література

  1. Knopf R. Bodh-Gaya: Ein internationales Zentrum des Buddhismus in nicht-buddhistischer Umgebung // Internationales Asienforum. 2000. № 31 (3–4). Р. 289–314.
  2. Armstrong K. Buddha. New York; Toronto : Penguin Books, 2004. 205 p.
  3. Okawa R. The Essence of Buddha: The Path to Enlightenment. New York : IRH Press, 2016. 208 р.
  4. Торчинов Е. Введение в буддизм. Москва : Рипол Классик, 2020. 440 с.

Автор ВУЕ

В. В. Титаренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Титаренко В. В. Бодх-Гая // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бодх-Гая (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶