Веди

Чотири ведійські жерці здійснюють жертвоприношення вогню.
Індійське мистецтво 19 ст.
Виконання ведійського ритуалу, м. Варанасі, Індія, 1972

Ве́ди (санскр. veda — знання) — священні тексти, що становлять одкровення (шруті) індуїзму. Написані санскритом.

Структура

У вузькому розумінні до Вед відносять чотири сангіти: Ріґведу, Самаведу, Яджурведу та Атхарваведу. Період створення сангіт — 2-га пол. 2-го тис. до н. е. — поч. 1 тис. до н. е. Найстаршою і найважливішою з них є Ріґведа, яку вважають найдавнішою індійською літературною пам’яткою. Початково до Вед відносили лише три веди — Ріґведу, Самаведу і Яджурведу, котрі об’єднували під назвою «траї відья» (санскр. trayī vidyā — потрійне знання). Атхарваведа була включена до корпусу Вед пізніше: в Законах Ману, укладання яких було завершене у перші століття н. е., йдеться лише про три веди, а деякі брагмáни дотепер не зараховують Атхарваведу до канону ведійських текстів. Час створення чотирьох сангіт зветься добою ведизму, ці тексти є підставою вивчення ведійської релігії, яка є одним з головних джерел індуїзму.

У широкому розумінні Ведами, окрім 4 сангіт, іменують і три види літератури, що прилягають до кожної з них: брагмани, араньяки та упанішади. До канону ведійських текстів належать не всі упанішади: ведійських, або головних, упанішад нараховують від 10 до 18, вони створювалися у 8 — 2/1 ст. до н. е. Кожна з чотирьох сангіт має власні брагмани, араньяки й упанішади.

Сукупно чотири цикли ведійської літератури — сангіти, брагмани, араньяки й упанішади — формують т. з. шруті (санскр. śruti — почуте), тобто одкровення індуїзму. Згідно з традицією, шруті, що є втіленням у слові вічної Істини, було не створене, а лише сприйняте і викладене провидцями-ріші. У цьому сенсі шруті протиставляють смриті (санскр. smṛti — пам’ять, запам’ятовування), або священному переказу індуїзму, створеному людьми.

Значення

Веди у широкому розумінні цього поняття є джерелом різних релігійних та філософських напрямів індуїзму, які спираються на їх авторитет (див. Астика і настика). Проте, впливом Вед позначені і вчення, що не визнають їх авторитет, зокрема буддизм і джайнізм.

Різні релігійні та філософські течії часто йменують Ведами й ін. тексти, найбільше шановані ними, а саме: сутри, пізніші упанішади, Бгаґавадґіту тощо.

Додатково

Українською мовою П. Г. Ріттер переклав з ведичного санскриту 20 гімнів Ріґведи, 3 гімни Атхарваведи, фрагменти Чорної Яджурведи (два невеликі прозові фрагменти Майтраяні-сангіти, стиль яких подібний до стилю брагман), фрагменти Шатапатха-брагмани, всю Катха-упанішаду.

Література

  1. Gonda J. Vedic Literature (Saṃhitās and Brāhmaṇas). Wiesbaden : Otto Harrassowitz, 1975. 470 p.
  2. Эрман В. Г. Очерк истории ведийской литературы. Москва : Наука, 1980. 232 с.
  3. Голоси Стародавньої Індії: Антологія давньоіндійської літератури / Упоряд., пер. із санскр. П. Ріттер. Київ : Дніпро, 1982. 351 с.
  4. Древо индуизма / Отв. ред. И. П. Глушкова. Москва : «Восточная литература» РАН, 1999. 558 с.
  5. The Hindu World / Ed. by S. Mittal, G. Thursby. New York; London : Routledge, 2004. 658 p.
  6. Doniger W. The Hindus: An Alternative History. New York: The Penguin Press, 2009. 779 p.
  7. Завгородній Ю. Ю. Рецепція індійської філософії в Україні. Лінія Вед (1840–1930-ті рр.). Київ : Інститут філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України, 2013. 412 с.
  8. Larios B. Embodying the Vedas. Traditional Vedic Schools of Contemporary Maharashtra. Warsaw : De Gruyter, 2017. 288 p.

Автор ВУЕ

О. А. Луцишина


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Луцишина О. А. Веди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Веди (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶