Букіністична книга

Букіністи́чна кни́га (фр. bouquin — стара книжка, з середньоголланд. bœc — книга) — будь-яка книга незалежно від місця, часу, способу її створення (рукописна, друкована), що потрапила як предмет книжкової торгівлі в повторний багаторазовий товарообіг до книжкового (букіністичного) магазину, відділу, іншої торговельної організації, приватного підприємця.

Поняття-синонім — букіністика — старовинні, старі книги, періодичні видання (бюлетені, щорічники, збірники, часописи, газети тощо), інша друкована продукція (листівки, календарі тощо), а також продукція на різних носіях інформації, наприклад, грамплатівки, як предмети торгівлі; самостійний складник книжкової торгівлі старовинною бібліографічною продукцією.

Фахівець із книжкової торгівлі, який скуповує та продає рідкісні або старовинні книги, а також такі, що були у вжитку, — букініст.

Букіністичні книги є джерелом колекціонування (бібліофільства) — збирання та вивчення рідкісних і цінних видань, інших творів друку, рукописів.

Історична довідка

Поняття «букіністична книга» формувалося упродовж кількох історичних етапів. Перші букіністичні крамниці з’явилися в 16 ст. у Франції. 1649 було встановлено правила ведення букіністичної справи. Розмежовувати стародруки та нову книжкову продукцію почали лише в 19 ст., коли збільшилося книжкове виробництво і друкована продукція стала доступнішою.

В Україні в 19 ст. головними осередками букіністичної торгівлі були міста Київ, Харків, Львів, Одеса. Реалізація букіністичної книги була важливим складником книжкової торгівлі в СРСР. У столицях союзних республік і деяких великих містах працювали букіністичні магазини, букіністичні відділи в книжкових магазинах та пункти скуповування давніх видань.

В Україні 21 ст. букіністичну книгу продають переважно через інтернет, на спеціалізованих сайтах, аукціонах, також у спеціалізованих магазинах і книжкових ринках.

Характеристика

У букіністиці книги поділяють на антикварні та букіністичні.

Антикварні (старовинні) — книги, видані в період від початку друкарства до 1850. Це різновид букіністичної книги з особливими товарними властивостями та якостями, індивідуальністю своєї оцінки і характером споживання (давнє видання, що зберіглося в невеликій кількості примірників, має значну історичну та колекційну цінність). Сучасні букіністи враховують національний пріоритет при визначенні хронологічних меж антикварних видань. Наприклад, рідкісними й цінними можуть бути вітчизняні видання — «україніка» в широкому значенні, тобто все, що має відношення до історії, культури, мистецтва України (до 1945). Вартість антикварних книг визначають за історико-книгознавчою експертизою.

Букіністичні (старі) — книги, хронологічний діапазон яких 1850–1990-ті. Старі книги є продуктом машинного виробництва. Мовна стилістика текстової частини здебільшого відповідає сучасним нормам. Нині букіністичними виданнями вважають усі книги, вік яких від дати друку не перевищує 50 років.

В Україні основним джерелом букіністичної товарної пропозиції є видання повоєнного (після Другої світової війни) та сучасного періоду. За кількістю назв і накладом (тиражем) вони перевищують видання попередніх періодів і задовольняють потреби масового читача в недорогих книгах минулих років. Ціновий діапазон такого різновиду букіністичних книг формується відповідно до купівельного попиту, враховуючи час видання книги, стан її збереження, комплектність, наклад (тираж), кількість збережених примірників, особливості художньо-поліграфічного оформлення, наявність власницьких ознак, реставрацію книги й витрати на неї, середні ціни на аналогічні видання.

Література

  1. Глотова Г. І. Асортимент видань сучасної букіністичної торгівлі в Україні // Поліграфія і видавнича справа. 1993. № 28. С. 105–110.
  2. Буран В. Я., Медведєва В. М., Ковальчук Г. І. та ін. Словник книгознавчих термінів. Київ : Книжкова палата України, 2003. 159 с.
  3. Ковальчук Г. І. Книжкові пам’ятки (рідкісні та цінні книжки) в бібліотечних фондах. Київ : Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, 2004. 644 с.
  4. Кушнаренко Н. Н. Документоведение. 8-е изд., стер. Киев : Знання, 2008. 459 с.
  5. Ковба Ж. М., Олянишен Т. В., Мельников О. В. Асортимент друкованої продукції. Львів : Українська академія друкарства, 2009. 100 с.
  6. Ковба Ж. М., Колесник Ю. М. Антикварна і букіністична торгівля між майбутнім та минулим // Наукові записки Української академії друкарства. 2011. № 4. С. 124–130.
  7. Індутний В. В., Мережко Н. В., Мельник С. М. Товарознавча оцінка букіністичних пам’яток // Товарознавчий вісник. 2022. Вип. 15. Ч. 1. С. 62–78.

Автор ВУЕ

Т. Л. Кулаковська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кулаковська Т. Л. Букіністична книга // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Букіністична книга (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶