Бібліографічна картотека

Бібліографі́чна картоте́кабібліографічний посібник, у якому бібліографічні записи про документи підібрано та упорядковано за певною ознакою.

Характеристика

Бібліографічна картотека є важливою частиною довідково-бібліографічного апарату бібліотеки. Крім розкриття складу і змісту фонду бібліотечного, може відображати документи незалежно від їх наявності у фонді. На відміну від каталогів, може містити бібліографічну інформацію про статті з періодичних, продовжуваних видань, збірників тощо. Її створюють як доповнення до бібліотечного каталогу з метою розширення його пошукових можливостей через висвітлення інформації про документи за різними ознаками та темами. Може бути у традиційному друкованому вигляді (у картковій формі) або реалізованою в автоматизованому режимі як електронна бібліографічна картотека.

Призначення бібліографічної картотеки полягає у забезпеченні користувачів книгозбірні актуальною бібліографічною інформацією. Уможливлює швидке й оперативне підлаштування під інформаційні потреби. Підхід до створення картотеки у кожної бібліотеки індивідуальний і відображений у відповідному паспорті-характеристиці. Картотека потребує постійного та систематичного редагування (через темпи її оновлення).

Класифікація

Бібліографічні картотеки розрізняють за:

  • тематикою — присвячені певним темам, проблемам, персоналіям;
  • видом відображених документів — спеціальні картотеки, присвячені певним видам видань, типу літератури чи жанрам творів друку (наприклад, картотека рецензій, картотека назв художніх творів);
  • способом групування — абеткові, нумераційні, систематичні, хронологічні тощо;
  • призначенням — читацькі, службові, комбіновані;
  • формою подання і способом доступу — друковані чи електронні, локальні (у межах установи) або віддалені (доступ через мережу Інтернет);
  • аудиторією — можуть бути присвячені виданням, розрахованим на певний вік і категорії користувачів, відображати літературу певних навчальних курсів чи програм;
  • терміном ведення — довгострокові та короткострокові.

Розрізняють також картотеки за мовами документів (за значної кількості документів різними мовами у фондах).

Серед найпопулярніших видів бібліографічних картотек є систематична (включає матеріали з періодичних та продовжуваних видань, збірників тощо) та тематична (відображає матеріали з однієї теми, незалежно від виду і типу) картотеки статей.

Джерело

  1. ДСТУ 7448:2013: Інформація та документація. Бібліотечно-інформаційна діяльність. Терміни та визначення понять. Київ : Мінекономрозвитку України, 2014. 41 с.

Література

  1. Остапчук Ю. Бібліографічні картотеки та бази даних бібліотек вищих навчальних закладів // Вісник Книжкової палати. 2010. № 9. С. 15–20.
  2. Швецова-Водка Г. Вступ до бібліографознавства. 3-тє вид., випр. та допов. Рівне : Рівненський державний гуманітарний університет, 2011. 231 с.
  3. Каталогізування документів / Уклад. Н. Є. Зоріна. Київ : Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського, 2021. 122 с.

Автор ВУЕ

П. М. Штих, Д. М. Панчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Штих П. М., Панчук Д. М. Бібліографічна картотека // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бібліографічна картотека (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶