Бібліотечна система України

Бібліоте́чна систе́ма Украї́ни — розгалужена мережа бібліотек різних видів, пов’язаних взаємодією і взаємовикористанням бібліотечних ресурсів в Україні.

Відповідно до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» (1995) бібліотечна система України функціонує на основі скооперованого комплектування фондів та опрацювання документів, довідково-пошукового апарату, взаємовикористання бібліотечних ресурсів, а також організації науково-дослідної, науково-бібліографічної та науково-методичної роботи. Стратегічним завданням усієї бібліотечної системи є створення та підтримка функціонування ефективної бібліотечної системи, яка б охоплювала всі верстви населення, поселення й регіони, і була надійним складником інформаційної системи держави.

Характеристика

Класифікація

Бібліотечна система України об’єднує всі види бібліотек, підсистеми яких виокремлюють за низкою критеріїв.

За значенням бібліотеки поділяють на:

  • всеукраїнські загальнодержавного значення (національні, державні);
  • республіканські (Автономної Республіки Крим);
  • обласні;
  • міські;
  • районні;
  • селищні;
  • сільські.

За змістом бібліотечних фондів бібліотеки є:

  • універсальні;
  • міжгалузеві;
  • галузеві.

За призначенням виокремлюють бібліотеки:

  • публічні (загальнодоступні), зокрема спеціалізовані для дітей, юнацтва, осіб із фізичними вадами;
  • спеціальні (академій наук, науково-дослідних установ, закладів освіти, підприємств, установ, організацій, відомств).

Публічні, спеціальні та спеціалізовані бібліотеки можуть об’єднуватися в централізовані бібліотечні системи на чолі з головною (центральною, базовою) бібліотекою. Централізована бібліотечна система — об’єднання бібліотек, що становить єдине структурно-цілісне утворення, до складу якого входить центральна бібліотека (району, міста), бібліотека для дітей (району, міста) та бібліотеки, розташовані в межах адміністративного району (міста) на правах бібліотеки-філіалу (ДСТУ 7448:2013 «Бібліотечно-інформаційна діяльність»).

Бібліотечна система України складається з мережі публічних (зокрема спеціалізованих для дітей, юнацтва), технічних, сільськогосподарських, медичних, академічних, освітянських бібліотек і бібліотек закладів вищої освіти, а також бібліотек для людей із вадами зору. Це бібліотеки державної та комунальної власності, відомчого підпорядкування.

Мережі бібліотек в Україні

В Україні функціонують:

Джерела

  • Про бібліотеки і бібліотечну справу: Закон України № 32/95-ВР від 27 січня 1995 р. // Відомості Верховної Ради України. 1995. № 7. Ст. 45. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/32/95-вр/conv.
  • ДСТУ 7448:2013: Бібліотечно-інформаційна діяльність. Терміни та визначення понять. Київ : Мінекономрозвитку України, 2014. 44 с.
  • Про схвалення Стратегії розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України»: Розпорядження Кабінету Міністрів України № 219-р від 23 березня 2016 р. // Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/219-2016-%D1%80#Text

Література

  1. Бібліотеки наукових установ Національної академії наук України: довідник / Авт. кол.: О. С. Онищенко, Г. І. Солоіденко, Т. Л. Кулаковська та ін. Київ : Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, 2019. 311 с.
  2. Сучасна публічна бібліотека від А до Я / Авт. кол.: Н. І. Розколупа, Т. І. Богуш, Л. В. Лагута та ін. Київ : Національна бібліотека України ім. Ярослава Мудрого, 2019. 191 с.
  3. Бібліотеки України для дітей: довідник / Авт.-уклад. Т. М. Кузілова. Київ : Національна бібліотека України для дітей, 2020. 258 с.

Автор ВУЕ

О. М. Збанацька


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Збанацька О. М. Бібліотечна система України // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бібліотечна система України (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶