Бізнес малий

Бі́знес мали́й ― економічна діяльність, спрямована на отримання вигоди, розмір якої визначено законодавством залежно від кількості працівників й обсягів доходів за рік

Історична довідка

Див. Бізнес

Характеристика

В Україні суб’єктами малого підприємництва є: фізичні особи (підприємці) або юридичні особи (малі підприємства) будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за рік не перевищує 50 осіб, а річний дохід від будь-якої діяльності ― суму, еквівалентну 10 млн євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України. Якщо середня кількість працівників не перевищує 10 осіб, а річний дохід становить не більше 2 млн євро, то такі суб’єкти господарювання в Україні віднесено до суб’єктів мікропідприємництва. Аналогічні стандарти малого бізнесу використовує Європейська комісія. У Сполучених Штатах Америки стандарти розмірів підприємств малого бізнесу залежать від галузі й базуються на одному із чотирьох складників, до яких належать: кількість працівників, середньорічні надходження за попередні три роки, середній розмір активів у чотирьох квартальних фінансових звітах за попередній рік, поєднання кількості працівників і потужності перероблення нафти об’ємом 1 барель за добу.

У більшості країн на малий бізнес припадає понад 95 % підприємств. У країнах, що входять до Організації економічного співробітництва та розвитку, малий і середній бізнес формують близько 60 % загальної зайнятості, створюють від 50 % до 60 % додаткової вартості в середньому, забезпечують основний притік інновацій в економіці.

За даними Європейської комісії у 2016 в малому й середньому бізнесі задіяно майже 24 млн підприємств (99,8 % усіх підприємств), працювали близько 93 млн осіб (66,6 % загальної зайнятості), створено 56,8 % загальної доданої вартості (4,030 млрд євро).

Уряди провідних країн світу надають малому бізнесу широкий спектр підтримки. У Європейському Союзі реалізують програму «Конкурентоспроможність підприємств малого й середнього бізнесу (COSME) (2014–2020)», яка передбачає такі заходи:

  • вихід на ринок ЄС та ринки партнерів програми (через Європейську мережу підприємств);
  • бізнес-стажування за кордоном на підприємстві, що функціонує (обмін досвідом за допомогою програми Еразмус для молодих підприємців);
  • отримання доступу до інформації щодо ведення підприємницької діяльності онлайн через портали (інформаційні технології) «Your europe business portal», «Trade helpdesk», «European cluster collaboration platform»);
  • участь у спеціальних конкурсах для органів державної влади, які формують та реалізують політику, спрямовану на забезпечення ліпшого бізнес-клімату в країні.

Бюджет цієї програми становить 2,3 млрд євро. Для України, яка приєдналася до неї 2016, доступно 900 млн євро.

У США Адміністрація малого бізнесу (Small Business Administration) забезпечує його підтримку через надання фінансової та консультативної допомоги й кредитів і є гарантом (див. Гарантія в економіці) перед кредиторами тощо.

Малий бізнес в Україні

За даними Державної служби статистики України у 2018 серед усіх підприємств малий та середній бізнес становив 99,9 % (355,4 тис. підприємств), а кількість найманих працівників, задіяних на цих підприємствах, ― 4,3 млн осіб (73,2 % від загальної кількості найманих працівників), обсяг реалізованої продукції ― 5 690,2 млрд грн (або 61,8 % від загального її обсягу).

2017 схвалено «Стратегію розвитку малого і середнього підприємництва в Україні на період до 2020 року». Законом України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» визначено правові й економічні засади державної політики у сфері підтримки малого бізнесу.

Значення

Малий бізнес є визначальним для розвитку вільного підприємництва (див. Підприємницька діяльність), конкурентного [див. Конкуренція (в економіці)] середовища й стримування монополізації (див. Монополія) в економіці, сприяє розвитку сфери зайнятості, формуванню класу середнього в суспільстві, економічному зростанню.

Визнавши важливість малого бізнесу в досягненні глобальних цілей розвитку, Генеральна Асамблея ООН призначила 27 червня Міжнародним днем малого бізнесу.

Джерела

  1. Господарський кодекс України // Голос України. 14.03.2003. № 49.
  2. Про розвиток та державну підтримку малого та середнього підприємництва в Україні. Закон України // Голос України. 18.04.2012. № 70.
  3. Стратегія розвитку малого та середнього підприємництва в Україні до 2020 року // Урядовий кур’єр. 04.08.2017. № 144.

Література

  1. Наливайко А. П., Гребешкова О. М., Малярчук О. Г. та ін. Стратегія підприємства: зміна парадигми управління та інноваційні рішення для бізнесу / За редакцією А. П. Наливайко. Київ : КНЕУ 2015. 399 с.
  2. Діденко О. М. Гармонізація інтересів держави та бізнесу при регулюванні банківської діяльності: теорія, світовий та вітчизняний досвід. Суми : УАБС НБУ. 2015. 280 с.
  3. Брюховецький І. М., Жмайлов В. М., Маслак О. М. та ін. Розвиток аграрного бізнесу в Україні / За редакцією І. М. Брюховецького. Суми : Сумський нац. аграрний ун-т. 2016. 365 с.
  4. Ковінько О. М. Маркетинг в умовах міжнародної диверсифікації бізнес-діяльності. Київ : КНЕУ. 2017. 92 с.
  5. Криворучко С. В. Успіх в бізнесі від нуля до мільонів. Київ : ЛАТ&К. 2018. 464 с.
  6. Україна – 2017. Статистичний збірник. Державна служба статистики. Київ: 2018. 32 с.
  7. European Small Business Finance Outlook (June 2018). European Investment Fund, 2018. 135р.
  8. Small Business Size Standards: A Historical Analysis of Contemporary Issues (Updated December 28, 2018). Congressional Research Service . 2018. 36р.

Автор ВУЕ

О. В. Булатова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Булатова О. В. Бізнес малий // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бізнес малий (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶