Біма

Біма́ (алмемар, алмемор; івр. בִּימָה‎ — високе, піднесене місце, ймовірно від грец. βημα — ораторська трибуна) — підвищення у синагозі, на якому розміщено кафедру (спеціальний стіл, пюпітр) для публічного читання сувою Тори.

Початки ритуального використання біми відносять до періоду повернення євреїв з вавилонського полону та Другого Храму. Талмуд містить згадку про дерев’яне підвищення просто в центрі Александрійської синагоги в Єгипті.

Біма може мати вигляд огородженої прямокутної платформи, на яку ведуть кілька сходів, підвищеного подіуму з дугоподібними обрисами, альтанки з балюстрадою, а часом із балдахіном (у невеликих синагогах — переносний стіл). Біму традиційно виготовляють з дерева, але відомі й мармурові, бронзові біми. Стіл для читання Тори багато драпірують.

У сефардських (див. Сефарди) та більшості ортодоксальних ашкеназьких (див. Ашкенази) синагог біма розташована в центрі основного приміщення; простір між нею і фронтальною стіною лишають вільним від лав. У сучасних синагогах реформістського та консервативного юдаїзму кафедру зазвичай розміщують на спільній платформі разом із синагогальним ковчегом.

З біми виголошує проповідь рабин.

Література

  1. Wischnitzer R. The Architecture of the European Synagogue. Philadelphia : The Jewish Publication Society of America, 1964. 312 p.
  2. Gutmann J. The Jewish Sanctuary. Leiden : Brill, 1983. 34 р.
  3. Hubka Т. Resplendent Synagogue: Architecture and Worship in an Eighteenth Century Polish Community. Hanover : Brandeis University Press, 2003. 226 р.
  4. Бойко О. Синагоги Львова. Львів : Класика, 2008. 204 с.
  5. Левін В. Нотатки про синагоги Дрогобича // Незалежний культурологічний часопис «Ї». 2013. URL: http://www.ji.lviv.ua/n71texts/Notatky_pro_synagogy.htm

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Біма // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біма (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶