Балдахін

Дж. Берніні. Балдахін над похованням апостола Петра в соборі Святого Петра в Римі, Італія
Балдахін (ківорій) над фрагментом руїн Успенського собору Києво-Печерської лаври

Балдахі́н (італ. Baldacchino, букв. — шовкова тканина з Багдада, від тоскан. діалект. Baldacco — Багдад) — парадний стаціонарний або пересувний намет чи навіс із тканини, закріплений на горизонтальній рамі, опертій на жердини, стовпчики чи колони.

Відомий з античності як символ царської влади й небесного заступництва у Вавилонському царстві, Ассирії, Давній Персії, згодом у Греції Давній та Римі Стародавньому.

В Європі у мистецтві романського стилю, готики, пізніших стилів балдахіни влаштовували у церковних та репрезентативних світських спорудах над престолами, вівтарями, тронами, похованнями. Їх виготовляли з дерева, каменю, металу; іноді вони сягали великих розмірів (бронзовий балдахін над похованням апостола Петра в соборі Святого Петра в Римі 28,5 м заввишки). У таких балдахінах стелю розмальовували як небо з зірками і голубом у сяйві по центру (символ Святого Духа). Невеликі кам’яні балдахіни влаштовували над скульптурними зображеннями святих в інтер’єрах католицьких храмів. Балдахіни встановлювали над криницями, важливими реліквіями (балдахін над фрагментом руїн Успенського собору Києво-Печерської лаври).

Балдахіни вінчали наметовим або купольним (див. Купол) дахом. У православних церквах і монастирях Давньої Русі балдахін називали ківорієм або сінню.

У репрезентативних житлових будівлях (палацах, замках) балдахіни влаштовували в спальнях над парадними ложами, з шовковими та парчевими завісами для збереження тепла.

Як окрема архітектурна конструкція балдахін є хрестовим склепінням, що спирається на 4 кутові колони.

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 42.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 50.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. 180 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Балдахін // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Балдахін (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.11.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶