Біобібліографічний посібник

Біобібліографі́чний посі́бник — вид бібліографічного посібника, що містить біографічні відомості про певну персоналію або групу осіб та бібліографічну інформацію про його (їхні) напрацювання та (або) літературу про нього (них).

Характеристика

Біобібліографічний посібник інформує про життя та діяльність персоналій (політичних діячів, письменників, діячів мистецтв, учених та інших осіб). Містить твори цих персоналій та літературу про них. Для групування використовують як формальні (прізвище особи), так і змістові ознаки документів (відомості про особу та її твори).

Біобібліографічні посібники є ретроспективними та науково-допоміжними, відображають документи за певний період минулого та призначені допомогти в науково-дослідній діяльності. Залежно від наукових зацікавлень, творчості та діяльності особистості, якій присвячено видання, поділяють на багатогалузеві та моногалузеві. Різновидом біобібліографічного посібника є персональний посібник, що відображає інформацію лише про одну особу.

За жанровою ознакою розрізняють: біобібліографічний покажчик, біобібліографічний словник (довідник), біобібліографічний огляд, біобібліографічний нарис.

Структура

Біобібліографічний посібник зазвичай має певну структуру, яка може варіюватися залежно від конкретного видання або жанру. Основні елементи включають:

1. Передмова — окреслює структуру видання, хронологічні межі, цільове призначення тощо.

2. Зміст — містить список розділів або підрозділів, які входять до посібника, з відповідними сторінками.

3. Біографічний нарис — містить портрет особи, якій присвячено посібник. Можливі посилання на бібліографічні записи.

4. Основні дати життя і творчості персони — передбачає відомості про особу в хронологічному порядку (у форматі рік — подія).

5. Список праць діяча — окреслює всі твори та праці особи, якій присвячено посібник у хронологічному порядку за роками випуску. Бібліографічні записи в межах року за характером документів: статті, книги, брошури тощо.

6. Література про особу — охоплює всі твори та праці, присвячені діячеві. Бібліографічні записи або розташовують за роками випуску (у межах року — за алфавітом), або за алфавітом, незалежно від дати публікації.

7. Допоміжні покажчики — можуть бути іменний, предметний, покажчик псевдонімів тощо, які допомагають читачеві зорієнтуватися в посібнику. Доповнення електронними ресурсами підвищує інформаційну цінність покажчика.

8. Ілюстрації — фотографії, малюнки, портрети або інші графічні матеріали, які ілюструють життя та діяльність описуваних осіб.

9. Додатки — генеалогічні дерева, таблиці або інші матеріали, що доповнюють біографічний опис.

Значення

Біобібліографічні посібники — обов’язковий складник національної та країнознавчої бібліографій, що є важливими документальними джерелами з історії розвитку науки.

Літратура

  1. Швецова-Водка Г. М. Вступ до бібліографознавства. 3-тє вид., випр. та допов. Рівне : Рівненський державний гуманітарний університет, 2011. 231 с.
  2. Швецова-Водка Г. М. Персональна та біобібліографія: термінологічні замітки // Вісник Харківської державної академії культури. 2013. Вип. 39. С. 117–122.
  3. Яценко О. Персональна бібліографія, біобібліографія: термінологічний аналіз // Бібліотечний вісник. 2014. № 5. С. 24–29.
  4. Негрейчук І. О. Біобібліографічний посібник // Українська бібліотечна енциклопедія. 2021. URL: https://ube.nlu.org.ua/article/Біобібліографічний%20посібник

Автор ВУЕ

І. О. Негрейчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Біобібліографічний посібник // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біобібліографічний посібник (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶