Бістамі, Абу Язид Тайфур ібн Іса аль

Біста́мі́, Абу́ Язи́д Тайфу́р ібн І́са аль- [Баязид Бістамі (Бастамі); араб. أبو يزيد البسطمي‎; дата народження невідома, м. Бістам, тепер остан Семнан, Іран — 874/875 або 848/849, там само] — релігійний діяч, суфій, представник екстатичного напряму у суфізмі.

Бістамі, Абу Язид Тайфур ібн Іса аль

(أبو يزيد البسطمي)

Місце народження Бістам
Смерть 874/875 або 848/849
Місце смерті Бістам
Місце поховання Бістам
Місце діяльності Іран
Напрями діяльності богослов'я, релігія
Традиція/школа суфізм

Життєпис і діяльність

Вірогідно інтерес до суфізму успадкував від своєї родини. Відомо, що дідусь Бістамі — Сурушан був зороастрійцем (див. Зороастризм), наверненим на іслам; батько Іса разом зі своїми братами Адамом і Алі вели аскетичний спосіб життя.

Більшу частину життя Бістамі провів у рідному місті. Лише кілька разів був змушений залишати осідок через ворожість з боку місцевих факіхів (мусульманських правників) за його екстатичні висловлювання.

Наставником Бістамі у суфізмі був Абу Алі ас-Сінді; також підтримував зв’язки з іншими відомими суфіями того часу, зокрема Сарі ас-Сакаті (пом. 867) і Зун-н Нуном аль-Місрі (796–860/861).

Баязид Бістамі вважається одним з тих, хто започаткував вчення про відмову від власного «Я» та розчинення буття містика у Богові (фана фі-Ллаг), духовну практику екстатичних станів «сп’яніння від любові до Бога» (сукр). Залишив опис своєї містичної подорожі на небеса і зустрічі з Богом, прототипом якої було чудесне вознесіння (мірадж) Пророка Мухаммада.

Мавзолей Бістамі знаходиться у м. Бістам. Поряд з тим м. Кирикхан (провінція Хатай, Туреччина) та м. Читтагонг (регіон Читтагонг, Бангладеш) претендують на те, щоб вважатися місцями поховання Бістамі.

Спадщина

Діяч не залишив по собі праць, його слова дійшли у переказах учнів, зокрема племінника Абу Муси Іси ібн Адама. Саме від нього записи перською мовою отримав знаний суфій аль-Джунайд аль-Багдаді (816/826–909), який переклав їх арабською та відкоментував.

Назагал відомі близько 500 висловів Баязида Бістамі, які містяться у працях ас-Сарраджа (пом. 988), ас-Суламі (937–1021), аль-Кушайрі (986–1072), аль-Худжвірі (пом. 1072/1077) та ін.

Серед його екстатичних висловлювань найвідомішими є ті, де він начебто ототожнює себе з Богом, мовить від Його імені. Аль-Джунайд намагався примирити їх з ісламським віровченням, віднісши їх до стану фана, зникнення особистості суфія, на зміну якому приходить перебування суфія у Богові (бака бі-Ллаг).

Визнання

Баязид Бістамі вважається засновником суфійського братства (тарикату) тайфурія, також він згадується у духовній генеалогії (сільсіля) братств накшбандія, шаттарія та мадарія.

Його називали «Султаном гностиків» («Султан ал-аріфін»). За словами Аль-Джунайда: «Абу Язид серед нас подібний Джебраїлу серед ангелів».

Література

  1. Schimmel A. Mystical Dimensions of Islam. Chapel Hill : University of North Carolina Press, 1975. 506 р.
  2. Ислам: Энциклопедический словарь. Москва : Наука, 1991. С. 41–43.
  3. Knysh A. Islamic Mysticism: A Short History, Themes in Islamic Studies. Leiden : Brill, 2000. 358 р.
  4. Йылмыз Х. К. Тасаввуф и тарикаты. Москва : Издательская группа «САД», 2007. 300 с.
  5. Ісмагілов С. В., Козловський І. А., Халіков Р. Х. та ін. Іслам: Енциклопедичний словник. Київ : Бібліотека ісламознавства ; Інститут філософії імені Г. С. Сковороди НАН України ; Халіков Р. Х., 2021. С. 99–100.

Автор ВУЕ

О. А. Ярош


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ярош О. А. Бістамі, Абу Язид Тайфур ібн Іса аль // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бістамі, Абу Язид Тайфур ібн Іса аль (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.09.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶