Ваджрапані

Vajrapani from Rig Sum Gonpo (Lords of the Three Families), view 1, collected by Sven Hedin in 1930, Efi Khalkha temple, Chahar, Inner Mongolia - Östasiatiska museet, Stockholm - DSC09310.JPG

Ваджрапа́ні (Ваджрасаттва; санскр. Vajrapāṇi, від vajraваджра і pāṇi — в руці, букв. Ваджра в [його] руці, Тримач Громовиці; тиб. Чана Дордже) — у буддизмі — просвітлена істота, бодгісаттва.

Належить до найвшанованіших бодгісаттв (ідамів) у буддизмі Магаяни та Ваджраяни, відомий як у мирних, так і гнівних формах. Вважається захисником і провідником Будди Гаутами (зокрема, у ранніх буддійських легендах), символізує духовну силу Будди (всіх будд), здатну розігнати морок ілюзії, невідання, заблудження.

Відноситься до кола будди Акшобг’ї (одного з 5-ти головних будд), звідси — зображення з тілом синього кольору. Часто зображений у загрозливій позі захисника Закону (Дгарми), готовий до бою, з ваджрою у піднятій правиці, вдягнений у тигрову шкуру, з низкою змій на шиї. Також відомий серед трьох захисних божеств (ідамів) чи бодгісаттв, які оточують Будду і символізують його (всіх будд) чесноти: Манджушрі — мудрість, Авалокітешвара — всеохопне співчуття, Ваджрапані — силу.

«Сутра Лотоса» описує його як втілення Авалокітешвари. Буддгаґгоша пов’язував Ваджрапані з Індрою. У тибетському буддизмі часом зарахований до будд, йому приписано важливу роль в упокоренні демонів за часів поширення буддизму Падмасамбгавою. Вшанований у чань-буддизмі (принаймні з 8 ст. вважається покровителем монастиря Шаолінь), школі Чистої землі (див. Амідаїзм), школі Нітірен тощо.

В елліністичну добу, за поширення впливу грецької культури в Центральній Азії, образ Ваджрапані набув рис Геракла або Зевса-Громовержця.

Література

  1. Lamotte É. Vajrapāṇi in India // Buddhist Studies Reviews. 2003. Vol. 20. Is. 1. Р. 1–30; Is. 2. Р. 119–144.
  2. DeCaroli R. Haunting the Buddha: Indian Popular Religions and the Formation of Buddhism. New York : Oxford University Press, 2004. 230 р.
  3. Vessantara. Meeting the Buddhas: A Guide to Buddhas, Bodhisattvas, and Tantric Deities. Delhi : Motilal Banarsidass Publishers, 2006. 376 р.
  4. Getty A. The Gods of Northern Buddhism. London : Forgotten Books, 2019. 396 р.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ваджрапані // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ваджрапані (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶