Ваджра

Kannonsyouji-5774.jpg

Ва́джра (санскр. वज्र — блискавка, діамант; у тибетському буддизмі відома як дордже, або дорже, тиб. རྡོ་རྗེརྡོ་རྗེ, rdo rje) — у ведичній та індуїстській міфології — священна зброя, палиця, пернач, жезл або скіпетр бога Індри; магічна зброя, що сполучає властивості меча, булави й списа. Є ритуальним і міфологічним атрибутом в індуїзмі, буддизмі та джайнізмі; в усіх цих системах символізує силу і твердість духу, істину й непорушність.

В індуїзмі

В індуїзмі ваджру утворено двома тризубами Шіви — одного з головних богів індуїстського пантеону, грози демонів, творця грому і блискавок. Відтак постав діамантовий скіпетр, який в руках Індри символізує земну владу, а в руках Агні — духовну. За переданням, ваджру було створено божественним ремісником Тваштаром із кісток мудреця Дадгічі для Індри.

В індійській міфології ваджра є зброєю Індри у боротьбі з асурами. Згідно з Рігведою, саме з її допомогою ватажок арійських племен (див. Арії) ведійський бог Індра зумів здолати гігантського змія Врітру — втілення стихійних лих та природних катаклізмів.

У джайнізмі

У джайнізмі ваджра є символом тіртханкари (людини, яка досягла просвітлення й стала духовним наставником для інших) Дгарманатхи.

У тибетському буддизмі

У тибетському буддизмі використовується як символ вищої влади і правосуддя, «шляхетний камінь».

У тантричній традиції тибетського буддизму «діамантовий скіпетр», «незламний», «блискавка» (дордже) — це також божественна сила вчення, трансцендентна істина і просвітлення. Дордже пригнічує всі злі бажання і пристрасті. «Діамантовий скіпетр» — непорушний, але сам здатний зруйнувати все, навіть, здавалося б, незламне.

Ваджра також символізує непорушність і вічність вчення Будди.

Традиційна тибетська ваджра як ритуальний предмет має форму жезла або скіпетра, що складається з центрального стрижня з кулястою деталлю посередині і променями, які відходять від неї в різні боки й сходяться до кінців стрижня. Буддисти вірять, що Будда вирвав ваджру (подвійний тризуб) у індуїстського бога Індри, надав йому форму мирного скіпетра, замкнувши гострі кінці, та зробив його символом буддизму. Кількість замкнутих променів з кожного боку ваджри може бути різною — від 4 до 8.

Символізм

Будда Ваджрасаттва з ваджрою (у правиці) і дзвіночком

Як основний символ буддизму Ваджраяни є втіленням всієї глибини буддійського вчення: від постулату про дуальність світу, чоловічий і жіночий первні аж до формулювання мети буття — здобуття вищої мудрості (праджня), злиття з Порожнечею (шуньята), тобто досягнення нірвани.

Сукупно ваджра (дордже) уособлює: дві головні досконалості (параміти) — упаю і праджню (метод і мудрість); діяльність, засновану на співчутті; вище блаженство; сім позитивних і вічних звитяг. Ваджра (дордже) тамує всі злі бажання і пристрасті. За власної нездоланності цей символ здатний зруйнувати будь-який феномен у матеріальному чи інших вимірах буття.

Ваджра символізує також силу і твердість духу, навіть вічність і непорушність (наприклад, обітниці).

Символізуючи, серед іншого, чоловічий активний первень або силу, ваджра ритуально поєднана зі спеціальним дзвіночком — гхантою, який у цьому разі означає жіночий пасивний початок або силу.

Має символічну аналогію з алмазом — може різати будь-що, але не сам себе, — і з блискавкою — непереборною силою. Значення діаманту в міфологічному та релігійному вимірах окреслені його фактичною твердістю та традиційним для певних культур ототожненням із духовною силою. Діамант символізує чистоту і непорушність, а також людину, свідомість якої ніщо не може обмежити або потурбувати.

Подвійна ваджра символізує грім і блискавку, які демонструють дихотомію сил руйнування-смерті, з одного боку, та запліднення-зародження життя — з іншого. Блискавка — це спис зі світла, що вражає демонів, і сила, яка породжує потомство.

Ваджра також символізує вчинки, вмотивовані співчуттям. Її руків’я маніфестує світову вісь, що простягнулася між небом і землею. Цей символізм втілено у двох кінцях ваджри, кожен із яких подібний іншому.

Подвійна або перехрещена ваджра має символіку, близьку до символіки колеса.

Форма ваджри у буддизмі також має безліч тлумачень. За одним із найпоширеніших, п'ять блискавок з одного боку — це п'ять отрут свідомості, що ведуть до її затьмарення: хіть, лють, гординя, невігластво, хибні погляди. Блискавки іншого — п'ять знань мудрого буддиста, які очищають розум.

Крім того, ваджра — це ще й назва одного з сімейств п'яти будд, або Істинних. Сімейство ваджра пов'язане з синім Акшобг'єю, який має непорушну чистоту і непохитність (перебуває у східному напрямку простору мандали).

У профанному світі, а також у ритуалах, у парі з дзвіночком, ваджра позначає чоловічу духовність, яка полягає в дієвому співчутті (каруна) і майстерному застосуванні спеціальних методів (упая) на Шляху звільнення, а також у вмінні навчати Закону і надати духовну допомогу іншим істотам. Але в абсолютній інтерпретації ваджра є символом нерозривної єдності мудрості (праджня) і співчуття (каруни).

Додатково

Існує також вішва-ваджра (санскр. Vishvavajra, тиб. rdo rje rgya gram, sna tshogs rdo rje) — перехрещений діамантовий скіпетр. Зображення вішва-ваджри трапляються на стінах монастирів, тханках Будд (наприклад Амогхасіддги), гербі Бутану.

Література

  1. Das S. Ch. A Tibetan-English Dictionary with Sanskrit Synonyms. Delhi : Motilal Banarsidass, 1995. 1353 р.
  2. Торчинов Е. А. Введение в буддологию. Санкт-Петербург : Санкт-Петербургское философское общество, 2000. 304 с.
  3. Schumann H. W. Buddhabildnisse: ihre Symbolik und Geschichte. Heidelberg; Leimen : Werner Kristkeitz, 2003. 164 р.
  4. McArthur M. Reading Buddhist Art: An Illustrated Guide to Buddhist Signs аnd Symbols. London : Thames & Hudson, 2004. 216 р.
  5. Козловский И. А. Избранные лекции по теории и практике религиозного мистицизма : в 2 т. Донецк : Норд-Пресс, 2009. Т. 1: Буддизм. Христианство. 322 с.
  6. Козловський І. А. Індуїзм // Релігієзнавство / Наук. ред. Д. В. Брильов. Київ : Дух і Літера, 2018. С. 111–137.
  7. Slaje W. Vájra. Zur Schleuderwaffe im Rigveda. Halle : Universitätsverlag 2022. 110 p.

Автор ВУЕ

І. А. Козловський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Козловський І. А. Ваджра // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ваджра (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.04.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶