Асури

Áсури (санскрит असुर, букв. — ті, що наділені силою) — в індійській міфології — позначення надприродних істот, наділених життєвою силою (асу).

У давньоіндійській міфології

Імовірно, спочатку асури були божествами первинного нерозчленованого світу — деякого хаотичного стану (див. Хаос), у якому життя і світло виявляються тільки креативними потенціями. У гімнах Рігведи слово «асури» означає як божеств, так і демонів (наприклад, у гімні Х.124 це слово використовується в обох значеннях). З-поміж ведичних надприродних істот найчастіше асурами іменуються Варуна і Врітра.

У Яджурведі, Атхарваведі і пізніших епічних індійських текстах асури — вже винятково демонічні істоти, які ворогували з богами (наприклад, міфологічний сюжет про боротьбу богів на чолі з Індрою проти асурів за видобуток у Світовому океані напою безсмертяамрити).

Магабгарата й пурани переповнені численними сюжетами про безперервну ворожнечу між богами (дева) і асурами, які тут стають шкідливими духами. Найчастіше вони зображені у вигляді змієподібних чудовиськ і постають уособленнями надто земного, мерзенного і нечестивого.

Проте асури як демонічні істоти усе ж не є породженням зла. В індійській міфології стверджується про походження асурів, як і богів, від спільного прабатька — Праджапаті, або Брагми. У брагма́нах та епічних творах асури інколи названі старшими братами богів.

У буддизмі

У буддійській традиції (див. Буддизм) асури є позначенням істот, які утворюють один із шести різновидів сансари. За переказами, колись вони мешкали на небесах, але через постійні конфлікти з божествами були звідти вигнані. Їхнім новим помешканням стала печера священної гори Меру. У буддійській міфології асури безперервно ворогують з богами, від яких постійно зазнають поразки.

У давньоіранській міфології

Натомість, в іранській міфологічній традиції слово «асури» (звично — «ахури») позначає доброчинних богів, про що свідчить навіть ім’я верховного Бога зороастрійського пантеону Ахура-Мазди (одночасно «дева» або «даева» стало позначенням лиходійних демонів). Щоправда, у давніх іранських віруваннях ахури й деви вважалися двома поколіннями богів — старшим і молодшим, — протистояння яких поступово набирало характеру універсальної боротьби між добром і злом. Для прикладу, за свідченням «Бундахішна», Ангра-Майнью (див. Ахріман) створив демонів-девів як ворогів ахурів.

Натяки на асурів простежують також у згадках про надприродних істот — «дів», які були ворогами язичницьких богів Русі (так, про «дів», які мешкали на деревах, двічі згадано у «Слові о полку Ігоревім»).

Література

  1. Dandekar R. N. Asura Varuna // Vedic mythological tracts. Delhi : Ajanta Publications, 1979. 383 р.
  2. Эрман В. Г. Очерк истории ведийской литературы. Москва : Наука, ГРВЛ, 1980. 232 с.
  3. Кёйпер Ф. Б. Я. Труды по ведийской мифологии / Пер. с англ. Москва : Наука, 1986. 196 с.
  4. Рак И. В. Мифы древнего и раннесредневекового Ирана. Москва; Санкт-Петербург : Журнал «Нева» – «Летний Сад», 1998. 560 с.
  5. Луцишина О. А. Уявлення про людину в Рігведі. Київ : Основа, 2005. 168 с.
  6. Топоров В. Н. Мифология: статьи для мифологических энциклопедий : в 2 т. Москва : Языки славянской культуры, 2014. Т. 1: А–О. 600 с.
  7. Parpola А. The Roots of Hinduism: The Early Aryans and the Indus Civilization. New York, 2015. 384 р.

Автор ВУЕ

О. В. Сарапін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Сарапін О. В. Асури // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Асури (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶