Ахура-Мазда

Барельєф із зображенням Мітри, Шапура II і Ахура Мазди, м. Керманшах (Іран)

Аху́ра-Ма́зда (Ахурама́зда, Орму́зд, Ормазд; авест. Аhura-mazdā; давньоперс. Ahuramazdā; пехл. ʾwhrmzd' — букв. Владика Мудрість, Мудрий Господь) — верховний Бог давніх іранських народів, уособлення вищої мудрості і блага, Творець. Вважався покровителем небесного склепіння, володарем та охоронцем «аша» — порядку, праведності й справедливості.



Ахура-Мазда

Ім'я (імена) Ахура-Мазда, Ормузд
Міфологія (релігія) Зороастризм
Функції Творець, бог добра, мудрості, правди, справедливості
Символи вогонь
Відповідники в інших культурах Зевс

Історична довідка

Перші згадки про Ахура-Мазду відносять до 8 ст. до н. е. В тексті ассирійською мовою, знайденому в Західному Ірані, згаданий серед богів мідійського пантеону. Релігія Ахура-Мазди, або віра шанувальників Мазди, була поширена переважно у регіонах Західного Ірану та Вірменського нагір’я. Середньовічний історик Мовсес Хоренаці (бл. 410–490) писав про вшанування Арамазди в регіонах дохристиянської Вірменії під чотирма іменами.

Пізніше, судячи з написів Дарія І Великого та Ксеркса І, Ахура-Мазда став верховним богом релігійної системи Ахеменідів (а для Дарія І, за Бехістунським написом, також був творцем іранської держави — Богом, з волі якого він отримав престол). При цьому культ Ахура-Мазди співіснував з культом давніх іранських божеств.

Істотної трансформації зазнав унаслідок релігійної реформи Заратуштри. За свідченням Авести, Заратуштра отримав від Ахура-Мазди вказівку відновити релігію, внаслідок чого пророк відкинувся від давніх іранських вірувань. Вчення Заратустри викладене в «Гатах» у формі відповідей Ахура-Махди на порушені пророком питання.

Характеристика

У зороастрійській традиції Ахура-Мазда постав єдиним усемогутнім Богом добра, уособленням світла, життя і правди. В Авесті подана його характеристика як Творця усіх речей, подавця усілякого блага, велемудрого володаря світу та очільника сил Добра.

Результатом першого творчого акту Ахура-Мазди були 6 духовних сутностей — амахраспанди (або амешаспенди, від авест. Амеша Спента, букв. — безсмертні святі). Три з них — Добре слово, Добра думка, Істина — були аспектами (атрибутами) власного буття Ахура-Мазди.

За віруваннями, від самого початку поряд з Ахура-Маздою існував дух зла Анхра-Майнью (див. Ахріман), уособлення темряви, мороку і смерті. Ахура-Мазда та амахраспанди втягнуті у безперервну боротьбу з Анхра-Майнью та його помічниками.

Людина є творінням Ахура-Мазди, але є вільною у виборі між добром і злом, а тому й відкритою до впливу зла. Праведна людина своїми думками, словами і справами мусить опиратися злу у всіх його проявах. Ахура-Мазда як батько Аші (праведності-істини) допомагає людині у цьому двобої.

Сюжет протиборства Ахура-Мазди з Ангра-Майнью був відомий також давнім грекам [у грец. транскрипції Оромазд (Ὠρομάζης) і Аріман (Αρειμάνιος)]. Зокрема, Аристотель в книзі І «Про філософію» згадує про віровчення магів, засадами якого є уявлення про боротьбу доброго і злого демонів. Постійні контакти греків з персами посприяли також своєрідному синкретизму культів Ахура-Мазди та Зевса (так, ще Геродот писав про шанування персами Зевса). Ототожнення богів стає поширеним в епоху Селевкідів та Аршакідів.

Упродовж 4 ст. до н. е. в лоні зороастризму формується зурванізм (зерванізм), у контексті якого культ Ахура-Мазди зазнав певної модифікації. Ахура-Мазда та Ангра-Майнью тут постають братами-близнюками, яких створив бог нескінченного світла Зерван. Таке сприйняття Ахура-Мазди стає популярним в епоху Сасанідів та співіснує з офіційним зороастрійським культом.

У пехлевійських джерелах відбувається своєрідна універсалізація культу Ахура-Мазди. За переказами релігійного збірника «Денкард» (9 ст.), творець Ормазд (пехлевійська форма імені Ахура-Мазди) сповістив праведну релігію не тільки народам Іранської держави, але людям усього світу. У більшості пехлевійських текстів до імені Ормазд додається епітет Господь.

Зображався в образі царя з високою короною. Символом Ахура-Мазди був вогонь; його шанування — пов’язане з ритуалами, присвяченими вогню як «вищій стихії», що наділена очисною силою. Культ Ахура-Мазди продовжує існувати в сучасних зороастрійських громадах Ірану та Індії.

Література

  1. Дандамаев М. А., Луконин В. Г. Культура и экономика Древнего Ирана. Москва : Наука, 1980. 416 с.
  2. Boyce M. Ahura Mazda // Encyclopaedia Iranica : in 16 vol. London : Routledge, 1982. Vol. 1. P. 684–687.
  3. Boyce M. Zoroastrians: Their Religious Beliefs and Practices. 2nd ed. London : Routledge, 2001. 288 p.
  4. Чунакова О. М. Ормазд // Чунакова О. М. Пехлевийский словарь зороастрийских терминов, мифических персонажей и мифологических символов. Санкт-Петербург; Москва : Восточная литература, 2004. 284 с.
  5. Крюкова В. Зороастризм. Санкт-Петербург : Азбука-классика, 2005. 284 с.
  6. Hintze A. Ahura Mazda and Angra Mainyu // Encyclopedia of Religion : in 15 vol / Ed. in chief L. Jones. 2nd ed. Detroit : Macmillan Reference USA, 2005. Vol. 1. P. 203–204.
  7. Вольф М. Н. Ранняя греческая философия и Древний Иран. Санкт-Петербург : Алетейя, 2007. 222 с.
  8. Грантовский Э. А. Ранняя история иранских племён Передней Азии. 2-е изд., испр. и доп. Москва : Восточная литература, 2007. 506 с.
  9. The Zoroastrian Flame: Exploring Religion, History and Tradition / Ed. by A. Williams, S. Stewart, A. Hintze. London; New York : I. B. Tauris, 2016. 400 p.

Автор ВУЕ

О. В. Сарапін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Сарапін О. В. Ахура-Мазда // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ахура-Мазда (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶